vespa
Pro studenty italštiny

15+1 tipů na zajímavé zdroje pro studium italštiny

Učíte se italsky? Možná i vy patříte mezi ty studenty jazyků, kterým jednoduše nestačí klasické učebnice, nemají je rádi nebo jim nevyhovuje běžná výuka v jazykovce. Pokud se poznáváte, přečtěte si našich 15+1 tipů, jak se italštině věnovat zábavnější formou. Všechny doporučené nástroje a stránky jsme poctivě vyzkoušeli a můžeme za ně dát ruku do ohně.

1. Facebookové skupiny a italské komunity

Italské komunity u nás najdete snad v každém větším městě. Schází se třeba i na různých akcích a pro zapojení do těchto skupin nemusíte být Italy. Na Facebooku ale najdete i skupiny, které jsou zaměřené přímo na studenty italštiny.

Můžete se zapojit třeba do skupinky, která slouží přímo k procvičování jazyka. Objevíte v ní mnoho užitečných „taháků“, správci se členy diskutují na různá témata a najdete třeba i přátele na dopisování. Další skupiny, sloužící ke konverzaci v italštině na českém rybníčku jsou například Italiani a Brno, Italiani a Praga nebo Italiani in Repubblica Ceca.

2. Tumblr — Italian for my girlfriend

Projekt Italian for my girlfriend najdete na Tumblru. Má jej na svědomí Rosangela, která začala tyto krásné obrázky tvořit pro svou americkou přítelkyni Denise. Denise (a všichni fanoušci tohoto projektu) se s pomocí krásných ilustrací postupně učí italsky.

Obrázky zahrnují anglické popisky a italština vám s nimi půjde jedna radost. Procvičíte si nejen jednotlivá italská slovíčka, ale taky zajímavé fráze nebo přísloví. Jeden z obrázků jsme vybrali na ukázku:

3. Kurz italštiny hezky z domu

Chcete získat spoustu studijních materiálů pohromadě? Zvolte ucelený online kurz italštiny ve formě balíčku od Online jazyky. Zkuste nejdříve lekci zdarma a uvidíte, jak moc vám bude kurz vyhovovat.

Zajímají vás tipy, jak se učit jakýkoliv cizí jazyk? Praktické rady, doplňkové materiály, sestavení vlastního učebního plánu na míru a spoustu dalšího obsahu na vás čeká v kurzu Jazyky od píky. Kurz vám pomůže objevit takové metody pro studium jazyka, které vám budou nejlépe vyhovovat.

Úvodní obrázek kurzu jazyky od píky s přehledem všech kapitol.
Obsah kurzu Jazyky od píky.

4. Sgrammaticando

Sgrammaticando je Youtube kanál, knížka a Facebooková stránka v jednom. Jde o projekt Fiorelly Atzori, která poutavým způsobem ve svých videích učí italštinu. Zaměřuje se nejen na cizince, ale míří i do vlastních řad: ne každý Ital umí italsky tak, aby to ostatním netrhalo uši. Své si u ní najdou začátečníci i pokročilí.

5. Jazykový koutek

Tuto stránku vede Lucka Gramelová. Jazykový koutek byl původně blogem, až se postupně rozrostl do podoby nakladatelství a jazykových kurzů v Praze. Lucka vám poutavou formou přináší zajímavé a užitečné informace o mnoha světových jazycích.

Můžete si jednoduše vyfiltrovat články o italštině, případně si přečíst i o jiných obvyklých i méně obvyklých jazycích. Její blog je úžasný v tom, že to není žádná nudná teorie! 🙂 Mrkněte třeba na Lucčin článek o studiu italštiny s IKEA katalogem nebo na ten, pojednávající o vybraných sprostých slovech v italštině.

6. TED talks

Znáte TED talks? Pokud ano, nastavte si u videí italské titulky všude tam, kde to jen půjde. Pokud ještě TED neznáte, určitě se na tento web podívejte. Najdete na něm videa a přednášky různých druhů. Často mají motivační obsah, jsou ale také na různá vtipná i vážná témata.

V každém TED videu se něco dozvíte a zároveň obohatíte svou slovní zásobu. Jelikož TED akce (přednášky) se konají různě po světě, najdete na internetu i TED videa přímo v italštině.

7. Pinterest

Pinterest je skvělá stránka pro studium čehokoliv s využitím obrázků. Stačí, když do vyhledávání zadáte „italiano“ . Učit se přes obrázky je super cesta, můžete si je i vytisknout a vylepit, kam zrovna potřebujete.

Chcete konkrétní tip? Uložte si naši Pinterestí nástěnku ke studiu italštiny. Postupně na ní přibývá nový obsah.

8. Memory kartičky

Super doplňkem při studiu jakéhokoliv jazyka jsou také aplikace a stránky, které vám umožní vytvořit vlastní memory kartičky. Na internetu najdete aplikace pro mobily i online služby nebo aplikace pro počítače. Můžete si díky nim vytvořit vlastní sady slov a procvičovat, třeba i na cestách.

Post-ity, nalepené jeden přes druhý, ve všech barvách.

9. Italská rádia a hudba

Jazyk se skvěle naučíte i poslechem. Pomůžou vám třeba vaše milované písničky. Pro začátek si najděte jejich texty a učte se poslechem spolu s překladem slov a frází, kterým nerozumíte. Uvidíte, že až příště písničku uslyšíte, hned budete vědět, o čem se zpívá.

Z italských rádií vyzkoušejte Radio Deejay, které hraje současnou hudbu. Pokud máte raději jiný styl, stačí opět trošku zagooglit (mrkněte třeba sem). O italské hudbě jsme psali i v článku 10 důvodů, proč se naučit italsky.

10. Zpravodajské weby a (nejen papírové) časopisy

Projděte si italské zpravodajské weby i jakékoliv další stránky, které vás zaujmou. Zkuste například deník La Repubblica nebo web časopisu Focus.

Papír is not dead! Poptejte se po výše uvedených italských skupinách, zda by se někdo nechtěl zbavit časopisů, nebo si je nakupte při vašich cestách do itálie. Třeba zrovna jmenovaný časopis Focus je super!

Noviny, přeložené na dřevěném stole.

11. Podcasty

Podcasty dneska hodně frčí. Jde o audiozáznamy od různých autorů, které můžete odebírat například prostřednictvím speciálních aplikací na mobilních telefonech, popřípadě je najdete různě po internetu.

Čas si na ně určitě najdete — co třeba během dojíždění do práce nebo do školy? Dobrý moment na podcasty je třeba i před spaním. Z italského obsahu vyzkoušejte například podcast Italiano automatico.

12. Přepnutí vašich zařízení do italštiny

Nastavte si svoje zařízení do italštiny — třeba svůj počtač, mobil, e-mailovou schránku a všechny další služby, které vás jen napadnou.

Počítač a telefon spolu s notebookem, ležící na stole.

13. Post-ity po bytě

Zkuste si na různé předměty po bytě dát post-ity s jejich italskými názvy. Klidně tak zaplňte celý byt a post-ity tam nechte, dokud si předměty nebudete stoprocentně pamatovat. 

14. Facebook Itálie v Brně

Nezapomeňte sledovat Facebookovou skupinu Itálie v Brně. Tam čas od času najdete další obsah k italštině a různé tipy na italské články a další zdroje. Tak můžete začít s italštinou klidně hned.

15. Italtšina (doopravdy) hrou

Příjemný způsob, jak se učit jazyk netradiční metodou, může být i desková hra. Sáhněte po italské verzi některé deskovky, kterou třeba už znáte z českého trhu. Anebo si můžete pořídit například v Česku vyrobenou a vyvinutou hru Mluvte italsky hravě. Tu jsme pro vás zrecenzovali v samostatném článku.

desková hra Mluvte italsky hravě

16. Anebo…

…si prostě najděte Itala nebo Italku. Já jsem k tomu tehdy využila online seznamku. Pro začátek si přečtěte něco o tom, jak se žije s Italem. Možná vám to nakonec nepřijde jako špatný nápad. 🙂

Znáte někoho, pro koho by tito tipy mohly být užitečné? Nezapomeňte mu poslat odkaz na dnešní článek a článek také sdílejte na sociálních sítích se svými přáteli.

Stále se vám nedaří začít? Na to vám odpovíme citátem:

citát s italským příslovím
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

A co vy? Vyzkoušeli jste už tyto stránky, aplikace a odkazy? Napadají vás jiné kreativní metody studia jazyka? Podělte se s námi v komentářích!

A co si přečíst dál? Čtěte našich 10 důvodů, proč se naučit italsky. A nevynechte ani tyhle zvláštní italské pověry!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde se dozvíte další zajímavosti z našeho světa.


Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

2 Komentáře

  • Odpovědět Bára 23. 9. 2019 at 8:54

    Super článek, tisícerý dík! 🙂 Já mám ráda Italiano automatico na Youtube, většinu času tam prostě takový sympaťák povídá věci, ale je to fajn na to, aby se člověk učil rozumět. Můj problém je hlavně čas, musím se ale hecnout a vyhrabat ho odněkud, ať se hnu z místa.

  • Odpovědět Andrea Lukešová 27. 9. 2019 at 19:30

    Skvělé nápady, díky moc za príma shrnutí. Já kouknu asi nejvíc na ten pinterest. Obrázky mě baví a už jsem zjistila, že mi i pomáhají.

  • Zanechte svůj komentář