Průvodce

8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj

Kde najdete italský region Abruzzo, proč se o sousedním regionu Molise říká, že neexistuje, a co vás v těchto oblastech okouzlí? Přečtěte si v tomto článku.

O italském regionu Molise se říká, že neexistuje. Samotní Italové si z Molise často střílí. Říkají, že jistý pan doktor G.D. Jhonson vyzkoumal, že žádný Ital nezná jediné typické jídlo ani písničku z Molise. Faktem ale je, že pan doktor nikdy neexistoval a celá tato legenda začala žít díky smyšlenému textu na internetové encyklopedii.

Ale teď už trochu vážněji. Molise (čte se „Molíze“) a Abruzzo (čte se „Abruco“) jsou dva sousedící regiony ve střední Itálii, které byly do roku 1963 jedním — „Abruzzi a Molise“. Obě oblasti spojuje podobná krajina, hory a moře, ale také tradice, kuchyně a kultura. Původně se jednalo o úrodné a pastevecké oblasti.

rozvité květy vzácného šafránu
Šafrán, hojně pěstovaný v Abruzzu i v Molise.

Na území Abruzza a Molise převažuje hornatý terén. Nejvyšší hora Gran Sasso dosahuje 2912 metrů, následovaná Majellou s 2793 metry.

A co se tu pěstuje? Například šafrán, pšenice (pro jedny z nejkvalitnějších těstovin), ovoce a zelenina, olivy, víno, lékořice a spousta dalšího. Oblast je také rájem lanýžů a právě zde se jich každoročně urodí nejvíc na světě.

Ze zvířat tu potkáte volně se pasoucí ovce či krávy ve společnosti nádherných velkých psů, kteří byli po staletí šlechtěni k ochraně stád. Je tu taky spousta koňských rančů. Proč byste měli navštívit tuto oblast a co všechno vás tam čeká?

Místo v lese, kde pramení horský potůček
Místo, kde pramení horský potůček a dole se vlévá do jezírka, kde v ledové vodě plavou barevní pstruzi.

1. Abruzzo a Molise jsou rájem cestovatelů, protože je nenajdete na předních stránkách turistických průvodců. Mnoho turistů je vůbec nezná a do spousty malebných městeček oblasti cizinec prakticky nezavítá.

2. Tyto regiony se označují jako „zelené plíce Evropy“. 70 % jejich plochy tvoří čistá příroda: lesy, louky, náhorní plošiny, hory a 4 národní parky. Asi 65 % rozlohy obou regionů se nachází nad 800 metry nad mořem. Dýcháte tu čistý horský vzduch a na mnoha místech se osvěžíte ledovou vodou přímo z hor.

Volně se pasoucí bílé kravičky v oblasti střední Itálie.
Místní volně pasoucí se kravičky.

3. V jedné z provincií (podoblastí regionu) najdete 99 kostelů a 99 hradů. Pokud máte rádi právě tyto památky, rozhodně se tu máte na co těšit!

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Průvodce Florencií, Neapolí nebo Benátkami.

4. Abruzzo a Molise mají co nabídnout i lyžařům. Zalyžujete si tu i s výhledem na moře, což je kromě střední Itálie možné už jen na Novém Zélandu.

5. Abruzzo a Molise jsou skvělým cílem i milovníků zvířat. Díky množství chráněných oblastí a přírodních parků se tu zvířata lidí nebojí. Zblízka se tu setkáte třeba s liškami, vlky, daňky, kamzíky, srnkami i s medvědy. Na internetu koluje mnoho videí, kde se zvířata prochází v místních městečcích:

6. Oblast je rájem milovníků koní. Najdete zde spoustu rančů s rozlehlými pastvinami. Na spoustě z nich si můžete zaplatit vyjížďku v různých terénech — v horách, na nekonečných loukách, náhorních plošinách, ve sněhu či u moře.

7. Nevynecháme ani výbornou kuchyni. V této oblasti mají velké množství zajímavých lokálních produktů. Pár příkladů za všechny: arrosticini (jehněčí maso nakrájené na kostičky, opékané na rožni na špejli), sýry a uzeniny regionu (například sýr Caciocavallo), typická vína (například Pecorino, Trebbiano d’Abruzzo, Montepulciano d’Abruzzo, Tintilla del Molise), těstoviny Amatriciana, lokální turecký med či typická sladkost confetti z města Sulmona.

8. Abruzzo a Molise vás potěší nízkými cenami oproti turistickým destinacím. Pizza Margherita vás přijde na 4 Eura, porci těstovin dostanete za 5-6 Eur, sýr Grana Padano dobré kvality koupíte již okolo 10 Eur za kilogram (zde samozřejmě záleží na zralosti). 15chodové menu v agriturismu, kde chovají zvířata a vyrábí vlastní produkty, vás vyjde asi za 30 Eur. Olivový olej slušné kvality seženete okolo 5 Eur za litr. A pokud si chcete dát čerstvou rybu, zaplatíte okolo 3-4 Eur za kilogram té právě ulovené.

Trabocco - historické zařízení, určené k lovu ryb, umístěné přímo na moři
Trabocco, historické zařízení pro rybolov. Některé z nich dodnes slouží a na dalších jsou restaurace, kde si dáte úlovek z daného dne.

Abruzzo a Molise mají každému cestovateli co nabídnout. Můžete se zde věnovat dlouhé dny klidným procházkám přírodou, zvolit pokročilé turistické trasy, s průvodci se vydat třeba i po stopách medvědů a dalších zvířat…

Pokud ale toužíte spíše po odpočinku, najdete zde spoustu nádherných kamínkových i písčitých pláží, kde nejsou davy turistů, a odpoledne strávíte v malebných městečcích, plných umění a historie.

Jezero střední Itálie - Lago di Barrea, ve kterém se odráží okolní hory.
Lago di Barrea, jezero, v kterém se díky čisté vodě zrcadlí okolní hory.
Zákoutí malebného městečka střední Itálie se zmrzlinárnou.
Zmrzlinárna v zákoutí historického městečka.

A co vy? Byli ste už někdy ve střední Itálii? Podělte se s námi v komentáři.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády a vypravte se do Abruzza společně, alespoň virtuálně.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

7 Komentáře

 • Odpovědět Ivana Složilová 6. 9. 2019 at 22:00

  Děkuji za skvělý tip. Strašně ráda bych navštívila znova Itálii (zatím jsem byla jen v Římě, Miláně a na 2 dny u Lago di Garde) a od těch klasických míst mě odrazuje právě to množství turistů, tak budu sledovat letenky a snad se tam po diplomce podíváme 🙂 Navíc tento semestr se začnu učit Italsky, tak o důvod víc se tam zajet podívat.

  • Odpovědět Michaela 7. 9. 2019 at 21:09

   Děkuji za milý komentář. Já taky dávám přednost klidu. Určitě je fajn se aspoň jednou v životě podívat na některá ta profláklá místa, ale jinak je spousta krás mimo ty hlavní destinace. Stačí jen vědět, kde odbočit… 🙂 To by byla pěkná odměna za diplomku! A hlavně – ty letenky fakt stojí pár korun!

 • Odpovědět Italové v ČR – Andrea – I Love Italy 28. 5. 2020 at 21:28

  […] 8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj […]

 • Odpovědět Martina 27. 4. 2022 at 15:41

  Ciao! Děkuju za tip na Barreau, tam bych se ráda podívala. Teď v květnu budeme týden ubytovaní ve Vasto (Marche). Počítám, že budeme zajíždět do vnitrozemí do přírody. Snad na místě v infocentrech budou mít nějaké mapky s vyznačenými tipy na pěší výlety po lesích, kopcích… Trochu mám strach z ovčáckých psů (větší než z medvědů! 🙂 ).

  • Odpovědět Michaela 12. 5. 2022 at 8:56

   Ciao Martino, není vůbec zač. Barrea je opravdu nádherná, ale v celém Abruzzu je i hromada jiných pokladů. Kam se nakonec chystáte / kde jste nakonec byli? Co se týče psů, medvědi jsou rozhodně mnohem nebezpečnější: ti psi jsou obrovští, ale jsou jako beránci, samozřejmě u stáda jsou to ochranáři, ale určitě na lidi bez důvodu neútočí. Mějte se krásně a užijte si Abruzzo! Míša

 • Odpovědět Lenka Tedesco 26. 5. 2023 at 11:48

  Ďakujem za krásny článok o Abruzze. Tiež som bola vydatá za Taliana z Abruzza, takže áno, viem o tomot regióne Talianska. No priznám sa, dokým som nepoznala svojho exmanžela, nevedela som o tomto krásnom regióne nič. Je to aj vysokou nezamestnanosťou v tomto regióne a dôrazom propagovania turizmu v iných susedných regiónoch. Krásy tohto regiónu môžem len potvrdiť, hoc aj je to kraj, kde sú časté zemetrasenia, oplatí sa sem určite prísť na poznávaco-pobytovú dovolenku. Mne tento kraj pripomína aj moje rodné Slovensko. Je to zelený kraj s horami podobnými Tatrám a krásnymi turistickými cieľmi. Abruzzo je kraj krásnych hradov a borghi-ov, kraj skvelej gastronómie, kraj kde užijete aj lyže, aj more zároveň, kraj remesiel a poľnohospodárov. Krásne jadranské pláže, ale s priezračným morom, taktiež by som to vyzdvihla ako miesto vhodné pre kúpu nehnuteľností na rekreácie, či ako druhý domov. Prednosťou tejto lokality sú nízke ceny nielen za nehnuteľnosti. Abruzzo je nutné navštíviť a určite vás očarí svojim vlastným šarmom, pamiatky s nulovým počtom turistov, ale veľmi krásne a významné pamiatky tu nájdete. Určite sem vyrazte, neoľutujete! Pozdravujem všetkých milovníkov Talianska

  • Odpovědět Michaela 30. 5. 2023 at 15:00

   Děkuji moc za krásný komentář a jsem ráda, že se článek líbil. 🙂 Přesně jak píšete – Abruzzo si zaslouží víc pozornosti, než kolik jí teď dostává. Na druhou stranu – raději jet na dovolenou někam, kde nejsou permanentně davy turistů, že, a k tomu je Abruzzo super! Zdrví Míša z Itálie v Brně

  Zanechte svůj komentář