Rozhovory

Blogerky prozrazují, jaký je život s cizincem: Lucie van Koten — „Život s cizincem zboří vaše normy“

Je život s cizincem procházka růžovou zahradou nebo ne? Zajímá vás, jak to vnímají (nejen) české a slovenské ženy, co je trápí a co jejich partnery odlišuje od českých mužů? Zeptali jsme se jich na osobní zkušenost. Všechny ženy dostaly podobné otázky. Odpovědi byly ale různé, někdy i docela překvapivé.

Tento rozhovor vypráví o Lucii van Koten. Možná už ji znáte z blogu Život podle Lucie nebo z Instagramu Lucie van Koten. Lucie se věnuje řadě témat jako například kosmetika, životní styl, domácnost nebo cestování. Miluje angličtinu, sushi, dlouhé letní večery, detektivky, éterické oleje, divadlo a eleganci první republiky. Baví ji autenticita, veselí lidé a sarkasmus. 🙂

1. Představ se nám a popiš, co ve svém životě děláš?

Profilová fotka Lucie van Koten. Lucie leží asi na molu, směje se do objektivu.

Jmenuji se Lucie van Koten a jako blogerka i PR manažerka se věnuji bio kosmetice, lokální módě a udržitelnému životnímu stylu.

2. Odkud pocházel tvůj partner?

Z Holandska.

3. Jak dlouho jste byli spolu?

Byli jsme spolu od roku 2008 do roku 2016, od roku 2011 jako manželé.

4. Co jsi ve svém životě musela kvůli partnerovi změnit? V čem ses mu musela přizpůsobit? Litovala jsi toho někdy?

V jednadvaceti jsem nechala vysoké a odstěhovala se s ním do italské Florencie, kde dostal práci a působil tam ještě dva roky. Poté jsme cestovali hlavně po východní Evropě, než jsme zakotvili zpět v Česku, které i on dodnes považuje za svůj domov. Žije tu od roku 1997 a do Holandska se vracet nechce. Všechno zajímavé a krásné je prý v Praze! 🙂

A jestli jsem něčeho litovala? Ne. Nemám dnes titul ani vysokou školu, ale zase jsem se už v jednadvaceti maximálně osamostatnila a to i přesto, že jsem od patnácti žila na intru v Plzni a k našim do Strakonic dojížděla jen jednou měsíčně na víkend. Myslím, že to byla škola k nezaplacení a vlastně bych ji přála snad každému.

Lucie u mostu přes řeku, v pozadí typické domečky Holandska.

5. Jaké jsou pro tebe největší výhody soužití s cizincem?

Naučíte se jazyk a postupně začnete chápat i přemýšlení jiného národa. Možná mu plně neporozumíte, ale zase si uvědomíte vlastní kořeny a minulost své země, která člověka vždycky nejvíce formuje a ukazuje mu „normy“. Cizinec vám tyhle „normy“ (včetně většiny tradic) naprosto zboří a ukáže vám svět jinak. Ukáže vám nejen svoji zem, ale i tu vaši z jiného pohledu. Tam někde se rozšiřují obzory a tvoří názor na svět. Třetí výhodou u mě určitě bylo hezké holandské příjmení, které jsem získala! 🙂

6. A jaké jsou největší nevýhody?

Ne všechno nové a jiné vám bude nutně pohodlné a bude vám vyhovovat. S cizí zemí a jejími zvyky nelze bojovat. Přesto nevýhody hledám těžce — snad to, že jste nevyrůstali ve stejném prostředí, nerozumíte stejným vtipům a neznáte nic z toho, co partnera formovalo — prostředí, televizní pořady, hudbu či knihy. A je jen přeci spousta nepřeložitelného a nesdělitelného.

Lucie v malebném městečku pod horami.

7. Hodně jste spolu cestovali. Ve které zemi se vám žilo nejlépe?

Určitě v Česku. Praha je pro mě domovina a pro mého bývalého manžela vlastně už také. Do Holandska se vracet nechce, miluje Prahu a přijde si tu doma. Říká, že už je vlastně napůl Čech a naučil se už i nechodit doma v botách! 😀

8. Jak vnímáš Holanďany? Jaká je jejich kultura a v čem jsou odlišní od Čechů?

Holanďané jsou nám mentalitou velice blízko, přesto uvažováním a logikou vzdálení. Jsou to ateisté a mají naprosto jiný sociální systém a z toho pramenící jiné životní priority. Za sebe říkám, že my Češi jsme více rodinní. Možná je to ale jen můj dojem, jelikož jsem do holandské rodiny nikdy nepronikla.

Lucie s bývalým manželem, černobílá svatební fotografie.

9. Je holandština těžký jazyk? A jak jde tvému bývalému muži čeština?

Holandština je těžký jazyk na výslovnost a Holanďané často cizincům, co se pokoušejí mluvit holandsky, nerozumí. Můj exmanžel mluví plynně česky, studoval češtinu v Amsterodamu už rok předtím, než sem odjel žít. Má velice dobré vnímání jazyka!

10. Jak tvůj exmanžel vnímá českou kulturu a Čechy?

Má rád českou vřelost, pohostinnost a smysl pro humor. Zná velice dobře českou historii, literaturu, významné české osobnosti a spisovatele, dokonce i celou řadu českých filmů!

11. Proč už spolu nežijete?

Konec našeho vztahu vůbec nenastal kvůli kulturním odlišnostem. Holandsko a Česko si nejsou tak vzdálené způsobem uvažování, aby vznikaly nějaké zásadní rozpory. Naopak bych řekla, že kulturní odlišnosti ten vztah hezky okořenily a dodaly mu nový rozměr. Chyba u nás byla hlavně v nastavení vztahu.

A co vy? Jak vnímáte Holanďany a holandskou kulturu? Okomentujte článek a povězte nám svůj názor!

Pokud se vám rozhovor líbil, sdílejte jej tlačítky níže. Jo, a sledujte mě na Instagramu Facebooku, ať vám neuniknou další díly seriálu a další články! Grazie e alla prossima!

Všechny ostatní díly tohoto seriálu najdete v sekci Rozhovory.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář