vespa
Pro studenty italštiny

14+1 tipů na zajímavé zdroje pro studium italštiny

Už jste četli můj článek, ve kterém se vás snažím motivovat ke studiu italštiny? Pokud ne, mrkněte nejdříve sem. A jakmile najdete tu správnou motivaci, můžete se směle vrhnout do čtení tohoto článku!

Možná i vy patříte mezi ty studenty jazyků, kteří nemají rádi klasické učebnice nebo jim výuka v jazykovce nevyhovuje. Pokud se poznáváte, bude těchto 14+1 tipů, jak se italštině věnovat mnohem zábavnější formou, právě pro vás. Studium jazyka vás bude mnohem víc naplňovat a budete tak dělat pokroky rychleji, než jen šprtáním z učebnice. Moje tipy jsou různorodé a tak věřím, že si v nich každý najde to své. Sama jsem všechny doporučované nástroje a stránky vyzkoušela takže pokud byste chtěli vědět něco dalšího, zeptejte se mě v komentářích.

1. Facebookové skupiny a italské komunity

Italské komunity u nás najdete snad v každém větším městě. Schází se třeba i na různých akcích a pro zapojení do těchto skupin nemusíte být Italy. Na Facebooku ale najdete i skupiny, které jsou zaměřené přímo na studenty italštiny. Můžete se zapojit třeba do této, která slouží přímo k učení italštiny. Najdete na ní opravdu mnoho užitečných „taháků“, správci se snaží s lidmi diskutovat na různá témata a můžete si v ní najít i přátele na dopisování. Skupiny, sloužící ke konverzaci v italštině nebo hledání italských přátel v Česku jsou například Italiani a Brno, Italiani a Praga nebo Italiani in Repubblica Ceca.

2. Tumblr – Italian for my girlfriend

Projekt Italian for my girlfriend najdete na Tumblru. Má jej na svědomí Rosangela, která začala tyto krásné obrázky tvořit pro svou americkou přítelkyni Denise. Denise (a všichni fanoušci tohoto projektu) se s pomocí krásných ilustrací postupně učí italsky. Obrázky většinou mají roztomilé detailní anglické popisky a italština vám s nimi půjde jedna radost. Procvičíte si nejen jednotlivá slovíčka, ale taky zajímavé fráze nebo přísloví. Jeden z obrázků jsem vám vybrala na ukázku:

Image
Zdroj: Italian for my girlfriend, https://italianformygirlfriend.tumblr.com/image/164831860347

3. Sgrammaticando

Sgrammaticando je Youtube kanál, knížka a Facebook stránka v jednom. Je to projekt Fiorelly Atzori, která poutavým způsobem ve svých videích učí italštinu. Zaměřuje se nejen na cizince, ale míří i do vlastních řad – ne každý Ital umí italsky tak, aby to ostatním netrhalo uši… Své si u ní rozhodně najdou začátečníci i pokročilí.

4. Jazykový koutek

Tuto stránku vede Lucka Gramelová. Jazykový koutek byl původně blogem, až se postupně rozrostl do podoby nakladatelství a jazykových kurzů v Praze. Lucka vám poutavou formou přináší zajímavé i užitečné informace o mnoha světových jazycích. Můžete si jednoduše vyfiltrovat články o italštině, případně si přečíst i o jiných obvyklých i méně obvyklých jazycích. Mě její blog prostě baví – není to totiž žádná nudná teorie! 🙂 Mrkněte třeba na Lucčin článek o studiu italštiny s IKEA katalogem nebo na ten nejčtenější, který pojednává o jistých sprostých slovech v italštině… 😉

5. TED

Znáte TED talks? Pokud ano, doporučuji vám si u videí začít nastavovat italské titulky všude tam, kde to jen půjde. Pokud ještě TED neznáte, určitě se na tento web podívejte! Najdete na něm videa a přednášky různých druhů. Často mají motivační obsah, jsou ale také na různá vtipná i vážná témata. V každém tomto videu se něco dozvíte a zároveň obohatíte svou slovní zásobu. Jelikož TED akce (přednášky) se konají různě po světě, můžete na internetu najít i TED videa přímo v italštině.

6. Pinterest

Pinterest je skvělá stránka pro studium čehokoliv s využitím obrázků. Stačí, když do vyhledávání zadáte „italiano“ . Učit se přes obrázky je super cesta, můžete si je i vytisknout a vylepit, kam zrovna potřebujete… 🙂

7. Memory kartičky

Super doplňkem při studiu jakéhokoliv jazyka jsou také aplikace a stránky, které vám umožní vytvořit vlastní memory kartičky. Na internetu najdete aplikace pro mobily i online služby nebo aplikace pro počítače. Můžete si díky nim vytvořit vlastní sady slov a procvičovat, třeba i na cestách…

8. Italská rádia a hudba

Jazyk se skvěle naučíte i poslechem a hudba také velmi pomáhá. Můžete si pro začátek najít texty vašich oblíbených písniček, a učit se překladem slov a frází, kterým nerozumíte. Uvidíte, že až příště písničku uslyšíte, hned budete vědět, o čem se zpívá. Z italských rádií mám ráda Radio Deejay, které hraje současnou hudbu. Pokud ale máte raději jiný styl, stačí opět trošku zagooglit (mrkněte třeba sem). Italská hudba je navíc velmi rozmanitá, psala jsem o ní i zde.

9. Zpravodajské weby a weby časopisů

Zkuste si najít i zpravodajské nebo další zajímavé weby. Moji favorité jsou například La Repubblica nebo web časopisu Focus.

10. Papírové časopisy

Papír is not dead! Poptejte se po výše uvedených italských skupinách, zda by se někdo nechtěl zbavit časopisů, nebo si je nakupte při vašich cestách do itálie. Třeba zrovna výše uvedený časopis Focus je super!

11. Podcasty

Podcasty dnes frčí. Jedná se o audiozáznamy od různých autorů, které můžete odebírat například prostřednictvím speciálních aplikací na mobilních telefonech, popřípadě je najdete různě na webech. však jsme každý spoustu času denně na cestě do práce nebo školy… Můžete zkusit například podcast Italiano automatico.

12. Přepnutí vašich zařízení do italštiny

Nastavte si svoje zařízení do italštiny – třeba svůj mobil, e-mailovou schránku a všechny další služby, které používáte.

13. Post-ity po bytě

Zkuste si na různé předměty po bytě dát post-ity s jejich italskými názvy. Klidně tak zaplňte celý byt a post-ity tam ponechte, dokud si předměty nebudete opravdu pamatovat. 

14. Facebook Itálie v Brně

A nezapomeňte sledovat taky Facebookovou skupinu Itálie v Brně. Tam najdete italské kvízy (a budou přibývat!) a můžete tak začít s italštinou klidně hned.

15. Anebo…

…si prostě najděte Itala nebo Italku. Já jsem k tomu tehdy využila online seznamku a zadařilo se… 😀 A přečtěte si taky o tom, jak se žije s Italem. Možná vám to nakonec nepřijde jako špatný nápad… 😉

Znáte někoho, pro koho by tito tipy mohly být užitečné? Nezapomeňte mu poslat odkaz na dnešní článek a článek také sdílejte na sociálních sítích se svými přáteli.

„ALE KDYŽ JÁ POŘÁD NEMŮŽU ZAČÍT, FŇUK FŇUK… CO S TÍM?“

Na to vám řeknu jediné:

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Který z dnešních tipů vás nejvíc zaujal? A co naopak považujete za neúčinné? Vyzkoušeli jste už tyhle stránky, aplikace a odkazy? A máte ještě nějaké další nápady na kreativní metody studia jazyka? Podělte se s námi v komentářích!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 komentáře

  • Reply Bára 23. 9. 2019 at 8:54

    Super článek, tisícerý dík! 🙂 Já mám ráda Italiano automatico na Youtube, většinu času tam prostě takový sympaťák povídá věci, ale je to fajn na to, aby se člověk učil rozumět. Můj problém je hlavně čas, musím se ale hecnout a vyhrabat ho odněkud, ať se hnu z místa.

  • Reply Andrea Lukešová 27. 9. 2019 at 19:30

    Skvělé nápady, díky moc za príma shrnutí. Já kouknu asi nejvíc na ten pinterest. Obrázky mě baví a už jsem zjistila, že mi i pomáhají.

  • Leave a Reply