christmas tree decoration
Zajímavosti

Vánoce v Itálii? panettone, pandoro a torrone!

Ačkoliv mám ráda české Vánoce a všechno, co k nim patří, i Vánoce v Itálii mají své kouzlo. Zdobí se města, Italové chystají betlémy doma, v kostelích i na náměstích.

O svátcích se ve střední Itálii jí víc než obvykle (opravdu, ještě víc!). Ukážeme vám tři dobroty, které nesmí chybět na žádném italském vánočním stole. Budou jimi panettone, pandoro a turecký med, italsky torrone.

Panettone: Klasika Vánoc v Itálii

Panettone i u nás zná snad každý. Pochází z oblasti Milana a nikdo už neví, jak a kdy přesně vzniklo. Pravděpodobně se začalo péct v 15. nebo 16. století a šlo o sváteční variantu běžného chleba, doplněnou kandovaným ovocem, rozinkami a dalšími dobrotami.

Panettone bývá zabaleno do voskovaného papíru a pochutnává si na něm celá rodina. Je ale velký rozdíl mezi tím supermarketovým, které v Itálii koupíte za Euro či dvě (u nás to stejné stojí i 200-300 Kč), a tím z malých produkcí (artigianale).

Panettone artigianale je vyrobené ručně, v malém množství a z těch nejlepších surovin. Jeho cena se může vyšplhat i na 40-60 Eur. Taková panettone si Italové nadělují třeba i pod stromeček. Pokud se v Itálii pohybujete v tomto období a chcete ochutnat kvalitní (průmyslové) panettone, sáhněte po značce Tre Marie.

Ručně připravené panettone proslulé značky Iginio Massari.
Panettone artigianale od Iginio Massari, jednoho z nejlepších cukrářů světa.

I v Česku se ale naštěstí blýská na lepší časy a začínají se k nám dovážet zajímavé značky. Vyzkoušejte například toto panettone, které seženete i u nás.

Panettone classico

Panettone čokoláda

Pandoro: Italský vánoční dezert, který připomíná hvězdu

Pandoro je další typický dezert, který doprovází italské Vánoce. Pochází z oblasti Verony. Narozdíl od panettone se ví, že vzniklo roku 1984, kdy si jistý Domenico Melegatti patentoval název, recept a tvar dezertu, který připomíná hvězdu. Už před pandorem se pekla jiná buchta podobného tvaru a složení, která se také podávala při oslavách Vánoc; Melegatti ale recept dotáhl k dokonalosti.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Tipy na dárky po italsku

Pandoro je podobnější české bábovce, má zlatý střed a hnědavý okraj. Žádné kandované ovoce ani rozinky v něm nehledejte. Většinou je o něco levnější než panettone a můžete jej koupit taky v různých cenových hladinách. Dělá se i „artigianale“.

Panettone a pandoro se sektem, vystavené na vánočním stole s květinou.
Panettone i pandoro, vlevo vidíte to od značky Tre Marie.

Jak od sebe poznáte panettone a pandoro?

Panettone a pandoro od sebe poznáte podle tvaru. Panettone je „nafouklé“ a nahoře zakulacené, kdežto pandoro je „hubenější“ a na řezu má tvar hvězdy.

Turecký med (Torrone)

Turecký med je třetí typickyou italskou vánoční sladkostí. Najdete v něm různé druhy oříšků (mandle, lískové oříšky nebo pistácie) a sušené ovoce. Turecký med seženete měkký i tvrdý a někdy jej pokrývá čokoláda. Ani torrone nechybí na italském vánočním stole.

italský turecký med na stole
Turecký med (torrone) s čokoládou.

A co vy? Už jste ochutnali všechny tyto italské dobroty? Řekněte nám v komentáři, kterou z nich jste si zamilovali!

O vánočních sladkostech z Toskánska i ze zbytku Itálie se dočtete také na blogu Míši Šticové (článek O perlách italského cukroví), se kterou máme na blogu tento zajímavý rozhovor. O tom, jak se slaví Vánoce ve střední Itálii (i jinde) si přečtěte také na našem Facebooku.

Další vánočně laděný článek najdete na blogu Já, Signora (O životě v Itálii v česko-italské rodině a o nostalgii pisatelky, která doprovází její Vánoce v cizině).

Líbil se vám náš článek? Sdílejte jej tlačítky níže a sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali všechny zajímavosti z našeho světa.

umělý vánoční stromeček s velkými ozdobami
Buon Natale!
Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

1 Komentář

  • Odpovědět Naše české Vánoce ve Švýcarsku - Naše švýcarské zážitky 16. 1. 2020 at 8:41

    […] už možnost zažít, jak se slaví Vánoce v Itálii. Tady si můžete přečíst její článek Vánoce v Itálii? Pannetone, pandoro a torrone a její Facebookový post o tom, jak se slaví Vánoce ve střední […]

  • Zanechte svůj komentář