Zajímavosti

Svatba v Itálii

O ITALSKÉ SVATBĚ A O TOM, JAK SE LIŠÍ OD TÉ ČESKÉ

Svatba je neopakovatelnou životní událostí a pro každý pár představuje začátek nového příběhu. Svatební den proto bývá výjimečný pro nevěstu, ženicha i jejich blízké. Zajímá vás, jak vypadá svatba v Itálii a čím se liší od té české? Přečtěte si tento článek o rozdílech mezi českou a italskou svatbou a o zajímavostech z té italské.

Náš text se týká obecně svateb, pořádaných po celé Itálii. Rozdíl mezi svatbou na severu a na jihu bývá hlavně v množství jídla. Na jihu se jí daleko víc a menu tak bývá delší. Není nic divného, když svatba začne ve 2 odpoledne a poslední z chodů sníte okolo 7. Poté se přesunete k baru se sladkostmi a alkoholem a můžete pokračovat.

Svatební bar se sladkým a s likéry a šampaňským.
Poslední fáze svatebních oslav — bar s dezerty a alkoholem.

Jak vypadá italská svatba a jaký je běžný počet hostů?

Italská svatba je opravdu velkolepá událost. Běžně se zvou i ti nejvzdálenější příbuzní. Bratranci z pátého kolene, prastrýcové i pratety. A přátelé… spousta přátel!

Počet hostů se pohybuje nejčastěji mezi 100 a 150, ale může jich být i víc. Každý host, který nemůže přijít, pošle menší finanční obnos jako dar.

Pohled na vilu a bomboniery na italské svatbě.
V popředí vidíte stůl s vystavenými bombonierami.

Kde se koná italská svatba?

Protože jsou Italové často věřící, koná se mnoho obřadů v kostele. Takový obřad trvá klidně i 2 hodiny. Brát se ale můžou i na úřadě. Zajímavostí je, že svědci mohou být 2, 4 i 6: muži na straně ženicha, ženy u nevěsty. Obvykle bývají 4.

Na italské svatby si páry běžně pronajímají vilu, zámek, hrad a podobná kouzelná místa. Často je to prostor se zahradou, někdy i s bazénem. Některá místa mají svou historii, jiná byla vytvořena právě pro tyto události. Málokdo jde jen do restaurace: taková svatba momentálně není moc v módě. (Mimochodem — mrkněte na naši rubriku recenze restaurací)

Autorka blogu s vilou v pozadí, ve které se konala neapolská svatba.
Takhle může vypadat vila, pronajímaná na svatby a jiné slavnostní příležitosti. Tahle se nachází pod Vesuvem.

Jak to probíhá?

Vše se může odehrát jako oběd nebo večeře. V prvním případě se končí už okolo 9. nebo 10. večer. Večeře se může protáhnout i přes půlnoc. Jako poslední často zůstávají nejbližší přátelé, rodina se většinou rozchází dříve.

Sváteční tabule bývá rozdělená na jednotlivé stoly, kam se sesazují lidé, kteří se znají. U vstupu je rozpis „zasedacího pořádku“. Jeden dlouhý stůl pro všechny hosty se na italské svatbě prakticky nepoužívá.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Jak jsme chystali naši italskou svatbuJak jsme si ji užili.

K dispozici bývá i animátorka, která baví děti. Ty mívají i vlastní sváteční menu.

Co se týče klasických svatebních zvyků, uvidíte i v Itálii házení kyticí a krájení dortu, které může být doplněno pouštěním balonků nebo slavnostním ohňostrojem. Někdy svědkové nachystají překvapení (třeba ve formě prezentace fotek nebo videa), jindy se omezí jen na proslov. Můžou se zařadit i různé hry, záleží na hostech a na páru.

Svatební momentka, v pozadí moře, v popředí muži vyhazují svá saka do vzduchu nad hlavy novomanželů.
Momentka ze svatebního focení.

A co jídlo?

Asi vás u Italů nepřekvapí, že se svatba nese v duchu jídla, které je kromě novomanželů středobodem celé události. Během oběda nebo večeře se podává šampaňské, proseccovíno. Tvrdý alkohol najdete až na večerním baru. Tam bývají třeba i doutníky, sladkosti, čokoláda, italská káva a další. Na italské svatbě opilce spíš neuvidíte, protože se během dne moc nepije. Někteří hosté jsou maximálně veselejší po pár skleničkách vína. 🙂

A typické svatební menu? Nic takového v Itálii neexistuje. Proč? Liší se totiž region od regionu. Každý pár si sám skládá své svatební menu, které může být založené na mase nebo na rybách. Často se ale dělá kombinace obojího, aby si pochutnali všichni hosté. Pokud se ale berete například ve vile u moře, menu bude zaměřené spíše na ryby.

Svátečně nazdobený svatební stůl s květinami, laděnými do růžova.
Slavnostní stůl s předkrmem. Běžně se sice antipasto servíruje formou bufetu, kvůli covidu to ale bylo v tomto okamžiku zakázáno.
Italská bomboniera s drobným dárečkem a bonbony pro hosty.
Bomboniera s confetti a s překvapením.

Jak to končí?

Na každé svatbě dostanou hosté bombonieru, která se rozdává na závěr. Jde o ozdobnou krabičku s dárečkem (domácí či různé svatební dekorace, obrázek nebo jiná pozornost) a s confetti (speciální bonbony, určené pro zvláštní příležitosti). Uvnitř najdete i lístek se jmény novomanželů a datem svatby.

Svatební dar? Většinou peníze

Na svatebních darech se v Itálii nešetří. Běžná výše svatebního daru se pohybuje okolo 200 Eur na osobu. Většinou se dávají peníze, ale někteří novomanželé si připravují seznam.

Možná se vám to zdá dost, ale cena na hosta se na italské svatbě běžně pohybuje okolo 150 Eur. Dar proto předpokládá, že něco zbyde i novomanželům.

A co vy? Zajímá vás něco dalšího z italské svatby? Ptejte se v komentářích.

A co si přečíst dál? Mrkněte na našich 10 důvodů, proč se naučit italsky. Zajímá-li vás italská kultura, přečtěte si i článek Návštěva v italské rodině. A tyhle divné italské pověry vás určitě dostanou!

Líbí se vám italské svatební zajímavosti? Sdílejte je s kamarády!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde se dozvíte další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář