Průvodce

10+1 bonusový důvod, proč jet na eurovíkend do Říma (a nikam jinam)

Chcete se vydat s kamarády, přítelem nebo přítelkyní, milencem či milenkou nebo třeba babičkou na eurovíkend? Že ještě pořád nevíte, kam? Tak já vám povím, proč byste měli vyrazit právě do Říma (a nikam jinam)!

1. V Římě neumřete žízní. A ani hlady, toho se opravdu nemusíte bát. Všude jsou pítka, jídlo najdete na každém kroku a v libovolnou denní dobu. Zkuste třeba místní speciality, jako jsou saltimbocca alla romana (telecí kotlety s parmskou šunkou a šalvějí), carciofi alla giudìa (moje oblíbené křupavé artyčoky), spaghetti alla carbonara, supplì al telefono (kroketky plněné hovězím masem, rýží a mozzarelou, která se při jejich rozlomení táhne jako telefonní šňůra). Všude najdete taky pizzu a pokud vás nebaví ta klasická, vyzkoušejte trapizzino (trojúhelníček z pizzového těsta, plněný různými směsmi)! Takovou žranici si jinde rozhodně neužijete.

Fontány, kašny a pítka v Římě potkáte opravdu na každém kroku. Na snímku jedna z fontán na Piazza Navona.

2. V Římě si můžete dát i dost podivná jídla, jako je třeba trippa alla romana (jídlo s dršťkami a rajčaty) nebo pajata (pokrm ze střívek mladého telátka). Pokrmy pochází z dob, kdy se ze zvířat zpracovávalo a jedlo prakticky vše. Maso jedli bohatí, vnitřnosti chudí. Dnes jsou tato jídla často dražší než například všude dostupné těstoviny. Najdete je málokde a na ochutnávku některých z nich musíte být hodně odvážní.

3. Milujete nejen jídlo, ale i výbornou zmrzlinu z poctivých surovin? Tak honem do Říma! Zkuste třeba otaleg!, jednu z nejlepších zmrzlináren. Schválně, kdo z vás první uhodne, proč se zmrzlinárna jmenuje právě takhle? 🙂

Pravá italská zmrzlinárna. Na 100 % zkuste pistácii (pistacchio) a lískový oříšek (nocciola)! Milovníci ovoce zase můžou zkusit třeba mango.

4. Řím vám má co nabídnout, ať už je vám deset nebo sto. Nudit se rozhodně nebudete! Chcete party? Máte ji mít. Nebo raději procházku v parku? Non problema! Baví vás architektura, muzea, historie, kultura? Jste tu správně! 

5. Milujete historii? V tom případě nesmíte vynechat takové římské skvosty, jako jsou Pantheon, Piazza Navona, Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, San Pietro, Trastevere, Piazza del Popolo, San Giovanni, Monumento Vittoriano (zvaný také psací stroj, Macchina da Scrivere), Piazza Venezia, čtvrť Coppedé, Via Appia Antica s katakombami… A čeká toho na vás mnohem víc.

6. Řím je úžasně zelený! Když jsem tam poprvé přijela, opravdu jsem užasla, že prakticky každou cestu lemují nádherné staleté stromy. Najdete je i v nejužším centru. Tam, kde to jinak nejde, Římané alespoň postaví květináče a balkony zdobí plno květin. V celém Římě najdete velké množství úžasných parků a volně přístupných zahrad. Za všechny jmenuji například Parco degli Acquedotti, Villa Doria Pamphili, Villa Borghese, Parco della Caffarella, Villa Ada a Giardini Vaticani.

Celý Řím je plný zeleně. Při své cestě nevynechejte návštěvu alespoň jednoho z parků a zahrad. Stojí to za to!

7. Řím sice není nejlevnější italské město ale pokud víte, kde se najíst nebo kde přespat, nemusíte tam rozhodně nechat majlant! Z Česka se do Říma dostanete snadno a za pár hodin a pár stovek. Z Prahy, Bratislavy nebo Vídně do Říma letí kdeco. Stačí si jen vybrat!

8. Chcete zažít na vlastní kůži optickou iluzi? A víte, že v Římě je jedna ulice, která vám toto přání splní? Jmenuje se Via Piccolomini a je z ní vidět kopule vatikánské Baziliky svatého Petra. Když se touto ulicí blížíte ke kopuli, vypadá to, že se vám čím dál víc vzdaluje. Že je to blbost? Tak se tam při své návštěvě Říma projeďte na skútru nebo v autě! Věřte mi, že osobně je to daleko lepší zážitek než jak to vypadá na Youtubu.

Optickou iluzi můžete pro představu vidět na tomto videu.

9. Řím vás naučí vážit si českých řidičů. Řízení je tu opravdu jen pro ty nejotrlejší povahy!

Běžná dopravní situace v Římě.

10. Jo, a i kdyby vás nic jiného nezajímalo, jednou za život musíte vidět aspoň to Koloseum, no ne? 😉

+1: A věděli jste, že v Římě je i hranaté a taky malé Koloseum? To hranaté je docela rozporuplnou stavbou – nachází se totiž v moderní čtvrti jménem EUR, která byla vyprojektovaná Mussolinim.

Řím nemá jen jedno Koloseum, ale rovnou tři! 😮

A kudy dál? Pokud rádi cestujete, určitě se podívejte na článek o Abruzzu e Molise. A pokud přemýšlíte, že byste se třeba před cestou naučili aspoň trošku italsky, v tomto článku najdete moje důvody, proč byste se do toho určitě měli pustit.

A co vy? Už jste byli někdy v tomto krásném městě, které nikdy nespí? Co jste tam viděli a zažili a co jste naopak nestihli? Chcete tipy na míru na to, kam se podívat, kde si v Římě dát místní speciality nebo co si z Říma dovézt? Napište, co vás zajímá pod tento článek. Rádi vám s Andreou poradíme!

Pokud se vám článek líbil, sdílejte prosím tlačítky níže a pomozte i vašim kamarádům poznat opravdový Řím. Třeba je naladíte a nakonec se na výlet vydáte společně! 🙂

Previous Post Next Post

You Might Also Like

6 komentářů

 • Reply Zajícová Zuzana 2. 9. 2019 at 9:13

  V Římě jsem byla 2x. Jednou s mamkou přes CK a pak jednou s kamarádkou, kde jsme si zařizovaly všechno sami. Byly jsme tam 8 dní. Byly jsme i na pláži, která byla krásná. A jeden den jsme si udělaly výlet do Neapole a na sopku Vesuv.
  Už teď vím, že jsme neprošly v Římě všechno. Je tam tolik krás architektury, že se tam budu muset zase podívat.

  • Reply Michaela 4. 9. 2019 at 9:14

   Ahoj, děkuji za komentář. 🙂 Taky jsem se byla podívat na římské pláže, zarazil mě nejdřív ten černý písek. Ale musím říct, že jinde v Itálii se dají najít daleko krásnější pláže. Nebo aspoň popojet trošku na sever nebo na jih od Říma, tam už to jde. Myslím, že jak se jednou člověk podívá do Říma tak pochopí, že se může vracet donekonečna a nikdy neuvidí úplně všechno! Tak určitě se tam vydáte zase příště. 🙂 Míša

 • Reply Kája 2. 9. 2019 at 9:38

  Hmm, Řím mě láká, ale nevím, jestli se tam někdy podívám. Když do Itálie, tak přece do hor. 😀 Ale třeba jednou… až natrefím na letenky/jízdenky za cenu, která nejde odmítnout.

  • Reply Michaela 4. 9. 2019 at 9:16

   Ahoj Kájo, myslíš hory na severu nebo ve střední Itálii? Pokud jsi zatím byla jen na severu, tak určitě dej šanci i těm ve střední (např. Majella, píšu v článku o Abruzzu). A do Říma se dá zaletět už od nějakých 600-700 za letenku, což mi přijde super! Ale jasně, někoho baví spíš hory a příroda, a někoho zase spíš města. Já mám ráda od všeho něco. 🙂 Míša

   • Reply Kája 4. 9. 2019 at 14:48

    Zatím jsem byla dvakrát na severu. 🙂

 • Reply Kde se najíst v Římě a další užitečné římské tipy pro cestovateleNa nomádské stezce 18. 1. 2020 at 17:50

  […] italskou kuchyni, tak si přečti dalších 11 důvodů, proč jet na eurovíkend do Říma. Ale abys znal i druhou stranu mince, rovněž si přečti 9 důvodů, proč do toho Říma na […]

 • Leave a Reply