Tipy Itálie v Brně

Dárek z Itálie

Pokud nežijete na opuštěném ostrově, čas od času určitě sháníte dárky. Ať už jsou to ty vánoční, na narozeniny, na svatby, k maturitě nebo ke spoustě jiných příležitostí… Možná se občas ocitáte v pasti a přemýšlíte, jestli se raději dotyčného rovnou nezeptat, co by si přál.

Než to ale uděláte, mrkněte na výběr těch nejlepších dárků (nejen) z Itálie, který jsme pro vás sestavili. Mnoho z nich se hodí nejen na Vánoce, ale i na jiné příležitosti: stačí se jen inspirovat.

Přichystali jsme pro vás dárky dvou kategorií. V první části najdete dárky po italsku — tipy na pozornosti, které si Italové navzájem rádi dávají. V té druhé jsme vybrali několik dárků pro milovníky Itálie, kterými uděláte radost vašim kamarádům nebo příbuzným, kteří mají rádi Itálii, italskou kulturu nebo třeba jazyk.

DÁRKY PO ITALSKU

Tyhle dárky pro vás vybral Andrea. Italové se jimi navzájem obdarovávají na Vánoce nebo třeba na narozeniny a ani v Česku s nimi určitě neuděláte ostudu.

1. Víno, šampaňské nebo něco k zakousnutí

Lahvinkou dobrého vína nebo šampaňského (spumante) nic nezkazíte. Obdarovanému určitě udělá radost — stačí se jen řídit jeho chutěmi. A pokud chcete pravý italský dárek, sáhněte po lahvince z Itálie a máte vyřešeno. 🙂

Skvělým dárkem jsou i různé italské dobroty, třeba ve speciálním dárkovém balíčku nebo koši. Těmito delikatesami perfektně doplníte i zvolené víno.

Bílé víno, nalévané do sklenice.

2. Obálková metoda po italsku

“Obálková metoda” je italská klasika, která se odehrává nejen na Vánoce nebo narozeniny. Co ale tentokrát místo korun darovat Eura? Babičce je asi nedáte, ale strýcovi klidně. S Eury máte navíc jistotu, že je obdarovaný neutratí za první hloupost (nebo aspoň ne tak snadno :-)). Bude mít o důvod víc se vydat na dovolenou — třeba rovnou do Itálie! 🙂

V zimních i v letních měsících v Itálii každoročně narazíte na zajímavé slevy. Jejich období je dané státem a termíny se liší podle regionu (přesná data najdete třeba na webu Zingarate). Máte pár (set) Eur navíc? Vyražte za slevami například do Říma.

3. Parfém

Parfém — oblíbený dárek ke každé příležitosti, který potěší ženu i muže. Jak už jsme psali v článku Citace Itala o naší kuchyni a kultuře II, Češi by je možná mohli používat o něco víc, než jsou zvyklí. Tak tomu rovnou napomozte a darujte letos parfém. 😉

A protože jsme z Brna, dáme vám jeden osobní tip. Rádi chodíe do alternativní parfumerie ToTap. Prodávají rozlévané parfémy za pár korun, které často vydrží víc, než kdejaká značka. A kdybyste náhodou nevěděli, co přesně koupit, mají i dárkové vouchery.

Malá lahvička s parfémem, položená na ubruse. Nad ní je květina, zvonek.

4. Výbavička do kuchyně, elektronika, hodinky a oblečení

Kuchyňské náčiní se vždycky hodí. S tím novým budete zase vařit o něco víc jako Ital. 🙂 Vyberte si třeba kvalitní pánvičku nebo novou zapékací mísu. Klasické italské dárky do kuchyně jsou taky hrníčky, skleničky, talířky i hrnce. Pokud se chcete rozšoupnout po italsku, pořiďte nový espresso kávovar. Levnější variantou je stylová italská moka konvička, se kterou kromě dobrého kafe uděláte i parádu.

Co dalšího si Italové dávají jako dárek? Tak třeba elektroniku, hodinky nebo oblečení. Italové si rádi dávají i další drobnosti, jako jsou třeba šátky, šály nebo rukavice.

Italská kávová konvička caffettiera položená na dřevěném stole. Vedle stojí hrnek kávy.

DÁRKY PRO MILOVNÍKY ITÁLIE

A jdeme na druhou kategorii dárků: ta pravá překvapení pro všechny italomilce!

5. Online kurz italštiny, který absolvujete třeba z vašeho gauče

Chcete darovat opravdu užitečný dárek? Mrkněte na online kurzy z dílny Online jazyky. Recenzovali jsme je pro vás i na našem webu (naše recenze zde). Darovat můžete různé jazykové balíčky, samozřejmě včetně italštiny.

A co když se váš strýc, maminka nevbo tetička chce naučit jazyk, ale stále se jim to nedaří? V tom případě mrkněte na kurz Jazyky od píky (naše recenze zde).

Poutač pro kurz Online jazyky
Takhle vypadá jazykový kurz Online jazyky. Obdarovaný jej zvládne z domova i na cestách. 🙂

6. Zábavné i vzdělávací čtení v italštině

Možná stejně jako my milujete beletrii. Zvlášť v zimě nic nepřekoná to, když si vezmete oblíbenou deku, teplý čaj a zahrabete se s knížkou do pelíšku. A proč si k tomu nevzít rovnou pěknou knížku v italštině nebo klidně i něco vzdělávacího (učebnici, přehled gramatiky, vzdělávací hru)? Je to jen na vás, zda ulovíte italský knižní dárek pro děti nebo pro dospělé. 🙂

7. Je libo trochu kultury? Darujte lístek na italskou operu!

V brněnském Národním divadle i v v tom pražském najdete v programu čas od času i nějakou tu italskou operu. Kupte lístky a s obdarovaným vyražte za trochou kultury. Cizího jazyka se nebojte — bývají tam titulky. 🙂

Pohled na divadelní hlediště se sedačkami a balkony.

8. Výlet do Říma, města lásky a skvělého jídla

Chcete překvapit svou drahou polovičku nebo babičku? Vezměte je do Říma, města lásky (a pro babičku zase jídla). Řím je krásný v každém ročním období a skrývá spoustu překvapení.

Nadělte (si) třeba výlet do Říma s fajn průvodci, kteří město znají jako vlastní boty. Řím si s nimi užijete víc, než kdybyste se tam vydali na vlastní pěst. Vezmou vás i na skrytá místa a rozhodně to nebude žádná masovka. 🙂

A proč zrovna do Říma? Takový výlet totiž můžete spojit třeba i s nákupy. A mrkněte na naše články Italský průvodce — ŘímO nejkrásnějších parcích a zahradách Říma.

Řím při romantickém západu Slunce. Pohled od řeky Tibery (Tevere).
Ta pravá romantika a ty největší dobroty na vás čekají v Římě!

Váháte, kam by se obdarovaný vydal nejraději? Vyřešte to jednoduše — dárkovým poukazem na jakoukoliv cestu.

9. Puzzle s italskou tématikou

V hračkářstvích i v dalších obchodech seženete puzzle s italskou tématikou, ze kterých si obdarovaný vlastnoručně vyrobí pěkný obraz na zeď. Může tak mít svůj kousek Itálie pořád na očích. My jsme si například postavili puzzle s motivem římských fór a máme tak doma kousek Říma…

Různobarevné dílky puzzlí, rozházené po stole.
“Puzzle s deseti tisíci dílky? Přesně to jsem si vždycky přál/a!”

Závěrečný tip: Altruistický dárek

Nejkrásnějším dárkem pro spoustu vašich příbuzných budou určitě společně strávené sváteční chvíle. A možná vám zbyde pár korun i na altruistický dárek: třeba skutečný dárek Člověka v tísni nebo panenku Unicef. Na oplátku dostanete certifikát, který zase darujete vy. A takový dárek určitě potěší dvojnásob. 🙂

Štastná rodinka - rodiče a dvě děti při západu slunce na pobřeží moře.

A co vy? Napadají vás další dárky po italsku? Řekněte nám to v komentáři pod článkem.

A kudy dál? Přečtěte si o životě s Italem nebo o italských pověrách. A pokud máte rádi italštinu, hromadu motivace ke studiu najdete v článku 10 důvodů, proč se (na)učit italsky.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej tlačítky níže, ať i kamarádi omrknou naše tipy na dárečky.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa! A registrujte se i k odběru měsíčního newsletteru Itálie v Brně. Tak už vám žádný článek neunikne.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář