Zajímavosti

Velikonoce v Itálii: Tradice a zvyky v různých koutech země

Jak vypadají Velikonoce v Itálii? Jsou stejné napříč celou botou? Co tradičního v této době Italové dělají a jaké zvyky dodržují? A co Andrea říká na naše tradiční barvení vajíček, pletení pomlázky a na pondělní mrskut? Všechno se dozvíte v tomto prvním dílu našeho dvoudílného velikonočního speciálu. A jakmile dočtete tento článek, mrkněte na druhý díl o italských velikonočních dobrotách.

Velikonoce v Itálii mají tisíc a jedna podob

Podobně jako Vánoce, ani italské Velikonoce nemají jednotnou formu napříč celou zemí. Velikonoční svátky jsou ale pro spoustu Italů důležitější, než Vánoce: je to dáno prostým faktem, že Itálie dosud má velkou spoustu věřících, především katolíků.

Období okolo Velikonoc je pro Italy časem různých oslav, včetně například takzvaných sagra (lidových slavností, často spojených s místní gastronomií či řemesly, konají se v různých místech během celého roku), koncertů, mší a dalších náboženských obřadů. I pro italské věřící jsou Velikonoce časem půstu (40denní půst před Velikonoci se jmenuje la Quaresima) a mší (la messa).

V centru pozornosti Velikonoc v Itálii jsou processioni

Okolo Velikonoc se po celé Itálii konají tradiční mše a náboženské průvody (le processioni), během celého období půstu se v různých obcích konají také processioni ve formě křížové cesty (Via crucis). Tato večerní procesí za svitu svíček nebo pochodní se postupně zastavují v různých bodech cesty a místem se linou modlitby. Někdy je doplňuje i Ježíš s křížem či další postavy nebo symboly.

Velikononce v Itálii jsou plné křesťanských průvodů - processioni
Během processioni často zní hudba, věřící s sebou nesou nejrůznější sochy.

Ukážeme vám teď některé processioni, které jsou nám blízké, protože se odehrávají právě ve střední Itálii. Ty známé a hojně navštěvované uvidíte během Velikonočního týdne například v historickém městě Sulmona.

V prvním videu se můžete podívat na část průvodu, který se tradičně koná na Velký Pátek. Jedná se o velice starý zvyk. Vychází se v 8 hodin večer z prvního z kostelů. Mužský sbor (největší svého druhu v Itálii) postupuje specifickým krokemlo struscio, šoupání nohama, odkazujícím na to, že v minulosti věřící absolvovali procesí s řetězy na nohou jako symbol naprosté askeze a nejvyššího pokání.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
článek o Vánocích v Itálii nebo o Silvestru po italsku.

Průvod se proplétá uličkami města, navštěvuje různé kostely a nese s sebou kromě dalších propriet také sochu mrtvého Krista (Cristo Morto) a sochu Matky Bolestné (Madonna Addolorata). Celý průvod doprovází kapela, která vyhrává pohřební hudbu, mezi jednotlivými skladbami panuje hrobové ticho a slyšíte lo struscioPrůvod trvá 6–7 hodin.

Ve druhém videu uvidíte další oblíbenou místní tradici – La Madonna che Scappa (Madona, která utíká). Nosiči utíkají s Madonou, shazující černé smuteční roucho, vstříc Kristovi, který právě vstal z mrtvých. Tato akce má v Sulmoně tradici už od 11. století. Místní věří, že pokud Madona nosičům spadne při běhu z ramen, přinese to rok plný neštěstí. Naposledy se tak stalo v roce 2009, kdy střední Itálii postihlo drtivé zemětřesení v L’Aquile.

Kromě Sulmony narazíte v této zóně na větší processioni například ve městech Lanciano, Chieti, Pescocostanzo, San Severo, Procida nebo v Sassari na Sardinii. Ve spoustě menších městeček najdete nejrůznější menší průvody v tomto svátečním období, ty méně známé se skládají převážně z místních obyvatel. Podívejte se ještě na La processione degli incappucciati (procesí zakuklenců) v Lancianu.

Velikonoce v Itálii aneb velikonoční dny v italštině

Dny Svatého týdne la Settimana Santa – se v Itálii jmenují a odehrávají takto:

  • Neděle před Velikonoci = Domenica delle Palme – začínají oslavy italských Velikonoc. Tento den si křesťané připomínají triumfální příchod Ježíše do Jeruzaléma, který byl přijat i ovíváním palmovými listy. V tyto dny v Itálii uvidíte rodiny, které se vrací z kostela domů s posvěcenými olivovými větvičkami namísto našich kočiček.
  • Zelený čtvrtek = Giovedì Santo – kněz v kostele myje nohy věřících (la lavanda dei piedi).
  • Velký pátek = Venerdì Santo – den, kdy se osvětlují ulice pochodněmi a prochází jimi procesí, která připomínají odsouzení, utrpení a smrt Ježíše.
  • Bílá sobota = Sabato Santo – o půlnoci ze soboty na neděli zvony oznamují vzkříšení Ježíše. 
  • Velikonoční neděle = Pasqua – nejvýznamnější den oslav, konec půstu, rozdávají se vajíčka a sladkosti ve tvaru holubice či vejce.
  • Velikonoční pondělí = Pasquetta nebo Lunedì dell’Angelo – připomíná setkání andělského posla a žen, které dorazily k prázdnému hrobu. Italové obvykle vyráží na pikniky v přírodě s přáteli nebo s rodinami.

Začátek 40denního půstu (la Quaresima) neboli Popeleční středa má v italštině název Mercoledì delle Ceneri.

Italské velikonoční zvyky: Mnoho z nich odkazuje na křesťanskou tradici

Vajíčko jako symbol plodnosti a znovuzrození je i pro Italy jedním z hlavních protagonistů oslav, i když jej často uvidíte v čokoládové podobě. Zajímavým zvykem ve městě Urbania (region Marche) je hra, odehrávající se po Velikonoční mši. Účastníci se během hry il Gioco della Punta e cul snaží rozbít vařené vajíčko protivníka tím svým. Jak celá hra vypadá se můžete podívat na videu. Vítězí ten, jehož vajíčko zůstane neporušeno!

V Cividale (region Friuli) se na velikonoční neděli a pondělí hraje už spoustu let další zajímavá hra – il Gioco del Truc. Nabarvená a zdobená vařená vajíčka se střešní taškou spouští do svažujícího oválného prostoru podle jasných pravidel tak, aby se navzájem dotkla. Cílem je zasáhnout jedno nebo více vajíček protivníků. Na tradici se opět podívejte ve videu.

Zajímavý je také zvyk, který se každoročně odehrává v San Leonardo, patřícím pod oblast Badia. Ve dnech před Velikonoci se odehrává takzvaná Noza da paur, která připomíná dávné vesnické sňatky. Chlapci obchází děvčata, od kterých si žádají vajíčko. Komu se podaří nahromadit 12 vajíček, do roka se ožení. Děvčata, kterým zůstanou vajíčka navíc, je musí zakopat do země do úterý po Velikonocích, aby nezůstaly starými pannami.

A zavítáme ještě na Sicílii do provincie Palermo, kde můžete vidět například Ballo dei Diavoli di Prizzi (tanec čertů v Prizzi). Od brzkého rána v den Velikonoc v ulicích potkáte červeně oblečené ďábly a žlutě oděnou smrt. Ti do svých tanců různě zapojují kolemjdoucí a snaží se zabránít setkání soch vzkříšeného Krista a Madony. Poté na místo dorazí andělé, kteří čerty a smrt probodnou svými meči za zvuku zvonů. Na videu uvidíte část, kdy čerti a smrt brání sochám v jejich setkání.

Na Sicílii (v San Fratello, provincie Messina) se odehrává i další zajímavá processioneFesta dei Giudei. Zemědělci a pastýři se oblečou do tradičních červeno-žlutých kostýmů a obličej si zakryjí červenou čepicí. Celý jejich oděv symbolizuje ďábla. Poté se motají po městečku a jejich úkolem je různě narušovat smuteční procesí na památku Kristovy smrti. 

Co Andrea říká na naše zvyky jako mrskut nebo barvení vajíček?

Nejvíc se Andreovi z českých Velikonoc líbí pomlázka (jeho slovy la frusta neboli bič). Velikonoce, které jsme strávili v Česku, si pomlázku poctivě upletl s mým tátou a vymrskal jí všechny ženy, které byly po ruce.

I u nás jsme na Velikonoce většinou připravovali jeho oblíbená velikonoční jídla, aby se cítil víc jako doma a aby i naše rodina mohla ochutnat jejich dobroty. S mou babičkou se dokonce zapojil do barvení vajíček, které se u nich běžně nedělá. 🙂

Velikonoce v Itálii - Ital v Česku barví vajíčka
Moje babička měla z Andreovy pomoci s barvením vajíček velkou radost.

Ve druhém díle seriálu na téma Velikonoce v Itálii se společně podíváme na to, co Italové obecně (a co konkrétně Andreova rodina ve střední Itálii) o Velikonocích jí.

A co vy? Už jste zažili Velikonoce v Itálii? Sdílejte vaši zkušenost v komentáři!

Zaujal vás článek? Sdílejte jej s přáteli!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář