Zajímavosti

Itálie — zajímavosti

Věděli jste, že v Itálii se život točí hlavně kolem jídla, hotely nemají 17. patro nebo že italské kočky můžou i dědit? Přečtěte si top 5 italských zajímavostí, co vás buďto rozesmějí, nebo vám z nich bude rozum stát!

Zajímavost číslo 1: Ital s Italem si ne vždycky rozumí

Italové si mezi sebou nemusí vůbec rozumět. Místní nářečí jsou hodně odlišná jedno od druhého (o tom jsem psala už v článku jak probíhá návštěva v italské rodině). V italské televizi jsem viděla i film, který byl v neapolském dialektu s italskými titulky. A to nebyla žádná výjimka — stejně tak to má třeba i proslulá série Kmotr.

O italských dialektech vtipně vypráví komik a herec Enrico Brignano. Pusťte si video asi od 1:30, kde Enrico začíná s dialekty, a zaposlouchejte se do „zvuků“ italských regionů. Enrico vlastně neříká nic, co by dávalo smysl, ale dokonale napodobuje jednotlivé dialekty.

Zajímavost číslo 2: Itálie = 3 státy v 1

Asi každý ví, že uvnitř Itálie leží ještě dva samostatné státy — Vatikán a San Marino. A víte taky, že oba stojí za návštěvu? San Marino je úžasné městečko a republika v jednom se třemi pevnostmi. Stojí na kopečku a procházka jeho křivolakými uličkami vás vrátí do dávných časů. Můžete si tu prohlédnout i několik muzeí nebo se svézt lanovkou.

San Marino

Vatikán zase zaujme především všechny věřící a milovníky umění, ale navštívit by jej měl každý (aspoň jednou v životě). Uchvátí vás hlavně rozlehlé Svatopetrské náměstí a také Bazilika sv. Petra. Bazilika je opravdu ohromnou stavbou a celou ji můžete procházet klidně i dvě hodiny. Mrkněte na krátké video o vatikánských krásách.

Proč musíte aspoň jednou za život vidět Řím (a taky Vatikán) jsem psala už v článku proč jet na eurovíkend do Říma. A pokud jsem vás nalákala, můžete se tam vydat rovnou — třeba na 4denní výlet se zkušeným průvodcem. Vybrat si můžete z odletů z Prahy, z Ostravyz Bratislavy a uvidíte nejen Řím, ale taky Vatikán. 🙂

Zajímavost číslo 3: „balík zespodu“

Že se v Itálii HODNĚ jí, to už asi víte. Ale povím vám k tomu ještě jednu zajímavost. V mnoha italských filmech najdete klasickou scénku o italských dětech, které za prací odešly na „pochmurný sever“, například do Milana. Milano je mozaikou kultur, protože tu žijí Italové ze všech regionů. Něco jako opravdový milanese je vlastně docela rarita. A jižní maminky posílají svým ubohým dětem balíky zásob („pacco da giù“, balík zespodu), aby jim ty děti na nehostinném severu náhodou neumřely hlady… Mrkněte na vtipné video o tom, jak takový balík maminky připravují a co všechno v něm nesmí chybět. 🙂

A takhle nějak vypadají i naše kufry při každém návratu z Itálie. Italští rodiče nakoupí zásoby a do dvou malých a jednoho většího kufru se prostě musí vejít VŠECHNO, i kdybyste měli letět zpátky třeba bez oblečení. Ve videu zmiňují i tzv. „sottovuoti“ — dobroty (hlavně sýry a uzeniny), rozkrájené na menší kousky a zatavené bez přístupu vzduchu, aby vydržely co nejdéle. Těch máme v lednici plný obrovský šuplík a po příjezdu z Itálie sottovuoti zabírají klidně i půl lednice.

A ke konci videa najdete tento vzkaz: „Jižan na severu pláče dvakrát: když dojdou zásoby ze staré krabice, a když přijde ta nová.“ 📦

Zajímavost číslo 4: hotely bez 17. patra

Hotely v Itálii většinou nemají 17. patro a výtah tak z šestnáctky jede rovnou do osmnáctky. Zdá se vám to divné? Je to jednoduché: Italové jsou hodně pověrčiví a sedmnáctka je pro ně přesně to, co naše nešťastná třináctka. Když totiž zapíšete číslo 17 římskými číslicemi, dostanete XVII a po záměně pořadí znaků vznikne VIXI, což znamená „žil jsem“. Proto si Italové sedmnáctku spojují se smrtí.

Číslo 17

Zajímavost číslo 5: Kočky mají práva a můžou i dědit

Ačkoliv Andreovi přátelé nejsou zrovna kočkomilové a málokdo je chová doma, v Itálii mají kočky práva. Jen v Římě žije asi 300 000 koček, které potkáte všude mezi ruinami, v centru i jeho okolí. Poznat a podpořit římské kočičky můžete například přes web Gatti di Roma.

A závěrem kuriozita: jedna italská kočka v roce 2011 „omylem“ zdědila přes 10 milionů Eur poté, co její majitelka zemřela. Tím se tato kočka stala třetím nejbohatším zvířátkem na světě. Italská zvířata sice nemůžou dědit napřímo, ale paní nechala veškerý majetek ve správě zdravotní sestry. Co si asi kočka koupila?

A co vy? Která zajímavost vás zaujala nejvíc? Okomentujte článek a podělte se o vaše názory!

A co si přečíst dál? Pobavte se u Italových citací v článku Jak to můžeš jíst? A pokud by vás zajímalo, jak obdarovat vaše přátele či příbuzné po italsku na narozeniny i na Vánoce, přečtěte si článek Dárek z Itálie. Můžete si přečíst taky o tom, co se v Itálii jí v období Vánoc v článku Vánoce v Itálii.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády, aby se mohli pobavit i oni.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa. A nezapomeňte se registrovat k odběru měsíčního newsletteru Itálie v Brně tady! Tak už vám žádný nový článek neunikne.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply