Průvodce

Italský průvodce: Benátky

Proč Benátky každoročně lákají davy turistů? Jednoduše proto, že mají své neodolatelné kouzlo a podobné místo prostě nenajdete nikde jinde na světě. V našem italském průvodci Benátkami najdete origiální tipy na to nejlepší, co musíte v Benátkách vidět, zažít i ochutnat. Zjistíte taky, kde sehnat lístky předem tak, abyste ušetřili, a dozvíte se praktické informace a zajímavosti, které si jinde nepřečtete!

Benátky: turistický kýč nebo perla severní Itálie?

Pro jednoho kýč a turistická past, pro druhého zase perla severní Itálie: takové jsou Benátky. Toto kouzelné město se skládá z více než stovky ostrůvků, propojených přibližně 400 mosty. Město skrývá spoustu tajemství, která můžete během návštěvy sami odkrývat. Můžete se držet tradičních turistických míst nebo objevovat zapadlé kouty městečka. Můžete si ale taky vybrat z každého něco a všechno si nakombinovat podle sebe.

Benátky přitahují nejen ty, kteří chtějí poznat architekturu a zažít atmosféru tohoto unikátního města, ale i cestovatele, kteří sem jedou kvůli pravidelným událostem, jako například bienále architektury a umění, mezinárodní filmový festival, historická regata nebo slavný karneval.

V tomhle průvodci vám kromě hlavních pamětihodností představíme i pár zajímavostí, skrytých benátských zákoutí a ne úplně turistických míst. V článku najdete i několik hrozivých místních legend!

Mezi symboly města Benátky patří tradiční masky
Co vás napadne, když se řekne Benátky? Možná tradiční karnevalové masky.

1. Navštivte hlavní turistické cíle: Náměstí sv. Marka, most Rialto a Canal Grande

Náměstí sv. Marka (Piazza san Marco) je centrem benátského života i turistického ruchu. Když už se do Benátek vydáte, určitě navštivte i tato místa. Na náměstí najdete kromě památek také stylové kavárny a bary, kde si ale hodně připlatíte. Pokud vám to nevadí, sedněte si k venkovním stolečkům a užijte si atmosféry živého místa.

V opačném případě se vydejte rovnou do baziliky sv. Marka (Basilica di San Marco) v zadní části náměstí. Mohutná stavba s 5 kupolemi, vyzdobenými zlatými mozaikami, patří mezi nejvýznamnější benátské památky. Jsou tu uloženy také ostatky sv. Marka. Do baziliky vás pustí jen ve vhodném oblečení — v létě mějte po ruce alespoň šátky nebo lehký svetřík na zahalení nohou i ramen. Pokud vám nějaký lehký a vzdušný zahalující prvek v šatníku chybí, můžete si ho vybrat na Modio.cz.

Za vstup do baziliky se neplatí, ale pokud byste chtěli navštívit například muzeum sv. Marka, zaplatíte 5 Eur. Prohlídka pokladu sv. Marka, který čítá 283 drahocenných kusů různého původu a stáří, vás bude stát 3 Eura a pokud toužíte vystoupat na ikonickou zvonici, připravte si 8 Eur.

fotka benátského kandelábru a náměstí

Canal Grande nebo také Canalazzo, jak mu přezdívají místní, je hlavní benátský kanál esovitého tvaru. Benátky rozděluje na dvě části. Kanál je dlouhý 3,8 km, široký 30-70 m a hluboký průměrně 5 m, takže se po něm pohybují i motorové lodě, používané hlavně pro přepravu osob.

Okolo kanálu uvidíte spoustu významných benátských budov, postavených mezi 12. a 18. stoletím. Z hosnosnosti mnoha z nich si uděláte dobrou představu o dávném bohatství a blahobytu Benátské republiky. Jedním ze 4 mostů nad tímto kanálem je Ponte Rialto, pravděpodobně nejslavnější most celého světa. Po celé jeho délce narazíte i na obchůdky a uvidíte z něj na velkou část kanálu Grande.

most Rialto se dvěma gondolami
Populární most Rialto

2. Objevte ostrovy Murano a Burano, jejich krajky a barevné domečky

Murano a Burano jsou dva půvabné ostrovy, plné překvapení. Burano je barevný ostrov, který vám vezme dech. Ostrov je známý pro své krajky a taky pro restaurace s výbornými rybami. Zaujme vás ale hlavně barevnými domečky podél kanálů. Podle jedné z legend takto barvily domečky rodiny námořníků a rybářů, aby jim ukazovaly cestu domů.

barevné domečky ostrova Burano
Murano a Burano, barevné benátské ostrůvky

Na ostrově Murano si zase prohlédnete tradiční výrobu foukaného skla, kterou je místo proslulé. Ze skla se tu vyrábí také ceněné benátské šperky, známé po celém světě.

Zajímavý pohled na ostrovy Murano a Burano najdete na spřáteleném blogu, v článku Fotoprůvodce po ostrovech Murano a Burano.

kanál, loňdky a domy ostrova Murano

3. Prohlédněte si benátské gondoly a jejich výrobu

Spousta turistů se do Benátek vydává právě za malebnými kanály, plnými typických lodiček gondol.

Netradiční zážitek si můžete odnést z výroby gondol, kterou vám představí ve Squero San Trovaso. Tato dílna má více než 500letou historii a patří tak mezi nejstarší producenty gondol v Benátkách.

Gondoly zde vznikají pod rukama zkušených řemeslníků a každá je jedinečným originálem. Každý gondoliér má svou charakteristickou dekoraci, aby byla jeho lodička jiná než všechny ostatní. Dílnu můžete obdivovat zvenčí nebo se podívat přímo do výroby. V tom případě si musíte zarezervovat návštěvu (na tomto webu, skupiny min. 25 lidí, od pondělí do pátku) a asi na půl hodiny nahlédnete pod ruce řemeslníků.

TIP Itálie v Brně: Přečtěte si další tipy a inspiraci, proč navštívit Itálii.

4. Odkryjte kouzlo tajných benátských zahrad

Víte, kolik mají Benátky skrytých zahrad a zahrádek? Číslo vás překvapí: je jich okolo 500! Návštěvníci obdivují krásné paláce, náměstí, kanály, gondoly a mosty, ale málokdo tuší, že za zdmi spousty paláců se skrývají zelené oázy, plné klidu. Mnoho zahrad je bohužel nepřístupných veřejnosti, ale někam se přece jen podívat můžete. Jedna z nejkrásnějších veřejně přístupných zahrad se nachází blízko náměstí sv. Marka. Jmenuje se Giardini ex Reali.

5. Ochutnejte cichetti a ombra jako správný benátčan

Pokud se chcete cítit jako praví benátčané, objednejte si po 18. hodině cichetti a ombra. O co jde? Cichetti (čte se čikety) jsou malé snacky, slané dortíky nebo masové kuličky. Ty doprovází sklenička vína, nazývaná po benátsku „ombra de vin“. Ombra znamená italsky stín, a ten sklenička vrhá na své okolí.

V podobě cichetti můžete ochutnat například Sarde in saor (sardinky ve sladkokyselé omáčce) nebo Baccalà mantecato — tresku s polentou nebo s chlebem, a také kuličky z tuňáka nebo mletého masa. Benátské víno se označuje jako raboso (ve zbytku itálie rosso, červené) a tocai (ve zbytku itálie bianco, bílé).

dvě skleničky vína a láhev, na pozadí moře a západ slunce

6. Protáhněte se nejužší benátskou uličkou a objevte její legendu

Vydejte se v Benátkách do klikatých bočních uliček a objevujte jejich kouzla. A kde najdete tu nejužší z nich? Jmenuje se Calle Varisco a ve výšce hrudníku je široká jen okolo půl metru.

K uličce se váže zajímavá legenda. Ta říká, že uličkou musel jednou projít vrah. Zdi se k sobě tak dlouho přibližovaly, až jej rozmačkaly a tak potrestaly jeho nečistou duši. Projděte se uličkou taky, jestli se nebojíte. 🙂

7. Prozkoumejte židovské ghetto a nechte se očarovat jeho skrytými kouzly

Pokud chcete objevovat kouzla města mimo hlavní turistické trasy, můžete navštívit také místní židovské ghetto. Patří mezi nejkouzelnější místa Benátek a můžete si v něm užívat poznávání jiné kultury. Židé dříve v Benátkách žili všude po městě, ale okolo roku 1500 byli přesídleni do této čtvrti.

Ghetto je připojené ke zbytku Benátek dvěma mosty. Mosty bývaly zavírány o půlnoci a otevírány brzo ráno tak, aby se v noci z ghetta ani do něj nikdo nedostal. Některé z budov ghetta mají i 8 pater: místní tak museli stavět kvůli nedostatku místa. V ghettu můžete navštívit i Židovské muzeum a zúčastnit se organizovaných prohlídek synagog.

8. Navštivte ráj knihomolů — obchůdek Acqua Alta

V Benátkách najdete údajně nejkrásnější obchůdek s knihami na světě — Acqua Alta (velká voda). V obchůdku panuje naprostý chaos a něco jako katalog zboží tu rozhodně nehledejte. Knihy se tu vrší do vysokých komínků a jediný, kdo vás může nasměrovat, je majitel obchodu.

Můžete se tu probírat dobovými mapami, dávnými kousky a starými knihami, které vypráví příběhy reálné i smyšlené. Místo je dobře skryté — hledejte jej na adrese Calle Longa S. Maria Fromosa, 5176/b, poblíž náměstí sv. Marka. Narazíte tu na stylové zařízení, hromady knih, kočky a… někdy i na vysokou vodu, se kterou se tu počítá. Otevřeno je každý den od 9 do 20.

vstup do prodejny knih, celý postavený z knih

9. (Ne)nechte se vystrašit na prokletém ostrově Poveglia

Zážitek pro nebojácné: vydejte se na prokletý ostrov Poveglia! Najdete jej jižně od města a dostanete se na něj lodí. Poveglia se řadí mezi největší ostrovy celé laguny a vypráví se o ní děsivé příběhy. Je totiž ostrovem, kde bylo v době morové rány v 18. století pohřbeno přibližně 150 000 lidí a Poveglia se tak stala lazaratem, kde mnoho lidí našlo místo svého posledního odpočinku.

Roku 1922 tu bylo postaveno zařízení pro seniory, ačkoliv bylo nejspíš účelově zařízeno hlavně pro psychicky nemocné pacienty. Ti zde byli týráni a stávali se oběťmi strašných praktik. Nemocní vyprávěli, že v noci vídali duchy nešťastníků, kteří na ostrově umřeli v době morové rány.

Pořád se nebojíte? Přidáme ještě jeden nedávný příběh. Před několika lety si jedna zámožná rodina koupila nemovitost na ostrově. Radost z nově nabytého majetku však netrvala dlouho: dcera byla zraněna v obličeji záhadným letícím předmětem a obličej jí museli sešít 16 stehy. Rodina se rychle odstěhovala a z místa si odnesla hrozivý zážitek.

Přijde vám to jako z televize? Pokud máte rádi záhady a nebojíte se duchů ani zákeřných létajících předmětů, vydejte se na ostrov a prozkoumejte jej sami.

10. Nechte si vše naplánovat a v klidu si užívejte!

Naskakuje vám husí kůže z toho všeho plánování? Máme pro vás dobrou zprávu: nic plánovat nemusíte 🙂 Itinerář se vším všudy vám vytvoříme my — stačí, když nám napíšete, co byste si představovali.

Pokud máte raději organizované zájezdy, vydejte se do Benátek letecky či autobusem se zkušenými průvodci, kteří vás vezmou na ta nejkrásnější místa. Vyberte si zájezd, který vám nejvíc sedí, a zažijte Benátky na vlastní kůži: určitě nebudete litovat!

Letem světem: co ještě můžete zažít v Benátkách?

A co se do článku nevešlo? Vezmeme to stručně: navštívit můžete ještě operní divadlo La Fenice, Dóžecí palác, trh Rialto, sbírku Peggy Guggenheimové, kryptu sv. Zachariáše ve stejnojmenném kostele (v době zvýšené hladiny vody bývá částečně zaplavená a podle pověsti tu při požáru kostela zemřelo přes 100 jeptišek, udušených kouřem) či ostrov Torcello, který taky nenajdete v běžných turistických průvodcích.

Nasajte atmosféru ve videu

A na závěr jedno krásné video z dílny National Geographic. Užijte si benátskou atmosféru (prozatím) aspoň přes vaši obrazovku.

A co vy? Už jste byli v Benátkách? Na které místo z průvodce byste se podívali nejraději? Okomentujte článek a povězte nám váš názor.

A co si přečíst dál? Pojďte se s námi podívat ještě o kousek dál a přečtěte si našeho průvodce Římem a také proč navštívit Abruzzo.

Líbil se vám náš průvodce? Sdílejte jej s kamarády, aby mohli i oni poznávat Benátky opravdu po italsku.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde se dozvíte i další zajímavosti z našeho světa.

Použité zdroje: Travel365, Kiwi the Explorer, Carnevale-di-Venezia, Ecobnb

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

12 Komentáře

  • Odpovědět Radka 27. 1. 2020 at 11:05

    Jen upřesním – skleničce vína (1dcl) se opravdu říká ombra, ale původ je ve stínu, který vrhá zvonice na náměstí San Marco. Tam totiz Benátčané chodili na skleničku.

    • Odpovědět Michaela 27. 1. 2020 at 11:18

      Děkuji moc na upřesnění, to zní jako dobrý důvod pro název ombra. Pokud by tam nebyla tahle provázanost na Benátky, mohli by říkat vínu „ombra“ v celé Itálii, že? 🙂 Kde jste se to dočetla? 🙂

  • Odpovědět Výlet do Benátek - na skok v Itálii | Krauzovi na cestách 8. 3. 2020 at 11:44

    […] Na Benátky nám vyšly asi tři hodiny volného času. Hlavní památky, přádné jídlo a už jsme zase seděli v našem Seatu a spěchali na večeři do hotelu. I za tak krátkou dobu se dá vidět to nejznámější z celého města. Když budete mít na prohlídku alespoň den nebo dva, inspirujte se těmito tipy od Míši, která žije s Italem. […]

  • Odpovědět Benátky v době koronavirové - Naše švýcarské zážitky 16. 5. 2021 at 9:17

    […] Pokud byste chtěli poznat Benátky z jiné perspektivy, mrkněte sem na Míšin blog: ITALSKÝ PRŮVODCE: BENÁTKY […]

  • Odpovědět Míša 14. 6. 2022 at 21:00

    Ahoj Míšo. Doporučíš nějaké vhodné ubytování na 2 noci, logisticky vhodné i k dojezdu ranního odletu na MC letiště v 5 hodin ráno?
    Díky Míša

    • Odpovědět Michaela 19. 7. 2022 at 9:51

      Ahoj Míšo, odpověď jsi dostala e-mailem. Měj se krásně, Míša

  • Odpovědět Peter 9. 9. 2022 at 21:32

    Moc pekne shrnute, take nas ceka zitra zastavka v Benatkach asi na 3 hodky. Jedine co mi tady chybi je jeden odstavecek navic o tom, jakymi zpusoby se do mesta dopravit a kolik to cca stoji.

    • Odpovědět Michaela 12. 9. 2022 at 14:45

      Děkujeme, věříme, že jste si Benátky užili. To je pravda, článek se zaměřuje hlavně na město samotné, třeba v budoucnu ještě doplníme. 🙂 Zdraví Míša z Itálie v Brně

  • Odpovědět Petra 9. 9. 2022 at 23:36

    Krásný večer Míšo, prosím doporučíš místo na levné parkování? Pojedeme s Rosolina Mare. Jsme s dětmi 14 let a 2 roční . Tak aby jsme v klidu zaparkovali a mohli s kočárkem projít krásy Benátek. Předem děkuji Petra

    • Odpovědět Michaela 12. 9. 2022 at 14:50

      Hezký den, Petro, dobré ceny parkování jsou třeba ve městě Chioggia, odkud se potom do Benátek snadno dostanete trajektem. 🙂 Co se týče ceny, v místě je víc parkovišť. Dívali jsme se náhodně na jedno z nich (parcheggio Giove), tarif je 1 Euro za hodinu. Zdraví Míša z Itálie v Brně

  • Odpovědět Jana Moravcová 28. 2. 2023 at 16:48

    Krásný den.
    Mám prosbu, s manželem bychom chtěli navštívit Benátky.
    Manžel je však na vozíku.
    Jeden schod zvládne.
    Je to možné? Splnit si sen i s hendikepem?.
    Je zde loď, či bezbariérový okruh, kudy bychom mohli prozkoumat toto krasné a staré město?.
    Moc děkuji za info.😏

    • Odpovědět Michaela 9. 3. 2023 at 16:27

      Dobrý den paní Moravcová, děkujeme za dotaz. Nějaké informace o přístupnosti pro vozíčkáře najdete například na tomto webu (doporučuji přeložit třeba Googlem): https://www.venezia-help.com/consigli/venezia-per-disabili/. Je tam i mapa míst dostupných pro postižené – hledejte v textu „mappa scaricabile in PDF“. Průvodní text k mapce říká: díky službám veřejné dopravy ve městě je cca 70 % města přístupné pro osoby s tělesným postižením. Zelené oblasti v mapě jsou dostupné parníky (vaporetti), oblasti světle zelené barvy pomocí „motoscafi“. Pro přejezd mezi ostrovy tam, kde chybí mosty, je třeba využít veřejné dopravy.

    Zanechte svůj komentář