Italové jsou celkem pověrčivý národ. Spousta z nich se bojí uhranutí (ital. malocchio, zlé oko) a v zemi dodnes přežívá spousta pověr a rituálů. Oblíbení jsou i televizní mágové, kartáři a podobní „experti v oboru“. V magickou sílu černé kočky nebo v moc rozbitého zrcadla věří i spousta našinců; společně se ale podíváme na zajímavější a podle nás daleko divočejší italské pověry!
Co je pověra?
Pověra (la superstizione) označuje něco iracionálního, čemu věříme a čemu se třeba i (pod)vědomě vyhýbáme. Pověry se vztahují hlavně k budoucím událostem, na které by mohla naše současná akce mít (často špatný) vliv. Čím víc se blížíte k italskému jihu, tím pověrčivější lidi najdete. Na pověry v zemi věří především starší lidé.
Pověry a italský slovník: iettatore a malocchio
Italský slovník okolo pověrčivosti je opravdu bohatý. Například iettatore (v jiných oblastech také menagramo nebo gufo) je člověk, který na vás „hází“ kletby (od slovesa gettare, házet). Rituál nebo předmět pro zahnání smůly či zlých sil se zase nazývá la scaramanzia. Je to gesto nebo fráze, které údajně přiláká štěstí nebo zažene neštěstí.
Ať chcípne vlk!
Italové také často věří tomu, že to vyřčené se nestane nebo že by se mohl stát pravý opak. I proto si vzájemně přejí in bocca al lupo (ve vlčí tlamě). Takhle můžete popřát štěstí například studentovi před zkouškou, kolegovi před pracovním pohovorem nebo jinou důležitou událostí. A pozor — buona fortuna naproti tomu údajně nosí smůlu. A jak správně odpovědět na vlčí tlamu? Stačí jedno slovo: crepi. Tedy po našem: ať vlk chcípne! 😀
A na co si podle pověrčivých Italů musíte dávat pozor?
Pověra první: Klobouk na postel neradno pokládati
Klobouk, položený na postel, nosí smůlu. Když v minulosti navštěvoval lékař pacienta doma nebo když přicházel kněz požehnat umírajícímu, odkládali klobouk právě tam.
Pověra druhá: Deštník v místnosti raději neotevírati
V místnosti nesmíte otevírat deštník. Za žádných okolností! Pro tuto pověru existují dva možné výklady. První říká, že staří Římané, kteří deštníky používali jako ochranu před sluncem i deštěm, otevřeným deštníkem v domově znevažovali boha Slunce a přinášeli tak neštěstí vlastní rodině.
Druhý výklad říká, že deštníky byly často používány pro ucpání děr v domech chudých lidí, takže otevření deštníku v domě přináší finanční ztráty.
Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Když Ital prohání čarodějnice na spřáteleném blogu Já, Signora, a u nás zase o svatbě v Itálii.
Pověra třetí: Žebřík podcházeti se nevyplatí
Podcházet žebřík přináší smůlu, protože trojúhelník mezi žebříkem a zdí (nebo mezi dvěma rameny žebříku) symbolizuje svatou trojici. Podcházet pod ním vlastně znamená, že ke svatým nemáte respekt. A pokud podejde žebřík svobodná žena, nikdy se nevdá.
Pověra čtvrtá: Ve 13 lidech stolovati — budete prokleti
13 hostů u stolu nosí neštěstí; třináctý byl totiž u poslední večeře Ježíš, a ten skončil na kříži. Pokud nechcete skončit podobně špatně, raději nestolujte ve 13 lidech.
Pověra pátá: Stejné slovo jako váš protějšek nesmíte vysloviti
Pokud dva lidé řeknou ve stejné chvíli stejné slovo, musí se dotknout nosu, ucha a znovu nosu, jinak se nikdy nevdají či neožení.
Pověra šestá: Prázdný pohřební vůz neradno spatřiti
Prázdný pohřební vůz symbolizuje v Itálii neštěstí. A proč? Důvody sahají až do pozdního 16. století, kdy italské země sužovala silná morová epidemie. Prázdné pohřební vozy běžně kolovaly po městech a sbíraly mrtvé. Jejich příjezd do čtvrti znamenal strach o život: živí si představovali, že budou další na řadě. Dnes už se jich sice nemusíme bát, ale tahle temná pověra v italské společnosti přetrvala.
Pověra poslední (a nejdivnější): Kam si jako správný Ital sáhnouti, když spatříte pohřební vůz?
Pověrčivý Ital (muž), který vidí pohřební vůz nebo mrtvého, si sáhne… no, však víte kam. Jen tak symbolicky, přes kaloty a spodní prádlo. A proč? Nejde o nic vulgárního: tyhle tělesné partie jsou vlastně symbolem života, který je protipólem smrti. Údajně tedy jde o snahu dotyčného oddálit smrt a ukázat jí, že život (zatím) vítězí. 🙂
A co vy? Znáte nějakou zvláštní českou nebo italskou pověru? Okomentujte článek a podělte se s námi!
Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády, aby se mohli pobavit i oni.
Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.
Použitý zdroj: ItaliaBenetti
Žádné komentáře