pasta, italian pasta
O životě s Italem

jak (ne)vařit těstoviny jako Ital?

V tomto článku pro vás máme trochu té „nudné teorie“ na téma italské kuchyně. Spolu s Italem vám vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi těstovinami po italsku a po česku a povíme vám, jak na správnou přípravu těstovin.

Česká invence versus italská kuchyně

Česká vynalézavost je úžasná věc. My Češi umíme vymyslet nevymyslitelné (viz Jára Cimrman), přeskočit nepřeskočitelné (nebo podlézt nepodlezitelné), opravit neopravitelné… v případě italské kuchyně tahle česká invence pak končí třeba Pizzou Hawaii, která s tou italskou nemá nic společného (snad kromě pizzy v názvu). 

Možná si říkáte, že italských receptů už je po českých internetech spousta. Proč na blogu vaříme i my? Je to jednoduché. Než jsme začali s Andreou pomýšlet na to, že budeme na Itálii v Brně vařit, proslídila jsem weby a blogy s italskými recepty. Viděla jsem stránky, kde autor v receptu radí: použijte těstoviny, co nikdy nelepí (nebo různé značky supermarketů), přidejte tam kečup… Čech možná zajásá, že ušetřil za těstoviny (vždyť na co ty dražší, že?), ale takový výtvor má s pravou Itálií jen málo společného.

Itálii u nás doma vaří Andrea — já mám na starosti krájení, loupání a další pomocné práce. Andrea si opravdu zakládá na kvalitě a na správných postupech a navíc mu italské jídlo připomíná domov.

Narozdíl od nás je pro Italy jídlo středobodem vesmíru a záleží jim na tom, co a z čeho vaří. Stačí se podívat, co dávají každý den na italské televizi: mezinárodní pořady o vaření i o pečení, „4 restaurace“, „kamioňáci v trattorii“… A mohla bych pokračovat donekonečna. 🙂

S Láďou v kuchyni

Možná namítnete, že doma si přece každý může vařit, jak chce. Když ale jdu v Česku do takzvané „pravé italské restaurace“, vypadá výsledek často podobně jako v kuchyni u Ládi Hrušky:

Věřím, že pokud nás čtete, tyhle extrémní věci sami nevaříte. Možná ale v pravé italské kuchyni tápete a nevíte, jak na ty těstoviny, co jste jedli tehdy na dovolené v Itálii… Proč chutnaly jinak než ty u vás doma? V čem je háček? Nebojte, tohle všechno vám postupně vysvětlíme a konečně těm záhadám porozumíte. 🙂

Narozdíl od Italů často těstoviny vnímáme jako přílohu k něčemu jinému. Asi jako tomu je v naší firemní jídelně — můžete hádat, které těstoviny vařil Ital. 🙂

Ukázka pokrmu z těstovin po česku a po italsku.

Italsko-česká infografika

Pojďme se spolu podívat na následující infografiku. V červené části hledejte Česko, v té fialové Itálii.

Infografika - těstoviny po česku versus po italsku. V české kuchyni je používáme jako přílohu, kdežto v Itálii slouží jako polnohodnotný první chod.

V infografice vidíte ty nejvýraznější rozdíly mezi českou a italskou přípravou těstovin. To, zda se těstoviny rozvaří či ne je ovlivněno nejen dobou vaření, ale i výběrem kvalitních těstovin (mj. musí být vyrobeny z tvrdé pšenice, grano duro). Kvalitní těstoviny mají za syrova tmavě žlutou barvu a pokud je uvaříte al dente a rozříznete je, budou mít stále tmavý vnitřek. Špagetu asi řezat nebudete, ale zkuste to třeba u rigatoni. To je taková malá pomůcka pro vás. 🙂

A co je to „cremina“? Zjednodušeně řečeno je to ta bílá voda, která vám zůstane po uvaření těstovin. Tato voda se používá do omáček, rozhodně není jen na vylití.

Co to je „al dente“ je těžké vysvětlit. Pro nás to většinou znamená „ještě tvrdé“. 😀 Nejlepší představu si uděláte v Itálii — zaleťte si pro inspiraci třeba do Říma (přečtěte si 10+1 bonusový důvod, proč jet na eurovíkend do Říma).

A proč vařit s Itálií v Brně?

Tak si to pojďme zrekapitulovat. Proč vařit s námi?

  • U nás doma vaří Ital, takže tu nenajdete žádné smyšlené recepty a ani žádné nahrazování ingrediencí jinými.
  • Italové mají spoustu jednoduchých receptů (které postupem času na blogu uvidíte), není potřeba nic překombinovávat a během 15-20 minut uděláte výborné jídlo. Stačí jen dodržovat postup. 🙂
  • Pokud chcete, můžete použít naše tipy pro ozvláštnění jídla; nezaměňujte suroviny za jiné, jinak vám z toho vznikne něco jako dort z pohádky O pejskovi a kočičce. Pohádka je to sice krásná, ale jíst byste to asi nechtěli, že? 🙂
  • Některé italské recepty mají více lokálních variant. U nás doma vaří Ital z Abruzza, takže naše kuchyně je středoitalská. Budeme vám ale představovat i recepty z jiných koutů Itálie.
  • Tak vařte s Itálií v Brně — OPRAVDU po italsku! 🙂

A co vy? Jaké těstoviny připravujete nejraději a jaké si nejraději dáváte na dovolené v Itálii?

Pokud vás zajímá nějaký konkrétní recept nebo máte otázky k tématu vaření po italsku, nechte nám komentář, moc rádi vám odpovíme. Můžete nás kontaktovat i jinak — mrkněte do sekce kontakty.

A kudy dál? Pokud se do toho chcete pustit rovnou, připravte si s námi Špagety aglio olio e peperoncino nebo Špagety s mušlemi vongole. A pokud se chcete pobavit, přečtěte si citace Itala o naší kuchyni a kultuře I a taky citace Itala o naší kuchyni a kultuře II.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej tlačítky níže a ukažte i vašim přátelům, jak se vaří (a žije) po italsku. A sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa!

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář