piano s kapesními hodinkami černobílé
Tipy Itálie v Brně

5+1 perel italské hudby: od nukleárních tučňáků po hořkosladké Salento

Italská hudba je víc, než těch pár ohraných hitů, které neustále slyšíme v českých rádiích. Pojďme si spolu pustit několik italských písniček. Prozradíme vám pár zajímavostí o jejich interpretech a načerpáte nové tipy, co poslouchat. V této první části hudebního seriálu pro vás máme hlavně odlehčenou hudbu, ale dozvíte se i jeden smutný příběh italské hudby. Buon ascolto — příjemný poslech!

1. Pinguini Tattici Nucleari — tučňáci, kteří překvapili San Remo

Písnička Ringo Starr od kapely Pinguini Tattici Nucleari soutěžila na San Remu 2020. Představuje poctu Ringovi, zaujme vás chytlavou melodií a vypráví o lidské slabosti a zranitelnosti. Pinguini na San Remu skončili třetí. To nikdo nečekal — do té doby totiž byli prakticky neznámou indie kapelou.

Jméno skupiny (v překladu taktičtí nukleární tučňáci) vzniklo podle názvu jednoho zahraničního piva, které už se nevyrábí. Dosud kapela vydala 4 alba, ale festival v San Remu rozhodně nakopl jejich další kariéru.

2. Cesare Cremonini — lamač dívčích srdcí

Narodil se v Bologni v roce 1980, odmalička hrál na klavír a ve 12 letech dostal jako dárek album Queen a tak objevil rock. To je Cesare Cremonini, zpěvák i textař v jednom (italsky cantautore). Těší se popularitě v celé Itálii. Dříve působil v úspěšné skupině Lunapop, se kterou nazpíval mimojiné letně laděnou písničku 50 Special. Ta je plná energie a sluníčka.

Po rozpadu skupiny se Cesare vydal na sólovou dráhu. Jeho hudba často vypráví o lásce (nejen k ženě, ale třeba i k vlastním rodičům). Poslední dobou Cesare zvážněl a písničky doprovází i hrou na piano. Poslechněte si jednu z jeho novějších písní s názvem Poetica.

3. Rino Gaetano — smutný příběh italské hudby

Rino (celým jménem Salvatore Antonio Gaetano) se narodil v roce 1950. Kvůli práci rodičů se ze své milované Kalábrie přestěhoval do Říma. V textech písní reagoval na politickou situaci, na problémy a neřesti ve společnosti a nebál se ostře kritizovat situaci i konkrétní osobnosti. I když jeho hlas nepatřil mezi ty příjemné, Rino si získal srdce mnoha Italů (a dodnes v něm je).

Jeho život byl krátký: roku 1981 zemřel na následky dopravní nehody. Dodnes není jisté, zda to byla opravdu „jen“ nehoda. V jedné písničce, kterou Rino napsal 10 let před smrtí, vypráví o chlapci Renzovi, který umře za velice podobných okolností jako později autor. Zpívá i o tom, že chlapce několik nemocnic odmítne kvůli stávkám.

Rina po nehodě několik nemocnic skutečně odmítlo, údajně kvůli nedostatku míst. V uvedené písni jsou dokonce zmíněné 3 konkrétní nemocnice, které Rina nepřijaly. Kdo ví, jak to tedy s jeho smrtí bylo. Rino se nebál kritizovat systém i vysoce postavené osobnosti, a možná za to zaplatil životem.

Pojďte si poslechnout dvě z nejznámějších písní tohoto autora. Tu první — Ma il cielo è sempre più blu — zná prakticky každý Ital. Vypráví o Itálii 70. let, ale dá se stejně dobře vztáhnout i na dnešní dobu. Rino zpívá o tom, že svět půjde pořád dopředu i přes rozdíly mezi lidmi, krize a problémy.

Druhá písnička (A Mano a Mano) vypráví o odkvétající lásce, která ztratila vášeň začátku, ale která s trochou snahy může znovu vykvést a vrátit se ke své původní záři.

4. Levante — zpěvačka s italským temperamentem

Vlastním jménem Claudia Lagona, tahle písničkářka (cantautrice) se narodila roku 1987. Pochází z Catanie, ale po smrti otce se s matkou přestěhovala do Turína.

Levante měla už odmala obrovskou vášeň pro hudbu. Své debutové album vydala v roce 2014 a od té doby si zazpívala i s dalšími známými italskými interprety, jako je například Max Gazzè.

Od začátku hudební kariéry Levante zazářila už několika zajímavými hity. Její poslední počin, který prezentovala i na festivalu San Remo 2020, dostal jméno Tikibombom. Levante v něm zpívá o různorodosti a o snaze o vystoupení z davu. Písnička sice festival nevyhrála, ale její podání bylo velice emotivní. Vybrali jsme pro vás verzi s textem.

5. Negramaro — hořkosladká Puglia

Negramaro je název italské poprockové formace, založené roku 2000, pocházející ze Salenta v Puglii (Apulii). Název skupiny odkazuje na typické víno oblasti: ovocné a přitom s hořkým koncem. Takový je i hudební styl kapely. V písničkách od Negramara se mísí rock a pop s elektronickou hudbou. 

Vybrali jsme pro vás jejich písničku La prima volta, protože je pomalejší a máte tak možnost pochytit i text. 🙂

+1: Thegiornalisti a Felicità Puttana — letní hit roku 2018

Indie kapela Thegiornalisti byla založena roku 2009 v Římě. Její zpěvák ji ale po deseti letech působení opustil a kapela se prozatím vyjádřila, že chce pokračovat s novým zpěvákem.

Poslechněte si její letní hit s názvem Felicità puttana. Název Thegiornalisti (giornalisti jsou italsky novináři) skupina zvolila, protože chtěla v textech vykládat o každodenní realitě podobně jako to dělají novináři.

Příště budeme pokračovat melodickými hity a představíme vám další italské hudební zajímavosti. Buon ascolto!

A co vy? Jakou italskou písničku máte nejraději? Řekněte nám to v komentáři pod článkem nebo na našem Facebooku!

A co si přečíst dál? Pojďte se s námi podívat na 6+1 nejdivnějších italských pověr a pokud chcete lépe rozumět (nejen) textům italských písniček, mrkněte na naši ultimátní recenzi online kurzu italštiny. Chcete se pobavit a dozvědět něco zajímavého? Přečtěte si, jak (ne)vařit těstoviny jako Ital.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády a zlepšete i jim náladu italskými písničkami. 🙂

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

4 Komentáře

 • Odpovědět OK - další perly :-) 14. 11. 2020 at 20:17

  ALESSANDRA AMOROSO – Forza e coraggio
  ANNA TATANGELO – Anna
  BRUNORI SAS – Al di la dell’amore
  BUGO – Mi manca (con Ermal Meta)
  COEZ – Domenica
  EMMA MARONNE – Stupida allegria
  ERMAL META – Non mi avete fatto niente
  FABI, SILVESTRI, GAZZE – Come mi pare
  FABRIZIO MORO – Andiamo
  FIORELLA MANNOIA – Il gigante (con I RIO)
  GIANNA NANNINI – Ogni tanto
  CHIARA GALIAZZO – Ruba l’amore
  IRENE GRANDI – Brucia la citta
  LUCA CARBONI – La nostra strada
  MARCO MENGONI – Muhammad Ali
  MAX GAZZE – Mille volte ancora
  NEGRITA – Radio Conga
  NEK – Congiunzione astrale
  SUGARFREE – Non basta stare insieme
  TIROMANCINO – Dove tutto e a meta
  ZUCCHERO – Diamante

  • Odpovědět Michaela 14. 11. 2020 at 23:25

   Supeeer! Moc děkujeme za tipy pro nás i pro čtenáře! 🙂 A která je ta Vaše nejoblíbenější? Zdraví Itálie v Brně.

 • Odpovědět Playlist 1. 12. 2020 at 19:49

  Můj playlist, který dávám dohromady několik let… 😉
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLgTHJtEENKk021EZX8E6Mih1z6lMhikoO

  • Odpovědět Michaela 2. 12. 2020 at 10:38

   Bravo!!! Děkujeme moc, hned jsme si playlist uložili… 🙂

  Zanechte svůj komentář