Pro studenty italštiny, Tipy Itálie v Brně

Recenze: Mluvte italsky hravě aneb italština (opravdu) hrou

Vy, kteří už náš blog sledujete delší dobu určitě víte, že nejlepší způsob studia italštiny (nebo jakéhokoliv jiného jazyka) je zábavnou cestou. Může to být třeba zajímavý YouTube kanál, váš oblíbený seriál s italskými titulky, online kurz jazyka nebo literatura v italštině. A proč ne rovnou stolní hra Italsky hravě, zaměřená na fanoušky italštiny a Itálie? Přesně takovou studijní pomůcku vám v tomhle článku představíme.

Krátce o hře Mluvte italsky hravě!

Tuhle hru vymyslel Václav Bolech, který si říká Vasco a působí jako lektor španělštiny. Italštinu aktivně neučí, ale nabízí vlastní online kurz pro její studenty. Jako první byla na světě španělská varianta hry, kterou si hráči velice oblíbili. Spousta Vaškových příznivců se ptala po italské verzi hry a on se rozhodl jim vyhovět. A tak vznikla desková hra z dílny onlineitalsky s názvem Italsky hravě.

italsky hravě - krabice, oficiální foto
Desková hra Italsky hravě, kterou pořídíte na tomto odkazu.

Hru si zahrajete ve 2 až 4 hráčích. Může vás být i víc, stačí jen přidat další figurky a zvolit jednu ze čtyř možných cest na herním plánu. Cíl hry je jasný: kdo se první dostane z Česka do Itálie, vítězí. Hráči cestují různými dopravními prostředky, které ale hru nijak neovlivňují a mají tak spíše symbolický charakter. Ke svému cíli se mohou posouvat různě rychle v závislosti na obtížnosti karty, kterou si pro další postup zvolí, jak se dozvíte dál.

Princip hry je poměrně jednoduchý. Zda je to výhoda či ne nechám na vás, záleží, zda máte raději snadno pochopitelné hry, které si můžete hned zahrát, nebo vás baví ty náročnější. Hlavním smyslem této hry je ale studium jazyka, takže vytvářet komplikované herní mechanismy by podle nás mohlo hře spíš uškodit.

Hra Italsky hravě je podle autora určena všem od 10 let výše, žádnou horní věkovou hranici nemá. Část kartiček má označení 18+, ty ale není problém ze hry jednoduše vyřadit.

Jak vypadají herní kartičky, krabice a plán?

Kartiček (zalaminovaných pro delší životnost) je 360 a dělí se do tří hlavních kategorií. Během hry si navíc kdykoliv můžete líznout speciální kartu, která vás může také posunout dál. Tento poslední balíček karet se orientuje spíše na italskou kulturu.

Karty jsou rozděleny podle obtížnosti: ty nejlehčí vás posunou o 1 políčko, nejtěžší o 3. Pozor ale – kartičky, u kterých postupujete o 2 nebo 3 políčka, jsou trošku zákeřné. Pokud totiž odpovíte špatně, musíte se vrátit o 1 nebo 2 zpět v závislosti na vybrané kartičce.

herní kartičky hry italsky hravě
Takto vypadají všechny typy kartiček ve hře.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
naše tipy, Jak se naučit italsky,zábavný článek o výmluvách studentů jazyků.

Krabice je zpracovaná hezky. Jen nás jako milovníky deskovek trošku zklamalo, že uvnitř nenajdete žádné přihrádky na kartičky. Krabice prostě není nijak rozdělená a obsah uvnitř při zavření cestuje. Když vám ale hra přijde, každý typ kartiček je umístěn v samostatném uzavíratelném sáčku, takže se vám nemíchají dohromady. Šikovný hráč si určitě poradí a krabici si sám vylepší nějakou vlastnoručně vyrobenou přepážkou s místy na balíčky.

náhled do krabice - kartičky, herní plán, pravidla
Takto je zabalený obsah v krabici, když vám přijde.

Herní plán je graficky povedený, podle propagačních fotek jsme čekali malinko větší rozměry. Pravidla jsou jasná a přehledná, dostanete se k nim přes QR kód na herním plánu nebo si můžete přečíst papírovou verzi, která je součástí krabice.

herní plán Italsky hravě
Krabice a herní plán.

Co obsahují herní kartičky různých obtížností?

Na kartičkách nenajdete jen jednoduché překlady typu co znamená fráze, slovo, výraz a podobně. Jsou na nich i různé hádanky, kulturní zajímavosti nebo třeba synonyma konkrétního výrazu, která vám pomohou rozšířit vaše znalosti italštiny. Kartičky se podle obtížnosti hodí pro začátečníky i pokročilejší studenty. Vy se vždy jednoduše rozhodnete, o kolik políček se chcete posouvat, a váš soupeř vám čte otázku nebo úkol.

Pro představu vám ukážeme příklady obsahu jednotlivých karet.

Kartičky s postupem o 1 políčko: Co znamená nápis SECCO na víně? Na kartičce potom najdete kromě vysvětlení i další spojitosti, v tomto případě například slovo opačného významu.

ukázka kartičky s postupem o jedno pole
Kartička s postupem o 1 pole.

Kartičky s postupem o 2 políčka (při špatné odpovědi vás vrací o 1 políčko zpět): Co znamená MEGLIO a PEGGIO? Opět na kartičce najdete nejen správnou odpověď, ale i tip, jak tyto výrazy správně použít a QR kód s doplňujícím videem, zde s vysvětlením stupňování přídavných jmen a příslovcí. Na videa se můžete volitelně podívat a doplnit své znalosti.

ukázka kartičky hry Italsky hravě s postupem o dvě pole
Kartička s postupem o 2 pole.

Kartičky s postupem o 3 políčka (při špatné odpovědi vás vrací o 2 políčka zpět): Co znamená TE LO COMPRO? Na této konkrétní kartičce opět kromě vysvětlení naleznete QR kód s 5minutovým videem, které vysvětluje osobní zájmena v kostce.

ukázka kartičky s postupem o tři pole
Kartička s postupem o 3 pole.

Speciální karty s postupem o 1 políčko: Tyto kartičky zahrnují i několik karet 18+, které vám bez cenzury objasní některé ostřejší italské výrazy a fráze. Můžete je ze hry odstranit nebo v ní ponechat, záleží na vás. Tady příklady vynecháme, výrazy se dozvíte ve hře… 🙂 Ostatní speciální karty obsahují například takovéto otázky: Vyjmenuj alespoň 3 italské sýry. Zde se tedy setkáte kromě jazyka především s italskými zajímavostmi a osvěžíte si znalosti Itálie a její kultury.

ukázka speciální kartičky hry Italsky hravě
Speciální kartička.

Kolik deskovka Italsky hravě stojí?

Základní cena hry je ve chvíli vytváření naší recenze (leden 2023) 1850 Kč, ale u různých distributorů ji můžete vychytat i ve slevě. 🙂 Může se vám to sice zdát jako poměrně vysoká částka, ale italského obsahu, jazyka a kultury je ve hře opravdu hodně. Výklad na kartičkách je navíc často doplněný i o kratší či delší videa a za hrou je vidět spousta práce. Je třeba zmínit i to, že je hra kompletně vyvinuta a vyrobena v Česku.

Komu bychom hru určitě doporučili?

Jelikož je ideální hrát alespoň ve dvou, pokud nechcete jen sami pročítat kartičky, skvěle se hra hodí třeba pro domácí hraní s lektorem, kamarádkou nebo kamarádem, kteří se tak jako vy věnují italštině. Své využití určitě najde pro zpestření hodin na jazykových školách a v kurzech. Hra se může vyvíjet docela zajímavě a spoustu se toho dozvíte hlavně při vyšším počtu hráčů a větším množství odehraných kartiček.

Jaké jsou za nás výhody a nevýhody hry?

Všechny výukové materiály včetně her mají svá pro a proti. A jak podle nás dopadla hra v celkovém hodnocení?

PLUSY

Opravdu velké množství herních kartiček; díky tomu se vám hra jen tak neomrzí,
součástí řady kartiček jsou QR kódy s doplňujícími informacemi a dalším vysvětlením na videu, což hru dělá zajímavější a interaktivnější,
díky různým typům karet je hra skvělá pro začátečníky i pokročilejší italštináře a každý si v ní přijde na své,
pěkné grafické zpracování, hra se hodí i jako pěkný dárek,
kompletně česká výroba od krabice až po kartičky. 🙂

MÍNUSY

V krabici chybí oddíly na kartičky, zkušení hráči si s tím ale poradí a krabici si už něčím doplní podle svého,
pro hru potřebujete alespoň jednoho soupeře, spíš než domů pro samostudenty se tak hra hodí do kurzů nebo ji můžete hrát se svým lektorem,
vyšší cena, která je ale vyvážená originalitou, českou výrobou a také obrovským množstvím obsahu.

Co bychom hře tedy mohli vytknout je, že bychom za tuto cenu očekávali propracovanější krabici, figurky by například mohly mít tvar dopravních prostředků, kterými se pohybujete. To ale jsou spíš detaily, které by zlepšily náš dojem ze zpracování hry. Z hlediska množství a kvality italského obsahu je hra na opravdu vysoké úrovni. 🙂

Závěr: Koupit či nekoupit Italsky hravě?

Tahle deskovka je podle nás zábavnou pomůckou ke studiu italštiny. Do praxe totiž uvádí spojení italština hrou. Můžeme ji určitě doporučit nadšeným studentům, kteří mají parťáka na hraní, stejně jako jazykovým školám nebo lektorům. Výraznější vady z hlediska ani zpracování jsme u hry neodhalili.

Věříme, že se do budoucna od autora dočkáme doplňující sady kartiček, které by hru mohly dále rozšířit i pro už ostřílené hráče, stejně jako dalších jazykových verzí hry.

Zajímavý rozhovor s autorem hry, lektorem Václavem Bolechem, si můžete přečíst například také na webu iDnes

Minirozhovor s autorem hry Václavem Bolechem

Vašku, jak jste přišel na nápad vytvořit hru Mluvte italsky hravě?

Po vzniklých online video lekcích jsem chtěl lidem přinést možnost se učit hravě. Netradiční forma vzdělání v italštině mně tady velmi chyběla. A tím, že učím již 16 let, mám nasbíraných mnoho zkušeností. Vím, kde lidé nejvíce chybují, na co se nejčastěji ptají, co je nejvíce trápí, co se jim těžce pamatuje, apod. Všechny tyto znalosti jsem začlenil do deskové hry Italsky Hravě. Hra obsahuje různé úrovně, které se mezi sebou propojují, navazují na sebe a v různých momentech do ní vstupuje prvek soutěže a hraní. Věděl jsem také, že o dost více se lidé naučí, když bude jeden hráč zkoušet druhého, proto i tento prvek je ve hře zapojen v maximální možné míře.

Jak dlouho vývoj hry trval a kolik vás na hře pracovalo?

Vývoj deskové hry Italsky Hravě trval přibližně 6 měsíců. Bylo potřeba dát dokupy důležité gramatické jevy, fráze a situace a všechny tyto věci zakomponovat do 360 hracích karet, do mechaniky hry i do online videí, která doplnují a rozšiřují některé karty tak, aby to dávalo smysl. Pak samozřejmě samotná výroba hry zabrala dost času. Jedná se o malovýrobu, vše je česká výroba. Každá hra projde celkem rukama 15 lidí, než se finálně zabalí a dostane do obchodu. Snažíme se být i co nejvíce EKO a nezatěžovat přírodu víc, než je třeba. Cena hry je z důvodu složitého vývoje a malovýroby tak poměrně vysoká. Kdyby se hra vyráběla ve velkém množství například v Číně, určitě by byla levnější, ale to nebyl a není náš cíl.

Proč byste hru doporučil italštinářům, v čem je podle vás jiná než běžné metody výuky?

Je to zábava a zapojuje do akce studenty mezi sebou. Efekt výuky je vyšší už jen v tom, že jeden student / hráč napřímo interaguje s druhým studentem / hráčem. Pokládají si důležité otázky a baví se mezi sebou… Běžné výukové materiály tento prvek postrádají. Hra se také dotýká důležitých životních situací.

Plánujete vytvořit podobnou hru i pro jiné jazyky nebo chystáte další produkty pro italštinu, například rozšíření kartiček do této hry?

Plánují se i další jazykové mutace. Desková výuková hra Španělsky Hravě už vznikla, také je velmi povedená. Právě vzniká desková výuková hra Francouzsky Hravě a plánují se i další mutace i rozšíření kartiček pro výrazně pokročilejší studenty.

A co vy? Máte ke hře Italsky hravě další otázky? Rádi vám je zodpovíme, nechte nám komentář pod článkem!

Zaujal vás článek? Sdílejte jej s přáteli!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář