Ačkoliv mám ráda české Vánoce a všechno, co k nim patří, i Vánoce v Itálii mají své kouzlo. Zdobí se města, Italové chystají betlémy doma, v kostelích i na náměstích.
O svátcích se ve střední Itálii jí víc než obvykle (opravdu, ještě víc!). Ukážeme vám tři dobroty, které nesmí chybět na žádném italském vánočním stole. Budou jimi panettone, pandoro a turecký med, italsky torrone.
Panettone: Klasika Vánoc v Itálii
Panettone i u nás zná snad každý. Pochází z oblasti Milana a nikdo už neví, jak a kdy přesně vzniklo. Pravděpodobně se začalo péct v 15. nebo 16. století a šlo o sváteční variantu běžného chleba, doplněnou kandovaným ovocem, rozinkami a dalšími dobrotami.
Panettone bývá zabaleno do voskovaného papíru a pochutnává si na něm celá rodina. Je ale velký rozdíl mezi tím supermarketovým, které v Itálii koupíte za Euro či dvě (u nás to stejné stojí i 200-300 Kč), a tím z malých produkcí (artigianale).
Panettone artigianale je vyrobené ručně, v malém množství a z těch nejlepších surovin. Jeho cena se může vyšplhat i na 40-60 Eur. Taková panettone si Italové nadělují třeba i pod stromeček. Pokud se v Itálii pohybujete v tomto období a chcete ochutnat kvalitní (průmyslové) panettone, sáhněte po značce Tre Marie.
I v Česku se ale naštěstí blýská na lepší časy a začínají se k nám dovážet zajímavé značky. Zkuste se porozhlédnout po obchodech s italskými dobrotami a uvidíte, že určitě něco objevíte. 🙂
Pandoro: Italský vánoční dezert, který připomíná hvězdu
Pandoro je další typický dezert, který doprovází italské Vánoce. Pochází z oblasti Verony. Narozdíl od panettone se ví, že vzniklo roku 1984, kdy si jistý Domenico Melegatti patentoval název, recept a tvar dezertu, který připomíná hvězdu. Už před pandorem se pekla jiná buchta podobného tvaru a složení, která se také podávala při oslavách Vánoc; Melegatti ale recept dotáhl k dokonalosti.
Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Tipy na dárky po italsku
Pandoro je podobnější české bábovce, má zlatý střed a hnědavý okraj. Žádné kandované ovoce ani rozinky v něm nehledejte. Většinou je o něco levnější než panettone a můžete jej koupit taky v různých cenových hladinách. Dělá se i „artigianale“.
Jak od sebe poznáte panettone a pandoro?
Panettone a pandoro od sebe poznáte podle tvaru. Panettone je „nafouklé“ a nahoře zakulacené, kdežto pandoro je „hubenější“ a na řezu má tvar hvězdy.
Turecký med (Torrone)
Turecký med je třetí typickyou italskou vánoční sladkostí. Najdete v něm různé druhy oříšků (mandle, lískové oříšky nebo pistácie) a sušené ovoce. Turecký med seženete měkký i tvrdý a někdy jej pokrývá čokoláda. Ani torrone nechybí na italském vánočním stole.
A co vy? Už jste ochutnali všechny tyto italské dobroty? Řekněte nám v komentáři, kterou z nich jste si zamilovali!
O vánočních sladkostech z Toskánska i ze zbytku Itálie se dočtete také na blogu Míši Šticové (článek O perlách italského cukroví), se kterou máme na blogu tento zajímavý rozhovor. O tom, jak se slaví Vánoce ve střední Itálii (i jinde) si přečtěte také na našem Facebooku.
Další vánočně laděný článek najdete na blogu Já, Signora (O životě v Itálii v česko-italské rodině a o nostalgii pisatelky, která doprovází její Vánoce v cizině).
Líbil se vám náš článek? Sdílejte jej tlačítky níže a sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali všechny zajímavosti z našeho světa.
1 Komentář
[…] už možnost zažít, jak se slaví Vánoce v Itálii. Tady si můžete přečíst její článek Vánoce v Itálii? Pannetone, pandoro a torrone a její Facebookový post o tom, jak se slaví Vánoce ve střední […]