Po italsku!, Zajímavosti

Plavba na lodi jako dovolená: Jen pro důchodce?

Zajímá vás, jak vypadá tak trochu jiná dovolená, tedy plavba na lodi (italsky crociera)? Jak vše probíhá, co si vzít s sebou a pro koho se (ne)hodí? A není náhodou jen pro důchodce, kteří se chtějí válet u bazénu? Já jsem crocieru zažila jednou (jako naši svatební cestu), Andrea i jeho rodiče ji absolvovali opakovaně. Máme vám tedy co vyprávět. 🙂

Plavba na lodi (crociera): Jak funguje?

První den se dostavíte do vašeho přístavu. Projdete bezpečnostními kontrolami (podobně jako na letišti); my jsme pro nalodění potřebovali i antigenní test, absolvovaný v lékárně. Každý cestující dostal svou kartičku, která vypadala jako občanka. Sloužila na otevření dveří kajuty, k vaší identifikaci nebo k platbám. A pak už hurá na palubu, kde vás čeká hromada zábavy.

Některé dny se jen plulo a loď nekotvila v přístavech, tehdy jsme využili možností kultury a zábavy na lodi. Ostatní dny loď v ranních hodinách zakotví v přístavu. Potom můžete jít ven na vlastní pěst, stačí se jen vrátit do stanoveného času. Druhou možností jsou organizované výlety přímo od lodní společnosti nebo můžete zvolit například jen transfer autobusem na nějaké zajímavé místo, kde už se projdete sami. A třetí variantou bylo zůstat na lodi: když zrovna nemáte chuť na výlet ale preferujete válecí den, nikdo vás ven nepožene. 🙂

Mě osobně mrzelo, že naše loď vyplouvala většinou už kolem 17. nebo 18. hodiny. Nebylo tedy možné si třeba víc užít město a jeho kulturu, ale odpoledne už jsme zase trávili na lodi. Lodě ale mají různé časové harmonogramy (doby kotvení), které často uvidíte už při nákupu dovolené. Vybírejte tedy i podle nich.

Kajuty na lodi jsou různých typů: můžete si vybrat z těch vnitřních (bez oken), s kulatými lodními okny nebo s balkonem: záleží na vašich preferencích i rozpočtu.

Kolik stojí plavba na lodi?

Jedete přes agenturu, která si bere peníze navíc, nebo rezervujete přímo na webu lodní společnosti? Chcete se podívat do Karibiku, nebo vám stačí okruh na území Evropy? Na kolik dní a v jakém období si chcete plavbu rezervovat? Na všech těchto věcech závisí celková cena takovéto dovolené.

V krátkosti stojí plavba podobně, jako například All Inclusive vesnička v Egyptě nebo v jiné levnější destinaci, jen se narozdíl od egyptské varianty podíváte na víc míst. Když vychytáte dobrou nabídku, nakoupíte v předstihu nebo poplujete mimo hlavní sezónu, může vás crociera vyjít i podstatně levněji, než srovnatelně dlouhá dovolená v hotelu.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
našeho cestovatelského průvodce Římem, průvodce Neapolíprůvodce Florencií a info o naší nové rubrice recenze podniků.

Co si vzít s sebou kromě běžného oblečení?

Balení probíhá podobně, jako na každou jinou cestu. Na lodi může být například i bazén nebo sauna, v takovém případě si přibalte plavky. Ručníky si před odjezdem zkontrolujte v podmínkách vašeho výletu: je možné, že ručník navíc k bazénu nebo do sauny budete mít v kabině jako my a nemusíte jej tedy vozit z domu. 

Některé dny se konaly například elegantní večery nebo jiné tematické události a na večeři nebo do bufetu se šlo v obleku či šatech. Přibalte si tedy také šaty nebo oblek a lepší boty. Před odjezdem omrkněte předpověď počasí v přístavech na vaší trase, ale zabalte si mix oblečení podle aktuální sezóny. Ve vnitřních prostorách lodi bylo docela teplo (i na krátký rukáv), ve venkovních patrech často foukalo.

Na lodi bylo možné i prát, avšak doporučujeme se dostatečně zásobit věcmi. Hlavně na kratších okruzích vám oblečení v kufru vystačí. Spodní prádlo si přeperete v umyvadle ve vaší kajutě, ale víc se do něj nevejde. Lodě nabízí službu praní a žehlení, která ale bývá poměrně drahá (my například platili 30 Eur za 20 kusů oblečení).

Co se týče léků, na lodi i na pevnině byla možnost je také zakoupit, ale své pravidelné léky nebo něco na teplotu či bolest si určitě přibalte. Na lodi navíc funguje zdravotní centrum (medical centre) a jsou k dispozici lékaři pro případ potřeby.

Hotovosti příliš potřebovat nebudete. Vše můžete platit vaší identifikační kartou a na konci dohromady zaplatíte kartou.

Nechcete-li si doplácet poměrně velké částky za internet, laptop klidně nechte doma. Mobilní telefon a například e-čtečka knih vám určitě budou stačit. Jedete přece za zážitky, no ne?

Před vyplutím na dobrodružnou plavbu lodí je nezbytné zajistit si kvalitní cestovní pojištění. Využít k tomu můžete nejrůznější webové pomocníky; například srovnávač pojištění Rixo vám poskytne pomoc při výběru toho nejlepšího plánu pojištění pro vaši cestu.

Zábava, kultura a aktivity na lodi

Každý den má svůj program, ze kterého můžete vybírat (nám vždy přišel večer do kabiny program na následující den spolu s lístky na exkurze na další den). Na lodi se každý den konala řada aktivit. Pro děti byly k dispozici dětské koutky s hlídáním, pro všechny různé animační programy, diskotéka, lekce tanců, cvičení, lázeňské kúry a masáže, dílny s možností tvoření, divadelní představení nebo živá hudba různých žánrů, kterou jste si mohli vychutnat každé odpoledne a večer. 

Hrálo se například i Bingo a na lodi bylo casino pro milovníky hazardu. Také se konaly různé soutěže, kde jste mohli vyhrát pěkné ceny. K dispozici byly i různé možnosti sportovního vyžití, například tenisové hřiště, ping pongové stoly a další. Všechny sportovní potřeby se půjčovaly přímo na lodi. Jste-li milovníky kultury, tance nebo sportu, na lodi se určitě nudit nebudete. 

Takhle vypadalo jedno z divadelních představení na lodi.

Plavba na lodi a jídlo: Jak se na lodi jí?

Balíček jídla si zaplatíte už při nákupu dovolené. Doporučujeme si předem zakoupit také pití, které na lodi stojí dost peněz a minimálně bez neustálého nákupu vody se neobejdete. Při nákupu všech nápojů na lodi bez balíčku se vám dovolená prodraží. Jen voda 0,75l na naší lodi (říjen 2022) stála 3 Eura, káva 2 Eura, sklenice vína 6 Eur nebo drinky od 8 Eur výš. A nedáte si u dobré večeře sklenku vína nebo piva?  

Jíst jsme na naší lodi mohli v restauraci nebo v bufetu, a to na snídani, oběd i večeři. Rozhodnutí je jen na vás: bufet býval často hodně plný, a tak jsme rádi zavítali do restaurace, ke stolu s obsluhou. V restauracích na lodi se každý den mění menu, jídlo vás tedy jen tak neunudí. Bufet má obrovský výběr a je otevřen prakticky celý den s malými pauzami. Jídlo máte už zaplacené od začátku, můžete se tedy pořádně nadlábnout. Některá extra jídla v meníčku si můžete zaplatit (například lepší steak), ale nemusíte. Není také problém si například misku ovoce nebo talíř s nějakou dobrotou vzít do kajuty.

Spokojíte-li se s tím, co je v menu, a dokoupíte předem balíček pití, nemusíte na lodi utratit prakticky nic navíc, pokud nechcete.

Houpe se loď? Nebudu zvracet?

Na lodi jsem neviděla zvracet nikoho, i když sáčky byly k dispozici. Takhle velká loď se houpe jiným způsobem, než ty malé. Máte tak nějak pocit, jako kdybyste se jen nakláněli zprava doleva a zpět. Silněji se loď houpala z našich 10 dní asi třikrát, když jsme pluli přes otevřený oceán. Špatně nám nebylo ani jeden den.

Čistota a úklid na lodi

O čistotu vaší kajuty na lodi je dobře postaráno: uklízí se běžně dvakrát denně. Každý pracovník má přidělené konkrétní kajuty, o něž se stará. Ten náš na svatební cestě byl opravdu pečlivý. Stačilo jen na chvíli odejít a už jsme měli postel zase hezky ustlanou.

Kdo na lodi pracuje?

Na lodi pracují lidé různých národností. Mezi pracovníky na úklid a číšníky jsme často viděli například lidi z Indonésie, Malajsie, Afriky, animační programy dělali často mladí Evropané. Práce je to určitě náročná: promluvili jsme si s několika z nich a pracují prakticky každý den. Na jejich domácí poměry však vydělávají pěkné peníze.

Jak nám řekl Yuri, který se staral o naši kajutu a na různých lodích pracoval už přibližně 15 let: “Doma jsme umírali hlady, teď tu pracuji 9 měsíců v roce, na 3 měsíce letím domů na placenou dovolenou a uživím celou svou rodinu”. Personál je každopádně neustále usměvavý a je ho všude plno. Na lodi prakticky žije. Kdykoliv něco potřebujete, vždy najdete někoho, kdo vám ochotně poradí nebo pomůže. Může vám to připadat jako využívání lidí, kteří jsou v horší pozici, než my z Evropy, ale pro ně se jedná o práci snů, k jaké by se doma nikdy nedostali… A ačkoliv nedostávají evropské platy, je to vlastně win-win situace pro lodní společnost i tyto zaměstnance. Pracovní smlouvy mají, lodní společnosti jsou z tohoto pohledu terčem přísných kontrol.

Jak je to s cizími jazyky na lodi?

Na lodi se domluvíte mnoha jazyky, záleží na okruhu plavby. My jsme měli středozemní moře a navštívenými státy byla Itálie, Francie, Portugalsko a Španělsko. Na lodi byla slyšet samozřejmě angličtina a k ní italština, francouzština, portugalština, španělština a také němčina. Češtinu jsem použít nezkoušela, ale určitě se nějak domluvíte. 🙂

Při výběru crociery si volíte váš komunikační jazyk, ve kterém vám budou chodit veškeré informace (například denní program). Různá lodní hlášení nebo úvod divadelních představení či koncertů potom vždy probíhají ve více jazycích.

Je tedy plavba na lodi dovolená pro důchodce?

Je a není: záleží, jak ji pojmete. Můžete být aktivní, podnikat výlety, poznat během pár dní řadu měst v různých zemích, užívat si kultury na lodi… Stejně tak můžete relaxovat v kabině i na palubě, nechat se hýčkat v lázních nebo se válet u bazénu. Na lodi potkáte všechny věkové kategorie, záleží na období (v létě víc teenagerů a dětí, mimo letní prázdniny zase spíš důchodce, páry nebo skupiny přátel). Stejně tak je loď skvělým místem pro seznámení s novými lidmi všech kultur.

Nejčastější otázky na téma plavba na lodi

Je plavba na lodi drahá?

Obecně řečeno: není, hlavně pokud zvolíte okruh okolo Evropy a plujete mimo hlavní sezonu (červen až září). Lodě fungují v různých režimech All Inclusive (s možností přikoupit například balíčky nealko či alko pití, jiné nadstandardní jídlo nebo nápoje — toto raději zařiďte před cestou, tak ušetříte). Týdenní plavba vás obvykle vyjde levněji, než stejně dlouhá All Inclusive dovolená v turistické vesničce. Každé ráno se navíc probudíte v jiném přístavu a můžete si tak užít nové místo (i zemi), aniž byste například museli dlouhé hodiny řídit. Nejlevnější jsou obvykle kajuty bez oken, dražší jsou ty s lodním oknem a nejvíce vás bude stát kajuta s balkonem. Můžete však vychytat i různé Last Minute nabídky za skvělé ceny.

Dostanu při plavbě na výletní lodi mořskou nemoc?

Moderní výletní lodě jsou tak obrovské, že si většinu času ani nevšimnete, že je loď v pohybu. Když se některý den pluje otevřeným oceánem nebo je moře rozbouřenější, loď se může lehce houpat. Trasy lodí se ale vybírají tak, aby se posádka vyhla bouřlivému moři či místům se silnými proudy. Pokud jste vysoce citliví na mořskou nemoc nebo se jen bojíte nepříjemností, můžete se před dovolenou poradit s vaším lékařem a vzít si s sebou léky. Na lodi však najdete i sáčky na nevolnost, lékárnu i lékaře, který vám případně pomůže. Houpání je více cítit na krajích lodě než v jejím středu, při rezervaci si tak můžete vybírat kabinu i podle toho.

Jsou výletní lodě nebezpečné?

Před vstupem na loď vás čeká podobná bezpečnostní kontrola, jako na letišti. Vždy, když opustíte palubu (třeba se vydáte na výlet po zakotvení lodě v přístavu), jste při návratu na loď opět pečlivě zkontrolováni, včetně vaší identity. I proto patří výletní loď právem mezi nejbezpečnější místa k trávení dovolené. V kajutách a ve většině uzavřených prostorů lodi platí přísný zákaz kouření, protože požár na lodi by mohl být opravdu nebezpečný. Kuřáci mohou využít horní otevřená patra lodi a další pro ně vyhrazené prostory. Po nalodění navíc projdete povinným bezpečnostním tréninkem. Samotné moderní výletní lodě jsou vysoce bezpečné a nehrozí tak prakticky žádné riziko problémů.

A co vy? A jaké pojetí dovolené preferujete vy? Láká vás plavba na lodi? Prozraďte nám to pod článkem.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej s přáteli!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář