jogging,park,green
Průvodce

8+1 nejkrásnějších parků a zahrad, kde můžete zažít zelený Řím

Chtěli byste se podívat do města, které vám nabídne nejen spoustu historie, jídla a zážitků, ale i rozlehlé parky a zahrady? Kupte si letenku do Říma. O tom, že je Řím opravdu zelené město, jsme psali už v našem průvodci Římem. V tomto článku vám ukážeme nejkrásnější parky, zahrady a zelené plochy Říma, kde si můžete odpočinout během náročného chození po památkách.

Pro návštěvu římských zahrad a parků zvolte ideálně jaro nebo podzim. Výběr období je na vás, já ale doporučuji jaro: zahrady a parky jen kvetou. Vstupné do parků a zahrad se většinou neplatí, pokud neuvádíme jinak.

Rychlý výlet do historie: parky s vilami byly původně majetkem bohatých šlechticů. V období fašismu bylo mnoho vil odebráno majitelům, kteří nesouhlasili s režimem. Dnes je spousta z nich veřejnými římskými parky. Do některých vil se můžete čas od času i podívat, pořádají se zde různé výstavy a akce.

Kromě toho je v Římě taky mnoho soukromých vil různých celebrit, osobností nebo módních značek. Například podél via Appia Antica mají své vily Versace či Dolce a Gabbana. Do těch se ale jen tak nepodíváte. 🙂

textový rozcestník parků

Top 8+1 parků a zahrad Říma podle Itálie v Brně:

1. Villa Borghese

Villa Borghese je velmi dobře udržovaný, rozlehlý park. Najdete jej přímo v centru, takže se tam dostanete snadno. Tento park má navíc terasu s nádherným výhledem na historické centrum a taky krásné jezírko. Římané, kteří pracují v centru sem chodí běhat a sportovat po celý rok.

Fotografie z římského parku Villa Borghese, pohled na jezírko.

2. Villa Pamphili

V tomto parku uvidíte krásné stromy, které mají tvar deštníku a ochrání vás před sluncem i deštěm. Jsou to borovice přímořské (italsky pino marittimo). Ve spodní části parku najdete jezírko. Jezírko je neustále obklopeno mnoha různými druhy zvířat a můžete tu potkat taky lišku, která trpělivě čeká na jídlo od návštěvníků. Tak jí vemte něco dobrého! 🙂 A tady je video z tohoto parku, ať si uděláte lepší představu:

Římský park Villa Pamphili s pohledem na fontánu a vilu.

3. Villa Ada

Tento park s vilou patří mezi ty dobře udržované. Často se v něm pořádají večerní koncerty (ty dny se platí za vstup), jinak je park volně přístupný. Tento park má tři jezírka, část parku je více udržovaná a část méně. Do více udržované části se chodí běhat nebo se tu lidé prochází okolo jezírek. Druhá část se podobá spíš lesu nebo volné přírodě. I v tomhle parku najdete už zmíněné krásné borovice.

Borovice přímořské, které rostou v mnoha římských parcích.
Borovice přímořské, které vytváření ochranný deštník i slunečník zároveň.

4. Parco della Caffarella

Tento park je propojený s dalším velkým parkem s názvem Appia Antica. Najdete tu jezírka a fontánky a protéká tudy řeka Almone. V parku jsou také různé archeologické nálezy, zbytky akvaduktů nebo tzv. “valche”, což jsou objekty, které byly postavené poblíž řeky pro zpracování a mytí látek. Tento park je méně udržovaný, ale najdete v něm mnoho značených cestiček, po kterých se můžete vydat. (zdroj)

5. Parco degli Acquedotti

Parco degli Acquedotti najdete na jihovýchodě Říma a je vlastně plícemi této městské části. Jak už název napovídá, park je plný zbytků starověkých akvaduktů (vede jich tudy 11). Doporučuji ho navštívit brzy ráno nebo podvečer. V tuto denní dobu je velmi romantickým místem, protože slunce vychází a zapadá přímo mezi akvadukty. Parco degli Acquedotti je živý, hodně místních sem chodí běhat, jezdit na kole nebo se svézt na koních…

Římský park Parco degli Acquedotti s pozůstatky dáných římských akvaduktů. Pohled na jeden z nich.

6. Parco dell’Appia Antica

Parco dell’Appia Antica je největším z římských parků. Appia Antica byla významnou historickou cestou, po které proudilo zboží na povozech, tažených koňmi. V okolí této cesty můžete navštívit podzemní katakomby.

Park si můžete užít pěšky, na kolech, na koních s průvodci i jakkoliv jinak. Ale asi ho neprojdete celý. Jen ta část, která vede Římem, má celých 16 km. Appia Antica má skoro po celé délce historické dláždění a podél ní uvidíte zdi dávných obchůdků nebo historických domečků.

A jedna zajímavost z historie: římští císaři mívali vily právě zde a z některých z nich ještě i něco málo zbylo. Nyní je Appia Antica adresou bohatých.

A ještě si dovolím odbočit k římským katakombám. Víte, jaký měly účel? V podstatě se jednalo o podzemní kostely, kam se chodili římští křesťané a židé modlit nebo ukrýt před nebezpečím. Byly tu i hřbitovy a některé části katakomb jsou zdobené stále patrnými freskami. Podle Wikipedie se pod Římem nachází více než 40 katakomb, které se rozkládají na více než 150 km v několika patrech. Ty nejznámnější najdete právě podél Appia Antica.

7. Villa Torlonia

Tento park má podobný styl jako brněnské Lužánky a je dobře udržovaný. Uvnitř se nachází Casina delle civette — krásný dům z roku 1920 s malováním, který je zároveň i muzeem.

Park Villa Torlonia najdete v krásné čtvrti, kterou také určitě projděte. Jmenuje se Quartiere Trieste. Uvnitř je i velmi specifická část jménem Coppedè. Coppedè je zajímavá svou architekturou, kterou jinde neuvidíte! Na Facebooku jsme o téhle čtvrti už psali zde.

8. Giardino degli Aranci: Parco Savello

Giardino degli Aranci je velmi dobře udržovaná zahrada na krásném místě. Nabídne vám terasu s krásným výhledem na vatikánskou kopuli a je otevřena každý den od rána až do večera.

Jedná se o jednu z nejmalebnějších římských zahrad s nejkrásnějšími výhledy na Řím. Toto místo je velmi fotogenické pro všechny své růže, pomerančovníky a vkusně tvarované živé ploty.

Tip na závěr: Roseto di Roma

Roseto di Roma najdete přímo v centru. Jedná se o menší zahradu, plnou růží. Podle Wikipedie zahrnuje Roseto di Roma obdivuhodných 1100 druhů růží. Otevřeno je od května do října, nejlepší období pro návštěvu je květen nebo červen.

Kompletní seznam zelených ploch Říma najdete na tomto odkazu. Můžete se tak nechat inspirovat i jinými místy. 🙂

A hlavně: při objevování Říma nezapomeňte na to, že můžete narazit na mnoho malých zahrádek, ukrytých ve dvorcích paláců a domů. Tyto zahrádky jsou často přístupné. Pokud za vchodem paláce zahlédnete kousek zeleně a brána je otevřená, nebojte se vstoupit a začít objevovat skrytý zelený Řím! 🙂

Malá zahrada uvnitř paláce - "giardino interno" s malým jezírkem se sousoším, s palmami a krátce střiženým trávníkem.
Jedna ze skrytých zahrádek uvnitř paláce (italsky giardino interno).

A kudy dál? Mrkněte na našeho průvodce Římem. Pro všechny cestovatele máme i článek o Abruzzu a Molise, průvodce Florencií, průvodce BenátkamiNeapolí.

A co vy? Už jste se byli někdy podívat v některém římském parku nebo zahradě? Napište do komentáře, co jste v Římě zažili.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej tlačítky níže a ukažte svým kamarádům zelený Řím.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář