Průvodce

8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj

Kde najdete italský region Abruzzo, proč se o sousedním regionu Molise říká, že neexistuje, a co vás v těchto oblastech okouzlí? Přečtěte si v tomto článku.

O italském regionu Molise se říká, že neexistuje. Samotní Italové si z Molise často střílí. Říkají, že jistý pan doktor G.D. Jhonson vyzkoumal, že žádný Ital nezná jediné typické jídlo ani písničku z Molise. Faktem ale je, že pan doktor nikdy neexistoval a celá tato legenda začala žít díky smyšlenému textu na internetové encyklopedii.

Ale teď už trochu vážněji. Molise (čte se „Molíze“) a Abruzzo (čte se „Abruco“) jsou dva sousedící regiony ve střední Itálii, které byly do roku 1963 jedním — „Abruzzi a Molise“. Obě oblasti spojuje podobná krajina, hory a moře, ale také tradice, kuchyně a kultura. Původně se jednalo o úrodné a pastevecké oblasti.

rozvité květy vzácného šafránu
Šafrán, hojně pěstovaný v Abruzzu i v Molise.

Na území Abruzza a Molise převažuje hornatý terén. Nejvyšší hora Gran Sasso dosahuje 2912 metrů, následovaná Majellou s 2793 metry.

A co se tu pěstuje? Například šafrán, pšenice (pro jedny z nejkvalitnějších těstovin), ovoce a zelenina, olivy, víno, lékořice a spousta dalšího. Oblast je také rájem lanýžů a právě zde se jich každoročně urodí nejvíc na světě.

Ze zvířat tu potkáte volně se pasoucí ovce či krávy ve společnosti nádherných velkých psů, kteří byli po staletí šlechtěni k ochraně stád. Je tu taky spousta koňských rančů. Proč byste měli navštívit tuto oblast a co všechno vás tam čeká?

Místo v lese, kde pramení horský potůček
Místo, kde pramení horský potůček a dole se vlévá do jezírka, kde v ledové vodě plavou barevní pstruzi.

1. Abruzzo a Molise jsou rájem cestovatelů, protože je nenajdete na předních stránkách turistických průvodců. Mnoho turistů je vůbec nezná a do spousty malebných městeček oblasti cizinec prakticky nezavítá.

2. Tyto regiony se označují jako „zelené plíce Evropy“. 70 % jejich plochy tvoří čistá příroda: lesy, louky, náhorní plošiny, hory a 4 národní parky. Asi 65 % rozlohy obou regionů se nachází nad 800 metry nad mořem. Dýcháte tu čistý horský vzduch a na mnoha místech se osvěžíte ledovou vodou přímo z hor.

Volně se pasoucí bílé kravičky v oblasti střední Itálie.
Místní volně pasoucí se kravičky.

3. V jedné z provincií (podoblastí regionu) najdete 99 kostelů a 99 hradů. Pokud máte rádi právě tyto památky, rozhodně se tu máte na co těšit!

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Průvodce Florencií, Neapolí nebo Benátkami.

4. Abruzzo a Molise mají co nabídnout i lyžařům. Zalyžujete si tu i s výhledem na moře, což je kromě střední Itálie možné už jen na Novém Zélandu.

5. Abruzzo a Molise jsou skvělým cílem i milovníků zvířat. Díky množství chráněných oblastí a přírodních parků se tu zvířata lidí nebojí. Zblízka se tu setkáte třeba s liškami, vlky, daňky, kamzíky, srnkami i s medvědy. Na internetu koluje mnoho videí, kde se zvířata prochází v místních městečcích:

6. Oblast je rájem milovníků koní. Najdete zde spoustu rančů s rozlehlými pastvinami. Na spoustě z nich si můžete zaplatit vyjížďku v různých terénech — v horách, na nekonečných loukách, náhorních plošinách, ve sněhu či u moře.

7. Nevynecháme ani výbornou kuchyni. V této oblasti mají velké množství zajímavých lokálních produktů. Pár příkladů za všechny: arrosticini (jehněčí maso nakrájené na kostičky, opékané na rožni na špejli), sýry a uzeniny regionu (například sýr Caciocavallo), typická vína (například Pecorino, Trebbiano d’Abruzzo, Montepulciano d’Abruzzo, Tintilla del Molise), těstoviny Amatriciana, lokální turecký med či typická sladkost confetti z města Sulmona.

8. Abruzzo a Molise vás potěší nízkými cenami oproti turistickým destinacím. Pizza Margherita vás přijde na 4 Eura, porci těstovin dostanete za 5-6 Eur, sýr Grana Padano dobré kvality koupíte již okolo 10 Eur za kilogram (zde samozřejmě záleží na zralosti). 15chodové menu v agriturismu, kde chovají zvířata a vyrábí vlastní produkty, vás vyjde asi za 30 Eur. Olivový olej slušné kvality seženete okolo 5 Eur za litr. A pokud si chcete dát čerstvou rybu, zaplatíte okolo 3-4 Eur za kilogram té právě ulovené.

Trabocco - historické zařízení, určené k lovu ryb, umístěné přímo na moři
Trabocco, historické zařízení pro rybolov. Některé z nich dodnes slouží a na dalších jsou restaurace, kde si dáte úlovek z daného dne.

Abruzzo a Molise mají každému cestovateli co nabídnout. Můžete se zde věnovat dlouhé dny klidným procházkám přírodou, zvolit pokročilé turistické trasy, s průvodci se vydat třeba i po stopách medvědů a dalších zvířat…

Pokud ale toužíte spíše po odpočinku, najdete zde spoustu nádherných kamínkových i písčitých pláží, kde nejsou davy turistů, a odpoledne strávíte v malebných městečcích, plných umění a historie.

Jezero střední Itálie - Lago di Barrea, ve kterém se odráží okolní hory.
Lago di Barrea, jezero, v kterém se díky čisté vodě zrcadlí okolní hory.
Zákoutí malebného městečka střední Itálie se zmrzlinárnou.
Zmrzlinárna v zákoutí historického městečka.

A co vy? Byli ste už někdy ve střední Itálii? Podělte se s námi v komentáři.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády a vypravte se do Abruzza společně, alespoň virtuálně.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

5 Komentáře

 • Odpovědět Ivana Složilová 6. 9. 2019 at 22:00

  Děkuji za skvělý tip. Strašně ráda bych navštívila znova Itálii (zatím jsem byla jen v Římě, Miláně a na 2 dny u Lago di Garde) a od těch klasických míst mě odrazuje právě to množství turistů, tak budu sledovat letenky a snad se tam po diplomce podíváme 🙂 Navíc tento semestr se začnu učit Italsky, tak o důvod víc se tam zajet podívat.

  • Odpovědět Michaela 7. 9. 2019 at 21:09

   Děkuji za milý komentář. Já taky dávám přednost klidu. Určitě je fajn se aspoň jednou v životě podívat na některá ta profláklá místa, ale jinak je spousta krás mimo ty hlavní destinace. Stačí jen vědět, kde odbočit… 🙂 To by byla pěkná odměna za diplomku! A hlavně – ty letenky fakt stojí pár korun!

 • Odpovědět Italové v ČR – Andrea – I Love Italy 28. 5. 2020 at 21:28

  […] 8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj […]

 • Odpovědět Martina 27. 4. 2022 at 15:41

  Ciao! Děkuju za tip na Barreau, tam bych se ráda podívala. Teď v květnu budeme týden ubytovaní ve Vasto (Marche). Počítám, že budeme zajíždět do vnitrozemí do přírody. Snad na místě v infocentrech budou mít nějaké mapky s vyznačenými tipy na pěší výlety po lesích, kopcích… Trochu mám strach z ovčáckých psů (větší než z medvědů! 🙂 ).

  • Odpovědět Michaela 12. 5. 2022 at 8:56

   Ciao Martino, není vůbec zač. Barrea je opravdu nádherná, ale v celém Abruzzu je i hromada jiných pokladů. Kam se nakonec chystáte / kde jste nakonec byli? Co se týče psů, medvědi jsou rozhodně mnohem nebezpečnější: ti psi jsou obrovští, ale jsou jako beránci, samozřejmě u stáda jsou to ochranáři, ale určitě na lidi bez důvodu neútočí. Mějte se krásně a užijte si Abruzzo! Míša

  Zanechte svůj komentář