Tipy Itálie v Brně

7+2 nejlepších filmů pro milovníky Itálie

Milujete Itálii? A co si pustit filmy, které se v Itálii odehrávají, vystupují v nich typicky italské postavy (ať už jde o komické figurky nebo mafiány) nebo je natočil některý ze známých italských režisérů? V tomto článku vám dáme spolu s dalšími blogerkami tipy na filmy, které rozhodně musíte vidět.

Italská kinematografie patří mezi světové špičky a v zemi se každoročně koná například proslulý Benátský filmový festival. Určitě vám něco říkají jména jako Marcello Mastroianni, Alberto Sordi, Terence Hill, Paolo Sorrentino, Federico Fellini, Sophia Loren… A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.

Pro všechny milovníky Itálie jsme vybrali ty nejlepší filmy. Na své si přijdou milovníci komedií, historie, vážných příběhů i děsivých mafiánských historek!

Chcete konečně rozumět filmům v italštině, ale zatím vám na to znalosti nestačí? Mrkněte na zábavné interaktivní kurzy od Onlinejazyky.cz. Zkuste si první lekci zdarma a přesvědčte se, že studium jazyka může být i zábava. Online jazyky jsme vyzkoušeli za vás v této ultimátní recenzi.

1. Fantozzi: Legendární pan účetní

Fantozzi je klasikou italské satiry. Několik zmínek o něm padlo už i na našem Facebooku, kde používáme krátké úryvky z jeho filmů v originále k vysvětlování italských frází a slov. Filmy z této série najdete v italštině i v češtině. Pokud rozumíte, doporučujeme originál. Má své kouzlo. 🙂

Hlavním hrdinou je Ugo Fantozii, naprosto průměrný účetní, zaměstnaný v obrovské korporaci. Uga hraje herec a spisovatel Paolo Villaggio, který celou sérii sám i napsal.

Fantozzi je tak trochu obětí systému, která se vždy naprosto a bez debat podřizuje každé moci (řediteli, kolegům) a vyjadřuje prototyp budižkničemy. Zajímavostí je, že jeho dceru Mariangelu, okolím neustále přirovnávanou k opičce pro její „krásu“, ve filmu hraje chlapec.

2. Hanebný pancharti a italská scéna k popukání

Proč zařazujeme do výběru Hanebný pancharty? Protože jde o pecku od Tarantina, ve které najdete nejlepší italskou scénu všech dob. Ta nás vážně baví!

Film vás zavede do Nacisty okupované Francie. Sledujete příběh lovce Židů Hanse Landy, židovské dívky Šošany, která jen taktak uprchne před jistou smrtí, a komanda zabijáků Nacistů. Uvidíte tu takové hvězdy, jako je Christoph Waltz nebo Brad Pitt.

Pozor: Ačkoliv příjmení Tarantino zní italsky, slavný režisér se narodil v Chicagu: jeho otcem je italoameričan, matka má irské kořeny.

Jazykový TIP Itálie v Brně: Stále tápete v cizích jazycích? Nevíte, jak na ně? S motivací, studijním plánem, nástrahami při učení jazyků a dalšími problémy vám pomůže jedinečný kurz Jazyky od píky. Díky němu budete vědět, jak na to. Vrhněte se do jazyků po hlavě! Zjistěte víc — stačí kliknout na tento speciální odkaz.

V krátké ukázce se nám představují agenti, přestrojení za Italy, v doprovodu uprchlé dívky. Ti se infiltrovali na akci, plnou Nacistů. Nepočítali ale s tím, že lovec Židů (Hans Landa) umí italsky… Gorlomi!

3. Život je krásný: Benigni v plné parádě

Jeden z prvních italských filmů, které jsem sama viděla, je La vita è bella. Tragikomický příběh židovského chlapce s otcem, který se mu i v koncentračním táboře snaží vytvořit zdání normality a předstírá, že je to celé jen hra na hodné a zlé, vás opravdu chytne za srdce.

Život je krásný patří mezi italskou klasiku a v roli chlapcova otce uvidíte populárního herce Roberta Benigniho. Film právem nasbíral řadu ocenění na světových festivalech.

4. Kmotr: Mafiánská klasika

Další must-see z italského světa představuje Kmotr. Americká trilogie, která vypráví o životě mafiána jménem Vito Corleone, šéfa jedné z nejvlivnějších a nejobávanějších mafiánských organizací své doby.

Děj vás přenese do poválečného New Yorku 40. a 50. let. V hlavní roli uvidíte Marlona Brando. Film byl natočen na základě knižní předlohy Maria Puza.

5. Film pro italomluvce: Tři muži a… jedna noha

Patříte mezi milovníky Itálie, mluvící italsky? V tom případě se mrkněte na komedii Tre uomini e una gamba (Tři muži a jedna noha). Film, ve kterém uvidíte známou komickou trojici — Alda, Giovanniho a Giacoma — vypráví příběh tří kolegů z práce, kteří vyráží na dovolenou k rodině do Puglie.

Kromě toho, že tam míří kvůli svatbě (dva už jsou ženatí se 2 ze tří dcer svého šéfa, třetí se ke svatbě právě chystá), je dalším účelem jejich cesty přivézt velice drahé umělecké dílo (dřevěnou nohu) od proslulého amerického sochaře. Film vypráví o cestě, během níž se stane spousta nepředvídatelných (a hlavně hodně komických) událostí…

Aldo, Giovanni a Giacomo natočili řadu dalších povedených filmů. Na jejich YouTube kanálu Aldo Giovanni e Giacomo ufficiale najdete ukázky z nich a také vtipné skeče a další komické výstupy této trojice.

6. Andreův tip: La Grande Bellezza

A přichází jeden tip od Andrei. Vybral pro vás film režiséra Paola Sorrentina s názvem La Grande Bellezza (česky Velká nádhera). Film získal řadu ocenění a patří mezi opravdu komplexní díla, která není jednoduché interpretovat. Retrospektivně vypráví příběh stárnoucího novináře a spisovatele.

Ten je znepokojen málo autentickým a tak nudným římským životem a účastní se různých večírků a dalších akcí, aby unikl realitě a tak nějak našel sám sebe… Na zbytek se už podívejte sami. 🙂

7. Tip Míši Šticové: Seriál o Římanech

Míša Šticová je expertka na Itálii, se kterou jsme dělali i rozhovor. Na svém Instagramu nejraději vypráví o italské kuchyni, kultuře a o studiu italštiny zábavně a efektivně. Na jejím webu najdete taky parádní kuchařku z Toskánska. Seriál s římskou tématikou pro vás Míša vybrala, protože miluje italskou historii. Přenesete se do časů, kdy římské impérium vládlo obrovskou silou.

Hlavním tématem seriálu Roman Empire jsou arény, římské koloseum, krásné ženy a celé impérium. Seriál je částečně i dokumentem, kde mluví známí historici a profesoři italské historie. Nechybí ale ani hraný příběh. 

První série vypráví o římském vládci jménem Caligula, proslulém zejména tím, že byl tak trošku šílený. Nedůvěřoval nikomu ve svém okolí a vyjít s ním nebylo zrovna jednoduché. Ve druhé sérii se můžete těšit na všem známého Julia Caesara. Ten byl silným panovníkem a římské impérium rozšířil až na území Francie. Konfiskace majetku, války a bitvy o území byly na jeho denním programu. A bonus pro dámy: herec v roli vládce je velmi pohledný. 🙂

Závěrečná série vypráví o největším panovníkovi Říma, Marcovi Aureliovi. Silná osobnost v seriálu umírá a vlády se ujímá jeho mladý, pohledný a nezkušený syn Commodus. Tuto sérii Míša doporučuje ze všech nejvíc. Je plná intrik, bitev a zajímavostí o vládě v římském impériu.

8. a 9. Dvojtip Barči Gemmelové: Vítejte na Severu a Vítejte na Jihu!

Svůj tip přidala i Barča Gemmelová z Milana, se kterou na našem blogu najdete také rozhovor (její Instagram zde). Barča radí:

„Ja by som rada odporučila filmy Benvenuti al NordBenvenuti al Sud. Sú obrazom súčastnej talianskej spoločnosti v humornom, ale pravdivom prevedení so všetkými stereotipmi, ktoré majú severania voci južanom a naopak. Filmy sa dajù nájsť na Netflixe.

Benvenuti al Sud opisuje ako sa Alberto, riaditel pošty v Brianze snaží o povýšenie v Miláne. Post by aj dostal ak by neprestieral postihnutie. Za trest je preložený do malého mestečka Castellabate. Manželka a syn ho odmietajú nasledovať, keďže  juh je videný ako centrum kriminality, kde hrozí smrť na každom kroku. Alberto začne časom ocenovať krásu krajiny ako aj pohostinnosť miestnych. Manželke  sa s tým nepriznà ani keď sa ho rozhodne navštíviť….

Benvenuti al Nord je jeho voľným pokračovaním, kde sa otáčajú stereotypy proti severu.“

A teď se pojďte podívat na ukázku z Benvenuti al Sud (Vítejte na Jihu) s anglickými titulkami.

A co vy? Máte vlastní filmový tip pro italofily? Nechte nám komentář pod článkem!

A co si přečíst dál? Co třeba o 6+1 nejdivnějších italských pověrách, našich 10 důvodů, proč se naučit italsky nebo zajímavý rozhovor, kde 10 blogerek prozrazuje, jak funguje komunikace ve vztahu s cizincem.

Líbil se vám dnešní článek? Pošlete italskou filmovou inspiraci i vašim kamarádům.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

2 Komentáře

  • Odpovědět Adéla 21. 7. 2020 at 20:56

    Ze seznamu jsem viděla jen Život je krásný a Hanebný pancharty 😀 (Oba miluju) Naposledy jsme se ale s přítelem nachlámali u filmu Il ragazzo di campagna (jeden z mála italský, co jsme našli s titulkami, abych to i já pobrala).

    • Odpovědět Michaela 22. 7. 2020 at 9:09

      Ahoj Adélo, tak je čas mrknout na ty ostatní! 😀 Nebo si to nech na horší počasí. Ragazzo di campagna je taky velká zábava, ale třeba Tre uomini e una gamba, o kterých píšu, jsou ještě vtipnější. Na to už je ale určitě potřeba jazyk. Je škoda, že z novějších italských filmů (já mám nejraději komedie) se jich nedá spousta v zahraničí prostě najít… 🙁 Ale možná Netflix a podobné služby budou nějaké v sobě mít, nemám předplatné takže nevím. Třeba nám to někdo, kdo má Netflix, potvrdí? 🙂 Zdraví Míša z Itálie v Brně

    Zanechte svůj komentář