Florencie při západu slunce
Tipy Itálie v Brně

8+1 nejlepších důvodů, proč jet na dovolenou do Itálie v roce 2020

Jo, Itálie je blízko. Jo, je tam hezky. Jo, jo a jo. Nuda? Nebojte, máme pro vás lepší důvody, proč se do Itálie vydat i v roce 2020, a hromadu fotek k tomu! Důvodů pro návštěvu Itálie bychom vám mohli dát klidně milion; pojďme se ale zaměřit na ty nejzajímavější a podívat se spolu na pár pěkných míst.

1. Najdete tam všecko — fakt!

Itálie je opravdu pestrá země. Každý region je úplně jiný (a sever a jih Itálie jsou jako dvě různé země). V Itálii najdete širé moře, nekonečné pláže, nádherná jezera, vysoké i nízké hory, krásnou přírodu, bouřlivé sopky a vzájemně úplně odlišné ostrovy. A víte, že v Itálii jsou sjezdovky, ze kterých se můžete při lyžovačce dívat na moře?  Takové lyžování si jinde v Evropě neužijete. Píšeme o tom v článku 8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj.

Abruzzo, místní příroda - hory, zelená louka a městečko.

2. Města, města a zase města

Itálie — to jsou nádherná města, plná památek a umění. Za návštěvu stojí nejen Řím, Neapol nebo Benátky, ale i taky Florencie, Torino, Palermo, Perugia, Bologna, Genova, Catania, Lecce, L’Aquila… A mohli bychom pokračovat dál a dál!

A pokud máte raději komornější atmosféru menších městeček, navštivte například tato: Matera, Ortona, Gubbio, Urbino, Vasto, Siena, Cremona, Bergamo, Brescia, Cinque Terre, Como, Cuneo, Todi, Assisi, Norcia, Viterbo, Sulmona, Rieti…

3. Italská specialitka — borgo

Borgo v italštině označuje speciální malé městečko středověkého nebo renezančního rázu. Většinou mají tahle městečka i svůj hrad nebo palác, kolem nichž byla postavena. Spoustu z nich v minulosti chránily (a i dodnes chrání) hradby. V borgu často najdete řemeslné dílny, tradiční výrobce a  umělce a nakoupíte originální, ručně dělané suvenýry.

V celé Itálii je takových městeček asi 260. Ty nejkrásnější si prohlédnete na webu Borghi più belli d’Italia. Podívejte se na borghi taky na našich fotkách.

4. Jííííídlo!

Itálie rovná se skvělé jídlo! Najdete tu ty nejluxusnější Michelinské restaurace i ty nejzapadlejší agriturisma, kde se najíte za pár eur. Dáte si pravé italské těstoviny, skvělé ryby i lokální maso, tradiční italskou kávu i tu nejlepší zmrzlinu. Nechybí skvělé víno a spousta lokálních specialit, které se liší region od regionu. Itálie je taky zemí lanýžů, olivového oleje, šafránu, vzácných druhů hub, ale taky těch nejlepších sladkostí světa — vyhlášené jsou například ty sicilské nebo neapolské.

5. Trénink italštiny v praxi

Učíte se italsky (nebo byste rádi)? V Itálii vám kolikrát nezbyde než se snažit dorozumět italsky (nebo rukama nohama). Konečně si jazyk potrénujete v praxi. Využijte toho — nestyďte se a běžte do toho s odvahou! Italové si s vámi moc rádi popovídají, když uvidí vaši snahu.

A pokud byste před výletem do Itálie chtěli ještě nabýt trochu té sebedůvěry, přečtěte si naši ultimátní recenzi osvědčené metody online studia italštiny. Rovnou si zkuste ukázkovou lekci zdarma a jestliže vás metoda zaujme, čeká na vás balíček italštiny A1 za super cenu. Na našem blogu najdete taky tipy na zajímavé zdroje pro studium italštiny. A hned se budete cítit jistější v kramflecích. 🙂

6. Hurá za nákupy! Ale kam?

Rozsvítí se vám oči při pohledu do výloh módních obchodů? Tak to v Itálii budou jen zářit! Najdete tu spoustu módních značek od těch originálních přes ty celosvětově proslulé až po menší, umělecky zaměřené značky. A pokud chcete vyrazit za nákupy, vsaďte na Milano jako hlavní město módy, Neapol (botteghe artigiane di moda), Florencii, Vicenzu a Řím.

Na našem blogu si můžete přečíst průvodce Neapolí a zajímavosti z Říma.

Hurá za nákupy! Takhle to vypadá třeba v Milanu.

7. Festivaly a tradice, historie i legendy. A sagra.

Itálie vám nabízí nepřeberné množství festivalů, ať už jde o ty hudební, nebo o různé tradiční přehlídky. Z hudebních je celosvětově nejznámější ten, který se každoročně koná v Sanremu.

Tradiční Benátský karneval určitě nemusíme představovat. V Benátkách vás čeká také Biennale, které se zabývá výtvarným uměním, a filmový festival. V Milanu se zase koná festival módy, ve Veroně se můžete pobavit u dobrého vína a na koňských závodech. V Umbrii vás čeká tradiční jazzový festival, v Římě mezinárodní festival fotografie.

Z historie se můžete v Itálii těšit na spoustu míst a legend, které vás pohltí. Kousek historie najdete prakticky na každém kroku. Itálie se může pochlubit i takovými světově významnými unikáty, jako jsou například Pompeje.

Méně známá je u nás „sagra“ — každoroční akce lokálního charakteru, zasvěcená patronovi daného města nebo vesnice. Sagry mají dlouhou tradici a často mají co do činění s jídlem — například sagra delle ciliegie (třešně) nebo sagra del tartufo (lanýž). Jde typicky o lokální produkce či tradiční výrobky. Tyto oslavy se konají celoročně; každé město či vesnice má svůj významný den. Další informace o těchto oslavách, rozdělené podle regionů, najdete na webu Itinerari nel gusto.

8. Ta pravá romantika

Itálie a romantika jdou ruku v ruce. Bude vám skvělým místem pro zásnuby, svatbu i pro líbánky a najdete v ní nepřeberné množství úžasně fotogenických míst, třeba právě pro vaše svatební fotky. 🙂

Bracciano, italské jezero při západu slunce.
Západ slunce u jezera Bracciano.

+1: Italský temperament aneb nestrávíte dovolenou s páprdama na pláži

A bonusovým důvodem navíc jsou tentokrát místní. V Itálii vás okouzlí všudypřítomný jižanský temperament a jiný styl života (španělsky se tomu říká maňana; však víte, co myslím 😉 ). Budete se cítit prostě v pohodě! Italové se umí bavit dlouho do noci a život si opravdu užívají. Rádi se s vámi dají do řeči, pokud se zvládnete trošku domluvit.

Není taky náhodou, že Itálie patří mezi země s nejvyšší délkou života na světě. V žebříčku stabilně obsazuje vysoká místa, pro rok 2020 je pátá za Hong Kongem, Japonskem, Švýcarskem a Singapurem. Průměrné dožití je v „bel paese“ 85,4 let u žen a 81,1 let u mužů. Určitě za to může nejen skvělá středomořská kuchyně, sluníčko, přátelské a rodinné vztahy, ale i všudypřítomná dobrá nálada.

Tak vyražte za dobrodružstvím!

Tohle všechno (a ještě víc) je ITÁLIE!

A co vy? Máte své vlastní důvody, proč rádi jezdíte do Itálie? Okomentujte článek a podělte se s námi o vaše nápady a názory!

A co si přečíst dál? Pokud jsme vás naladili na cestovatelskou vlnu, přečtěte si našeho Italského průvodce Benátkami a také Italského průvodce Neapolí. Určitě vás potěší i Italské zajímavosti, které se vám budou hodit i při cestování.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády, aby se mohli pobavit i oni.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa. A nezapomeňte se registrovat k odběru měsíčního newsletteru Itálie v Brně tady! Tak už vám žádný nový článek neunikne.

Použité zdroje: Tripsavvy, Infoplease

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply