Je život s cizincem procházka růžovou zahradou nebo ne? Zajímá vás, jak to vnímají (nejen) české a slovenské ženy, co je trápí a co jejich partnery odlišuje od českých mužů? Zeptali jsme se jich na osobní zkušenost. Všechny ženy dostaly podobné otázky. Odpovědi byly ale různé, někdy i docela překvapivé.
Tento rozhovor vypráví o Lucii van Koten. Možná už ji znáte z blogu Život podle Lucie nebo z Instagramu Lucie van Koten. Lucie se věnuje řadě témat jako například kosmetika, životní styl, domácnost nebo cestování. Miluje angličtinu, sushi, dlouhé letní večery, detektivky, éterické oleje, divadlo a eleganci první republiky. Baví ji autenticita, veselí lidé a sarkasmus. 🙂
1. Představ se nám a popiš, co ve svém životě děláš?
Jmenuji se Lucie van Koten a jako blogerka i PR manažerka se věnuji bio kosmetice, lokální módě a udržitelnému životnímu stylu.
2. Odkud pocházel tvůj partner?
Z Holandska.
3. Jak dlouho jste byli spolu?
Byli jsme spolu od roku 2008 do roku 2016, od roku 2011 jako manželé.
4. Co jsi ve svém životě musela kvůli partnerovi změnit? V čem ses mu musela přizpůsobit? Litovala jsi toho někdy?
V jednadvaceti jsem nechala vysoké a odstěhovala se s ním do italské Florencie, kde dostal práci a působil tam ještě dva roky. Poté jsme cestovali hlavně po východní Evropě, než jsme zakotvili zpět v Česku, které i on dodnes považuje za svůj domov. Žije tu od roku 1997 a do Holandska se vracet nechce. Všechno zajímavé a krásné je prý v Praze! 🙂
A jestli jsem něčeho litovala? Ne. Nemám dnes titul ani vysokou školu, ale zase jsem se už v jednadvaceti maximálně osamostatnila a to i přesto, že jsem od patnácti žila na intru v Plzni a k našim do Strakonic dojížděla jen jednou měsíčně na víkend. Myslím, že to byla škola k nezaplacení a vlastně bych ji přála snad každému.
5. Jaké jsou pro tebe největší výhody soužití s cizincem?
Naučíte se jazyk a postupně začnete chápat i přemýšlení jiného národa. Možná mu plně neporozumíte, ale zase si uvědomíte vlastní kořeny a minulost své země, která člověka vždycky nejvíce formuje a ukazuje mu „normy“. Cizinec vám tyhle „normy“ (včetně většiny tradic) naprosto zboří a ukáže vám svět jinak. Ukáže vám nejen svoji zem, ale i tu vaši z jiného pohledu. Tam někde se rozšiřují obzory a tvoří názor na svět. Třetí výhodou u mě určitě bylo hezké holandské příjmení, které jsem získala! 🙂
6. A jaké jsou největší nevýhody?
Ne všechno nové a jiné vám bude nutně pohodlné a bude vám vyhovovat. S cizí zemí a jejími zvyky nelze bojovat. Přesto nevýhody hledám těžce — snad to, že jste nevyrůstali ve stejném prostředí, nerozumíte stejným vtipům a neznáte nic z toho, co partnera formovalo — prostředí, televizní pořady, hudbu či knihy. A je jen přeci spousta nepřeložitelného a nesdělitelného.
7. Hodně jste spolu cestovali. Ve které zemi se vám žilo nejlépe?
Určitě v Česku. Praha je pro mě domovina a pro mého bývalého manžela vlastně už také. Do Holandska se vracet nechce, miluje Prahu a přijde si tu doma. Říká, že už je vlastně napůl Čech a naučil se už i nechodit doma v botách! 😀
8. Jak vnímáš Holanďany? Jaká je jejich kultura a v čem jsou odlišní od Čechů?
Holanďané jsou nám mentalitou velice blízko, přesto uvažováním a logikou vzdálení. Jsou to ateisté a mají naprosto jiný sociální systém a z toho pramenící jiné životní priority. Za sebe říkám, že my Češi jsme více rodinní. Možná je to ale jen můj dojem, jelikož jsem do holandské rodiny nikdy nepronikla.
9. Je holandština těžký jazyk? A jak jde tvému bývalému muži čeština?
Holandština je těžký jazyk na výslovnost a Holanďané často cizincům, co se pokoušejí mluvit holandsky, nerozumí. Můj exmanžel mluví plynně česky, studoval češtinu v Amsterodamu už rok předtím, než sem odjel žít. Má velice dobré vnímání jazyka!
10. Jak tvůj exmanžel vnímá českou kulturu a Čechy?
Má rád českou vřelost, pohostinnost a smysl pro humor. Zná velice dobře českou historii, literaturu, významné české osobnosti a spisovatele, dokonce i celou řadu českých filmů!
11. Proč už spolu nežijete?
Konec našeho vztahu vůbec nenastal kvůli kulturním odlišnostem. Holandsko a Česko si nejsou tak vzdálené způsobem uvažování, aby vznikaly nějaké zásadní rozpory. Naopak bych řekla, že kulturní odlišnosti ten vztah hezky okořenily a dodaly mu nový rozměr. Chyba u nás byla hlavně v nastavení vztahu.
A co vy? Jak vnímáte Holanďany a holandskou kulturu? Okomentujte článek a povězte nám svůj názor!
Pokud se vám rozhovor líbil, sdílejte jej tlačítky níže. Jo, a sledujte mě na Instagramu a Facebooku, ať vám neuniknou další díly seriálu a další články! Grazie e alla prossima!
Všechny ostatní díly tohoto seriálu najdete v sekci Rozhovory.
Žádné komentáře