Průvodce

8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj

Dnešní text začnu slovy „Molise – region, který neexistuje“ . Proč se to v Itálii říká? Inu proto, že samotní Italové si z tohoto regionu dělají často legraci. Říkají, že jistý pan doktor G.D. Jhonson provedl výzkum, ze kterého vyplynulo, že žádný Ital nezná žádné typické jídlo ani písničku z tohoto regionu. Nejlepší na tomto příběhu je ale fakt, že pan doktor ve skutečnosti vůbec neexistuje a celá tato legenda začala žít díky smyšlenému textu na jedné internetové encyklopedii.

Ale teď už trochu vážněji. Molise (čte se „Molíze“) a Abruzzo (čte se „Abruco“) jsou dva sousedící regiony v oblasti střední Itálie, které byly dříve jediným regionem, nazývaným „Abruzzi a Molise“. V roce 1963 se region rozdělil na dvě samostatné oblasti, které mají dodnes spoustu společného. Spojují je totiž nejen podobná krajina, hory a moře, ale také tradice a kultura, týkající se jídla. Původně se jednalo především o pastevecké regiony a také velmi úrodné regiony, kde se pěstovalo vše možné.

Co se týče charakteru území, převažují zde hornaté terény. Kdo z vás by řekl, že ve střední Itálii se nachází hory, které dosahují výšky téměř 3000 metrů? Nejvyšší hora oblasti Gran Sasso přitom dosahuje 2912 metrů, následovaná horou Majella s úctyhodnými 2793 metry.

A jaké plodiny se v těchto regionech pěstují? Například šafrán, pšenice (produkují se zde také jedny z nejkvalitnějších těstovin vůbec), ovoce a zelenina, olivy, víno, lékořice a spousta dalších. Tato oblast je navíc rájem lanýžů. Právě v Abruzzu a Molise se totiž ročně urodí nejvíce lanýžů na celém světě.

Šafrán, hojně pěstovaný v regionech Abruzzo a Molise.

Ze zvířat tu potkáte volně se pasoucí ovce či krávy ve společnosti nádherných velkých psů, kteří v této oblasti byli po staletí šlechtěni pro ochranu a doprovázení stád. Dále je tu velké množství rančů s koňmi, a to i s těmi pro turisty. A teď se dostávám k jádru. Proč byste měli (třeba místo obligátního týdne v Chorvatsku či severní Itálii) zvážit návštěvu právě této oblasti?

1. Abruzzo a Molise jsou rájem pro cestovatele proto, že tyto regiony nenajdete na předních stránkách turistických průvodců a nabídek cestovních kanceláří. Mnoho cestovatelů je tudíž vůbec nezná; do některých malebných městeček oblasti jezdí jako turisté především místní a cizinec sem třeba vůbec nezavítá… A to je právě to kouzelné.

Místo, kde pramení horský potůček a dole se vlévá do jezírka, kde v ledové vodě plavou barevní pstruzi.

2. Tyto regiony se ne nadarmo označují jako “zelené plíce Evropy” – neuvěřitelných 70 % jejich plochy je totiž tvořeno jen a pouze přírodou, ať už jsou to lesy, nekonečné louky, náhorní plošiny, hory a horská pásma a také 4 národní parky. Navíc přibližně 65 % rozlohy obou regionů se nachází nad 800 metry nadmořské výšky. Díky tomu tu dýcháte čistý horský vzduch a na mnoha místech se můžete také osvěžit výbornou pitnou vodou přímo z hor.

3. V jedné z provincií (podoblastí regionu) se nachází 99 kostelů a 99 hradů. Pokud máte rádi právě tyto památky, rozhodně se tu máte na co těšit!

4. Pokud jste lyžaři, Abruzzo a Molise vám mají také co nabídnout. Mimojiné si zde můžete zalyžovat s výhledem na moře, což je kromě střední Itálie možné už jen na Novém Zélandu. A přece jen, Itálie je pro nás o trošku blíž.

5. Abruzzo a Molise jsou skvělým cílem i pro milovníky zvířat. Díky množství chráněných oblastí a přírodních parků se tu zvířata lidí nebojí, jelikož jim tu nikdo neubližuje a neplaší je. V některých oblastech se tak můžete snadno zblízka setkat například s liškami, vlky, daňky, kamzíky, srnkami, ale třeba i medvědy. Na internetu koluje mnoho videí, kde místní zachytili volně se procházející daňky, srnce i medvědy v městečcích, z nichž některá jsou přímo součástí zmíněných národních parků. Zvířata se volně procházela ulicemi, auta zastavovala a všichni se užasle dívali a s velkou pokorou čekali, až zvířata pokojně přejdou na druhou stranu.

Místní volně pasoucí se kravičky.

6. Když už mluvím o zvířatech, jistě nemohu nezmínit, že tato oblast je i rájem pro milovníky koní. Najdete zde obrovské množství rančů s nezměrnými pastvinami. Na spoustě z nich si můžete zaplatit vyjížďku v různých terénech – v horách, na nekonečných loukách, náhorních plošinách, ve sněhu či u moře.

7. Jelikož se nacházíte v Itálii, připočtěte ještě výbornou kuchyni. V této oblasti mají velké množství zajímavých lokálních produktů k ochutnání. Uvedu alespoň některé z nich: arrosticini (jehněčí maso nakrájené na kostičky, opékané na speciálním rožni na špejli), typické sýry a uzeniny regionu (například výborný sýr Caciocavallo a stovky dalších produktů), typická vína (například Pecorino, Trebbiano d’Abruzzo, Montepulciano d’Abruzzo, Tintilla del Molise), těstoviny Amatriciana, lokální turecký med či typická sladkost zvaná Confetti z města Sulmona, která se používá i při mnoha slavnostních příležitostech.

8. Abruzzo a Molise vás jistě také potěší nízkými cenami ve srovnání s turistickými destinacemi. Několik příkladů za všechny. Pizza Margherita vás bude stát 4 Eura, běžnou porci těstovin dostanete za 5-6 Eur, sýr Grana Padano dobré kvality koupíte již okolo 10 Eur za kilogram (zde samozřejmě záleží na zralosti). Máte větší hlad? Můžete si dát menu, složené z 15 chodů v jedné z mnoha restaurací, kde i přímo chovají zvířata a tvoří vlastní produkty (tzv. „agriturismo“). V tomto případě si můžete dát takový „all you can eat“, a to asi za 30 Eur. Ubytování v takovémto agriturismu vás přijde okolo 500 korun na osobu a noc. A co takhle olivový olej? Velmi dobrou kvalitu seženete okolo 5 Eur za litr. A pokud si chcete dát čerstvou rybu u moře, třeba mořského vlka, zaplatíte okolo 3-4 Eur za kilogram právě ulovené ryby…

Trabocco, historické zařízení, sloužící k rybolovu. Nachází se pouze na tomto pobřeží, jinde na světě je nenajdete. Některé z nich dodnes fungují a na dalších jsou restaurace, kde si můžete dát úlovek z daného dne. 🙂

Jak vidíte, Abruzzo a Molise jsou dva regiony, které mají každému cestovateli co nabídnout. Můžete se zde věnovat dlouhé dny klidným procházkám přírodou, můžete si zvolit pokročilé turistické trasy, s průvodci se můžete vydat třeba i po stopách medvědů a dalších zvířat…

Pokud ale toužíte spíše po odpočinku, najdete zde obrovské množství nádherných kamínkových i písčitých pláží, kde nejsou davy turistů, a odpoledne můžete trávit v malebných městečcích, plných umění a historie. Večer můžete zakončit příjemnou večeří v některém z nich.

A ještě dobrá zpráva na závěr. Z České republiky se sem můžete snadno dostat letem Praha-Pescara a odsud už vyrazíte vstříc vašim dobrodružstvím!

A co vy? Byli ste už někdy ve střední Itálii? Nahlodala jsem vás a přemýšlíte, že byste se do této oblasti rádi vydali? Pokud chcete tipy na další zajímavosti v této oblasti, stačí se zeptat v komentářích a velmi rádi vám spolu s Andreou poradíme!

A co si přečíst dál? Co takhle článek o návštěvě ve středoitalské rodině nebo třeba o tom, proč se naučit italsky?

Pokud se vám článek líbil, sdílejte prosím tlačítky níže. A nezapomeňte mě sledovat taky na FacebookuInstagramu! Grazie!

Tak zase příště! Ciao!

Lago di Barrea, jezero, v kterém se díky nádherně čisté vodě zrcadlí okolní hory.
Zmrzlinárna v krásném zákoutí historického městečka.
A ještě jedna malebná ulička.
Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 komentáře

  • Reply Ivana Složilová 6. 9. 2019 at 22:00

    Děkuji za skvělý tip. Strašně ráda bych navštívila znova Itálii (zatím jsem byla jen v Římě, Miláně a na 2 dny u Lago di Garde) a od těch klasických míst mě odrazuje právě to množství turistů, tak budu sledovat letenky a snad se tam po diplomce podíváme 🙂 Navíc tento semestr se začnu učit Italsky, tak o důvod víc se tam zajet podívat.

    • Reply Michaela 7. 9. 2019 at 21:09

      Děkuji za milý komentář. Já taky dávám přednost klidu. Určitě je fajn se aspoň jednou v životě podívat na některá ta profláklá místa, ale jinak je spousta krás mimo ty hlavní destinace. Stačí jen vědět, kde odbočit… 🙂 To by byla pěkná odměna za diplomku! A hlavně – ty letenky fakt stojí pár korun!

    Leave a Reply