Průvodce

9 důvodů, proč nejet na eurovíkend do Říma

Už máte koupené letenky do Říma? Bravi! Tak teď je ta správná chvíle podívat se na to, proč nejet do Říma… 😉

1. Řím je plný chaosu, provozu a stresu. Dopravní zácpy jsou na denním pořádku a můžete se kvůli pár kilometrům zaseknout klidně i na pár hodin. Skútry a motorky závodí jedna přes druhou, předjíždí zleva i zprava. Blinkry jako by v italských autech ani nebyly a dopravní značky? Ty jsou jen doporučující. Parkování je válka, a to doslova. Jednou při parkování u bytu Andreovy sestry jsme asi po 20 minutách ježdění našli vytoužené místo. Vystoupila jsem z auta a šla ho obsadit, než tam Andrea dojede. Jakýsi Říman měl za to, že to místo je prostě JEHO. Najel na mě autem, takže jsem musela uskočit, a místo si prostě ulovil. Hádali jsme se tam všichni tři ještě asi deset minut, ale stejně už bylo pozdě. Následovalo dalších 15 minut kroužení v autě, než jsme měli štěstí. Parkovacích míst je ve spoustě čtvrtí Říma extrémně málo a tak lidé parkují, kde se dá. Někde se parkuje i ve dvou řadách a musíte zatroubit, aby Marco, Carlo nebo Paolo seběhl ven a pustil vás. Tak parkují i páry, jeden má auto uvnitř, druhý venku.

2. V některých čtvrtích je horší situace s odvozem odpadu. Záleží na každé čtvrti, některé části Říma ale rozhodně nejsou voňavé ani hezké napohled. Ostatně na toto téma už jsem psala v článku o tom, co v Itálii nefunguje.

3. V Římě v některých měsících narazíte na davy turistů a u významných památek často taky na dlouhé fronty. Nejhorší období pro návštěvu Říma je červen až září. To jsou v Římě velká vedra a velké davy. Aby jste se tomu vyhli, raději jeďte v období od října do května. To si Řím můžete daleko víc užít.

Večerní romantika u Fontany di Trevi.

4. Řím je plný pouličních prodejců čehokoliv. Chcete selfítyč? Ne? A co takhle košík na ovoce, co se sám skládá? Klap klap klap, a je to. Nebo snad deštník? A pokud zrovna neprší, říkejme mu třeba slunečník! Na každém kroku musíte říkat NE, NE, NE! Tito prodejci také často nemají žádná povolení a pak utíkají před policií. Ale tohle samozřejmě není problém jen Říma, i když tam jsem prodejců viděla opravdu hodně a mohla jsem i sledovat honičku s policisty ve Vatikánu. Jako v akčním filmu. 🙂

5. V Římě vás čekají stovky turistických pastí. Například kafe na Piazza Navona vás může přijít opravdu draho.

6. Nápisy jsou všude v italštině a Italové zrovna neoplývají znalostmi cizích jazyků. Toho si brzy všimnete, ačkoliv v Římě je situace ještě velmi dobrá. Přesto se na výlet raději vybavte alespoň slovníčkem se základními frázemi. Nejlepší volbou je se rovnou trošku naučit italsky. A kde hledat motivaci? Mrkněte do článku 10 důvodů, proč se naučit italsky, a také Jak se naučit italsky.

7. Řím není zrovna město snů pro cyklisty. Ve spoustě míst nejsou vyhrazené pruhy a kvůli hustotě provozu jde cyklistovi často doslova o krk. V některých zónách zase sice cyklistické pruhy zavádí, ale na úkor parkovacích míst a to vede k celkovému zhoršování situace. Pokud si chcete půjčit kolo, doporučuji se projet například po Via Appia a potom kolo zase hezky vrátit. 🙂

8. Zkuste se vyfotit s gladiátorem. Potkáte je všude po centru a jakmile si je vyfotíte nebo si k nim stoupnete a někdo vás vyfotí, zkásnou vás — zaplatíte třeba i 50 Eur za snímek, jinak vás gladiátoři nepustí. (zdroj)

Krásný příklad podvodných gladiátorů v Římě.

9. Pokud vybíráte výletní destinaci i podle toho, abyste si dali výborné ryby, zpozorněte. V Římě si sice ryby dáte, musíte ale vybrat tu správnou restauraci. Typická římská kuchyně je složená z pokrmů, založených na těstovinách (carbonara, amatriciana, cacio e pepe a další), na zelenině a mase. Výborná je taky římská pizza al taglio (v Římě jí říkají také pizza alla pala). V Římě můžete podobně jako v jiných hlavních městech najít restaurace všech možných typů. Pro výborné ryby za slušné ceny je nejlepší popojet z Říma blíž k moři. Nebo třeba někam úplně jinam – co třeba do Pescary, kam se dostanete taky letadlem?

Musím ale říct, že hledat světlé stránky Říma pro mě bylo o dost snazší. Řím mám ráda i přes falešné gladiátory, prodejce deštníků nebo velký provoz. Toto úžasné město trpí hlavně množstvím turistů a také proto, že v posledních 30 letech se počet obyvatel Říma prakticky zdvojnásobil. Pokud si vyberete to nejlepší období pro svou návštěvu (takže rozhodně ne parné léto, jak jsem psala výš), přijme vás ve vší své kráse a velkoleposti. Věřte mi, v Římě se něco nachodíte a naobdivujete!

A kudy dál? Pokud byste si chtěli prodloužit výlet a kromě města vidět i něco jiného, mrkněte na článek o Abruzzu. A určitě si přečtěte i o tom, jak se žije s Italem.

A co vy? Láká vás Řím i přes jeho „temné stránky“? Řekněte nám svůj názor v komentáři.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej a ukažte vašim přátelům autentický Řím. Třeba je i přes neduhy tohoto města nadchnete a nakonec se tam vydáte společně! 🙂

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

3 Komentáře

  • Odpovědět Kája 9. 9. 2019 at 10:28

    To je fajn, že se nebojíš psát ani o temných stránkách. 🙂
    Některé věci znějí trochu šíleně, ale neodradí mě, vždyť i ty temné stránky jsou zajímavé a patří k atmosféře místa.
    Jen té domluvy se teda najednou bojím… na severu je to v pohodě, tam jde krásně němčina!
    No a v Benátkách a Jesolu, tam mi vlastně stačilo jenom „espresso“ a „vegetariano“. 😀 😀

    • Odpovědět Michaela 10. 9. 2019 at 14:03

      Ahoj Kájo. O světlých už jsem přece napsala v posledním článku, takže proto jsem se rozhodla pro změnu. Navíc mi přijde, že všichni tak nějak píšou jen o tom pozitivním, hlavně na sociálních sítích, tak ráda půjdu proti proudu. Realita je vždycky vícebarevná. 🙂
      V Římě se nemusíš bát, tam se domluvíš, protože jsou tam právě ty davy turistů a místní jsou na to připravení… 🙂 Ale určitě se tam vydej!
      Míša

  • Odpovědět Kde se najíst v Římě a další užitečné římské tipy pro cestovateleNa nomádské stezce 18. 1. 2020 at 19:10

    […] Miluješ italskou kuchyni, tak si přečti dalších 11 důvodů, proč jet na eurovíkend do Říma. Ale abys znal i druhou stranu mince, rovněž si přečti 9 důvodů, proč do toho Říma na víkend nejet. […]

  • Zanechte svůj komentář