Průvodce

Italský průvodce: Řím

Věčné město, které vás dokáže ohromit, střet mnoha kultur, nádhera i ošklivost vedle sebe. To nové vedle toho staletého. To všechno je Řím. Římané své město milují, jiní Italové ale někdy i nenávidí. Proč tomu tak je? Vydejte se do Říma a přesvědčte se o tom na vlastní oči v našem článku Průvodce Řím.

Řím: Co čekat?

Řím (v originále Roma) na vás dýchne historií i modernou. Objevovat jej můžete dny, týdny, měsíce i roky. Ani místní neznají každé zákoutí tohoto obrovského města (cca 2,8 milionu obyvatel). Z italských měst má také největší poměr cizinců a i proto je opravdu fascinujícím místem mnoha kultur.

Turistům má Řím opravdu co nabídnout. Výběr je tak velký, že během dovolené nebo prodlouženého víkendu uvidíte jen malinký zlomek toho, co město skrývá. Jak tedy jednoduše vybrat ty nejlepší cíle? Třeba podle našeho podrobného průvodce. 🙂

V Římě ochutnáte spoustu lahůdek, zažijete historii na každém kroku, užijete si i moderní architektury a dalších lákadel. Můžete se sem vydat i za nákupy (kam přesně vám poradí článek Nákupy v Římě). Nejspíš vás to překvapí, ale samotný Řím je hodně zelený a má spoustu parků i schovaných zahrádek ve vnitroblocích, o kterých si přečtete níže.

Římané jsou svérázní stejně jako jejich dialekt. V létě raději vyklízí pole, protože se ve městě teploty blíží až ke tropické čtyřicítce. I vy se proto do města vydejte raději na jaře nebo na podzim. Zažít můžete i římské (a vatikánské) Vánoce nebo oslavy Nového roku (Capodanno).

Fontana di Trevi ve večerním světle.
Fontana di Trevi, královna mezi římskými fontánami.

1. Ochutnejte římské dobroty a zapijte to u fontánky

V Římě neumřete žízní. A ani hlady, toho se opravdu nemusíte bát. Všude jsou pítka, jídlo najdete na každém kroku a v libovolnou denní dobu. Ochutnejte místní speciality, třeba tyto: saltimbocca alla romana (telecí kotlety s parmskou šunkou a šalvějí), carciofi alla giudìa (křupavé artyčoky), spaghetti alla carbonara, supplì al telefono (kroketky plněné hovězím masem, rýží a mozzarelou, která se při jejich rozlomení táhne jako telefonní šňůra).

Všude samozřejmě najdete i pizzu a pokud vás nebaví ta klasická, vyzkoušejte trapizzino (trojúhelníček z pizzového těsta, plněný směsmi s masem, rybami i zeleninou). Takto pestré zážitky si vaše chuťové buňky jen tak někde neužijí.

Jedna z římských fontán ve večerním světle, v pozadí náměstí Piazza Navona.
Fontány, kašny a pítka v Římě potkáte opravdu na každém kroku. Na snímku jedna z fontán na Piazza Navona.

V Římě si můžete dát i dost podivná jídla, jako je třeba trippa alla romana (jídlo s dršťkami a rajčaty) nebo pajata (pokrm ze střívek mladého telátka). Tato jídla pochází z dob, kdy se ze zvířat zpracovávalo a jedlo prakticky vše. Maso jedli bohatí, vnitřnosti chudí. Dnes jsou tato jídla často dražší než například všude dostupné těstoviny nebo pizza. Najdete je málokde a na ochutnávku některých z nich musíte být hodně odvážní. Podrobněji jsme o celém tématu psali pro spřátelený blog (Kde se najíst v Římě).

Milujete nejen jídlo, ale i výbornou zmrzlinu z poctivých surovin? Tak to jste na správné adrese. 🙂 V Římě zkuste třeba otaleg!, jednu z nejlepších zmrzlináren. Schválně: tušíte, proč se jmenuje právě takhle?

Asi 20 různých příchutí zmrzliny.
Pravá italská zmrzlinárna. Rozhodně ochutnejte pistácii (pistacchio) nebo lískový oříšek (nocciola)! Milovníci ovoce zase můžou zkusit třeba mango, i když nejde o typicky italskou příchuť.

2. Prožijte rozmanitou dovolenou

Řím vám má co nabídnout, ať už je vám deset nebo sto. Nudit se rozhodně nebudete! Chcete party? Máte ji mít. Nebo raději několikahodinovou procházku v rozlehlém parku? Non problema! Baví vás architektura, muzea, historie, kultura? Jste tu správně!

V Římě si užijete opravdu rozmanitou dovolenou. A navíc: v jeho nejbližším okolí na vás čeká spousta dalších nádherných míst k objevování.

3. Vraťte se zpět v čase: Navštivte Fori Romani a poznejte psací stroj

Forum Romanum najdete poblíž Kolosea, v samotném centru. Bylo založené okolo roku 700 před naším letopočtem. Je to místo, které v antickém Římě představovalo centrum obchodů, významných politických, náboženských a sociálních aktivit. V této zóně najdete také ty nejvýznamnější starověké chrámy a monumenty. Dnes je Forum Romanum jedním z turisticky nejatraktivnějších míst světa (ročně jej navštíví okolo 4.5 milionu turistů).

V těsné blízkosti tohoto fóra najdete i další významné komplexy tohoto typu. Souhrnně se jim říká Fori Imperiali a lemují třídu s názvem Via dei Fori Imperiali. A jak na lístky? Můžete si koupit výhodnou vstupenku na všechna fóra a Koloseum nebo samostatné vstupy. Pozor, procházka po fórech vám zabere celý den, a to si ani všechno neprohlédnete do detailů. 🙂

Monumento Vittoriano najdete hned vedle fór, na náměstí Piazza Venezia. Říká se mu také Oltář vlasti (Altare della Patria). Byl postaven na počest sjednotitele Itálie, krále Viktora Emmanuela II. Památník zahrnuje i muzeum. Z jedné strany vstoupíte do obrovské stálé expozice vlajek, v druhých prostorách se střídají výstavy obrazů nejvýznamnějších italských i světových umělců. Můžete také vystoupat až na střechu (výtahem nebo pěšky) a pokochat se výhledem na Řím.

Tento památník představuje pro Italy celkem rozporuplnou stavbu a ne všem se líbí. I proto si vysloužil přezdívku psací stroj (macchina da scrivere). Celá stavba je ale opravdu impozantní a budete se před ní cítit jako úplní mravenečci. Nejlépe to posoudíte naživo.

Monument italského krále a sjednotitele Viktora Emmanuela II. s italskou vlajkou.
Oltář vlasti nebo psací stroj… co myslíte?

4. Zažijte zelený Řím

Řím je úžasně zelený! Prakticky každou cestu lemují nádherné staleté stromy, které najdete i v samotném centru. Tam, kde to jinak nejde, Římané alespoň postaví květináče a balkony zdobí plno květin. V celém Římě najdete velké množství úžasných parků a volně přístupných zahrad.

Za všechny jmenujme například Parco degli Acquedotti, Villa Doria Pamphili, Villa Borghese, Parco della Caffarella, Villa AdaGiardini Vaticani. Více o římských parcích najdetev článku 8+1 nejkrásnějších římských parků a zahrad.

Pohled na Řím a jeho zeleň přímo v centru. V popředí borovice přímořské, typické pro toto město.
Celý Řím je plný zeleně. Při své cestě nevynechejte návštěvu alespoň jednoho z parků a zahrad. Stojí to za to!

5. Neutraťte majlant a neplánujte se s tím

Řím sice není nejlevnější italské město, ale když víte, kde se najíst a kde přespat, nemusíte tam rozhodně nechat majlant! Z Česka se do Říma dostanete snadno, za a pár hodin a pár stovek. Z Prahy, Bratislavy nebo Vídně do Říma letí kdeco. Stačí si jen vybrat program výletu.

Nebaví vás plánovat? Využijte služeb zkušených průvodcůvydejte se s nimi na organizovaný zájezd. Ušetří vám to hodně času a nervů při hledání těch nejzajímavějších míst. 🙂

6. Zažijte optickou iluzi. Na vlastní kůži!

Chcete zažít optickou iluzi? V Římě najdete jednu ulici, která vám toto přání splní. Jmenuje se Via Piccolomini a je z ní vidět kopule vatikánské Baziliky svatého Petra. Když se touto ulicí blížíte ke kopuli, vypadá to, že se vám čím dál víc vzdaluje.

Že je to blbost? Tak se tam při své návštěvě Říma projeďte na skútru nebo v autě! Osobně je to daleko lepší zážitek, než jak to vypadá na videu… 🙂

Optickou iluzi můžete pro představu vidět na tomto videu. Nejlepší je to ale naživo!

7. Zazávoďte si v městském provozu a cestujte městem jako Říman

Řím vás naučí vážit si českých řidičů. Řízení je tu opravdu jen pro ty nejotrlejší povahy. A navíc: kdo netroubí, není Říman. Však mrkněte na tohle video.

Běžná dopravní situace v Římě.

Nejspolehlivějšími dopravními prostředky jsou metro a půjčené auto. Na tramvaje a autobusy se tak úplně spoléhat nedá. Pokud jste zvyklí jen na řízení v Česku, volte raději metro. Římské silnice jsou nevyzpytatelné a řidiči aut i všudypřítomných skútrů mají vlastní styl jízdy, který našinci může připadat opravdu bláznivý.

8. Vyděste se v Coppedè

Coppedè je maličká římská čtvrť jako z pohádky (a večer zase jako z hororu). Jméno dostala podle svého otce, architekta Gina Coppedè. Patří do větší čtvrti Quartiere Trieste a rozprostírá se okolo náměstíčka Piazza Mincio. V Coppedè uvidíte pestrou směs různých architektonických stylů, doplněnou antickými, řeckými, barokními a středověkými prvky.

Čtvrť byla postavena začátkem 20. století. Uchvátí vás už hlavní vchod s obrovským kandelábrem a taky proslulá fontána, ve které se podle jedné městské legendy vykoupali Beatles.

Každý dům v Coppedè je hodnotný originál a i proto jsou jejich ceny opravdu vysoké. Najdete tu sídla advokátů, obchodníků a dalších profesionálů, kteří chtějí být na dobré adrese. Sídlí tu i několik ambasád. A jak je čtvrť velká? Vlastně se jedná o pár domů, takže ji projdete během chvilky. Stojí to ale za to: ocitnete se v úplně jiném světě.

Vstupní brána římské čtvrti Coppedè s typicky zdobenými budovami.
Vstupní brána do čtvrti Coppedè.

9. Vyjeďte za hranice města: Čekají vás Castelli Romani i Villa d’Este

Máte-li čas, vydejte se i za hranice Říma, kde na vás čeká spousta dalších kouzelných míst, jako například Villa d’Este ve městě Tivoli s nádhernými zahradami, které patří do dědictví UNESCO. Unikátem těchto zahrad jsou různé vodní hrátky včetně desítek nápaditých fontán a fontánek. Zahrada skrývá i jedinečné varhany, poháněné silou vody.

Castelli Romani je společné označení měst okolo Říma, kam se Římané vydávají například zchladit v parném létě. Spousta z nich stojí na kopečku a je z nich proto krásný výhled na Řím. Stojí za procházku a ochutnáte v nich další typické dobroty. Navštivte například městečka Ariccia, Frascati nebo Castel Gandolfo.

Pokud vás zajímá víc o výletech za hranice Říma, přečtěte si náš článek na Cestoletu na téma 3 zajímavé tipy na výlety za brány věčného města.

10. Odškrtněte si klasická turistická místa

Když už nic jiného, jednou za život musíte vidět aspoň to Koloseum, no ne? K tomuto tipu přidáváme navíc také hranaté a malé Koloseum. To hranaté je docela rozporuplnou stavbou – nachází se totiž v moderní čtvrti EUR, vyprojektované Mussolinim.

Milujete historii? V tom případě nesmíte vynechat takové římské skvosty, jako jsou Pantheon, náměstí Piazza Navona, Piazza di Spagna, Piazza Venezia či Piazza del Popolo, slavnou Fontana di Trevi, San Pietro, Via Appia Antica s opravdu rozsáhlými katakombami… A čeká toho na vás mnohem víc.

Letem světem: Co ještě můžete zažít v Římě?

V Římě je stále co objevovat. Přidáváme několik dalších tipů: Ve zkratce: více než 900 bazilik, kostelů a jiných náboženských staveb (například Basilica di San Pietro, Basilica di Santa Maria Maggiore, Basilica di Santa Sabina, Chiesa di Santa Maria in Trastevere, Santo Stefano Rotondo). Kostely jsou na každém kroku, stačí se jen dívat kolem sebe…

Malý římský kostelíček na konci náměstí, skrytý mezi domy.
I takhle vypadají římské kostely. Stačí se jen dívat kolem sebe…

Projděte se také pro čtvrti Trastevere, nejlépe kvečeru. Je příjemně alternativní, plná umělců, malých obchůdků i trattorií.

Nasajte atmosféru ve videu

Nasajte římskou atmosféru ještě předtím, než se do věčného města vydáte osobně. Tohle video vám zaručeně vyrobí husí kůži po těle. 🙂

A co vy? Který tip vás zaujal nejvíc? Řekněte nám to v komentáři.

A co si přečíst dál? Pro všechny cestovatele tu máme zajímavý článek o Abruzzu e Molise. A kdybyste se před cestou do Itálie chtěli naučit italsky, mrkněte na recenzi online jazykového kurzu, se kterým je učení hračka. 🙂

Líbil se vám dnešní článek? Sdílejte jej tlačítky níže a pomozte i vašim kamarádům poznat opravdový Řím.

Sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Použité zdroje: History.com, Wikipedia

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

8 Komentáře

 • Odpovědět Zajícová Zuzana 2. 9. 2019 at 9:13

  V Římě jsem byla 2x. Jednou s mamkou přes CK a pak jednou s kamarádkou, kde jsme si zařizovaly všechno sami. Byly jsme tam 8 dní. Byly jsme i na pláži, která byla krásná. A jeden den jsme si udělaly výlet do Neapole a na sopku Vesuv.
  Už teď vím, že jsme neprošly v Římě všechno. Je tam tolik krás architektury, že se tam budu muset zase podívat.

  • Odpovědět Michaela 4. 9. 2019 at 9:14

   Ahoj, děkuji za komentář. 🙂 Taky jsem se byla podívat na římské pláže, zarazil mě nejdřív ten černý písek. Ale musím říct, že jinde v Itálii se dají najít daleko krásnější pláže. Nebo aspoň popojet trošku na sever nebo na jih od Říma, tam už to jde. Myslím, že jak se jednou člověk podívá do Říma tak pochopí, že se může vracet donekonečna a nikdy neuvidí úplně všechno! Tak určitě se tam vydáte zase příště. 🙂 Míša

 • Odpovědět Kája 2. 9. 2019 at 9:38

  Hmm, Řím mě láká, ale nevím, jestli se tam někdy podívám. Když do Itálie, tak přece do hor. 😀 Ale třeba jednou… až natrefím na letenky/jízdenky za cenu, která nejde odmítnout.

  • Odpovědět Michaela 4. 9. 2019 at 9:16

   Ahoj Kájo, myslíš hory na severu nebo ve střední Itálii? Pokud jsi zatím byla jen na severu, tak určitě dej šanci i těm ve střední (např. Majella, píšu v článku o Abruzzu). A do Říma se dá zaletět už od nějakých 600-700 za letenku, což mi přijde super! Ale jasně, někoho baví spíš hory a příroda, a někoho zase spíš města. Já mám ráda od všeho něco. 🙂 Míša

   • Odpovědět Kája 4. 9. 2019 at 14:48

    Zatím jsem byla dvakrát na severu. 🙂

 • Odpovědět Kde se najíst v Římě a další užitečné římské tipy pro cestovateleNa nomádské stezce 18. 1. 2020 at 17:50

  […] italskou kuchyni, tak si přečti dalších 11 důvodů, proč jet na eurovíkend do Říma. Ale abys znal i druhou stranu mince, rovněž si přečti 9 důvodů, proč do toho Říma na […]

 • Odpovědět Italové v ČR – Andrea ze střední Itálie našel lásku v Brně – I Love Italy 29. 5. 2020 at 8:49

  […] Nějakou dobu jsem žil také v Římě, kde mám i sestru. O tomhle úžasném městě na blogu píšeme často. Přečíst si můžete například důvody, proč jet do Říma: https://italievbrne.cz/10-1-bonusovy-duvod-proc-jet-na-eurovikend-do-rima-a-nikam-jinam/ […]

 • Odpovědět 5 oblíbených meditačních technik | 4health.cz 21. 4. 2021 at 10:47

  […] které můžete vyzkoušet na libovolném klidném místě (doma, v přírodě, v koňském sedle i na výletě v Římě či jinde). Nepotřebujete žádné speciální vybavení: stačí pohodlná podložka, meditační […]

 • Zanechte svůj komentář