Průvodce

Italský průvodce: Florencie

Ani ve Florencii (podobně jako v Římě) za víkend ani za týden neuvidíte zdaleka všechno, co vám tohle nádherné město nabízí. Náš Průvodce Florencie vás zavede nejen na klasická turistická místa, ale i na ta méně známá, která by vám ukázali samotní Florenťané.

Florencii můžete zažít jako každý jiný turista, ale najdete v ní i nádherná skrytá zákoutí a opravdové poklady. Tak se do toho pojďme pustit!

Florencie: Renesanční dáma

Florencie je perlou nejen v rámci Toskánska, ale i celé Itálie. Bývala také italským hlavním městem, než žezlo převzal Řím. Dodnes je nejdůležitějším městem regionu pro svou historii, spoustu uměleckých galerií, skvělé jídlo a bohatou kulturu. A asi vás moc nepřekvapí, že patří i do dědictví UNESCO.

Florencie byla (a stále je) kolébkou politického, kulturního a ekonomického rozvoje. V 15. století patřila pod správu známé rodiny Medici a ve stejném období se do ní zamilovali také mnozí umělci. I proto ve Florencii najdete tolik nádherných staveb i uměleckých děl.

Tato „renesanční dáma“ mezi městy okouzluje turisty z celého světa svou historií, jedinečnými památkami a kouzelnou atmosférou. A jelikož se nachází v regionu, který je mekkou gastronomie a skvělého jídla, milovníci italské kuchyně si tu přijdou opravdu na své.

Konec historického okénka: pojďme se spolu projít po současné Florencii a vyhnout se spolu davům turistů.

1. Podivte se nad voskovými modely lidského těla

Realistické voskové modely různých částí lidského těla na vás opravdu zapůsobí. Najdete je v muzeu La Specola, které patří mezi ta vůbec první, otevřená veřejnosti (stalo se tak roku 1775).

V tomto muzeu uvidíte i spoustu vycpaných zvířat včetně hrocha, o kterého se starala rodina Medici (žil v zahradách Boboli), ale i největší světovou sbírku voskových anatomických modelů lidského těla. Ženy jsou vyobrazené v romantických pózách. Nakoukněte do muzea v následujícím videu.

2. Zastavte se v muzeu originálního umělce

Ve Florencii působí street-artový umělec jménem CLET. Našel skvělý způsob, jak do nudné reality vnést trošku vtipu. Pomocí nálepek proměňuje městské dopravní značky v umělecká díla, která už k Florencii tak nějak patří.

Podívejte se do jeho studia ve čtvrti San Niccolò, kde se můžete s umělcem setkat a třeba i získat některou ze značek, které místní autority odstranily. Uvidíte tam také další jeho díla, jako jsou obrazy a sochy. Více informací o tomto umělci najdete tady.

Jedna z dopravních značek, upravených umělcem se jménem CLET.

3. Hoďte za hlavu plánování

Nebaví vás plánovat? Nechcete trávit spoustu času procházením tipů na internetu? Chcete si být jisti, že uvidíte opravdu to nejlepší? V tom případě si vyberte některý z organizovaných zájezdů se zkušenými průvodci, kteří vás zavedou na ta nejkrásnější místa Florencie.

Florencii s nimi můžete zažít v období Adventu, vydat se na (prodloužený) eurovíkend nebo výlet spojit s návštěvou Říma a jiných míst. Čeká vás cesta letadlem, snídani máte u většiny zájezdů v ceně. Aktuální nabídku najdete pohromadě zde.

Florentské zákoutí, výhled na řeku, most a socha ženy

4. Zobněte si dobroty na hlavním trhu

Na florentském trhu (Mercato Centrale a přilehlý Mercato di San Lorenzo) najdete pohromadě toskánské i italské dobroty, které můžete rovnou i ochutnat (čerstvě připravené na místě) nebo si je odnést s sebou. Uvidíte tu restaurace, pizzerie i různé obchůdky.

Na Mercato Centrale očekávejte prodejní stánky s masem, sýry, kořením a dalšími specialitami. Vyzkoušejte proslulá místní jídla (například lampredotto ai pici). I budova trhu stojí za pozornost, minimálně pro milovníky architektury.

Náhled na město výřezem ve zdi.

5. Ochutnejte to nejlepší ve městě (a možná i v celém Toskánsku)

Pokračujeme s tipy na dobré jídlo. Co a kde ochutnat nám prozradila Míša Šticová (web Italský sen, Instagram).

Ve Florencii si milovníci italské kuchyně přijdou opravdu na své. Celé Toskánsko je známé skvělými uzeninami (affettati) a ovčím sýrem Pecorino. Pokud máte na programu celodenní toulání městem a hledáte něco rychlého (a zároveň skvělého) na zub, oceníte oběd s sebou (pranzo da portare via).

Kousek od Galleria Degli Uffizi se nachází Antico Vinaio. Tam vám připraví tu nejlahodnější schiacciatinu ripienu — plněný pizza chléb. Plní ji vlastními uzeninami, sýry, grilovanou zeleninou a kořením. Místo už získalo několik světových ocenění. A kdo by si rád jejich lahůdky místní produkce (jako například antipasto toscano) vychutnal v klidu, najde uvnitř i menší osterii.

Vegetariáni a vegani prominou, ale Florencie je královstvím masa. Florenťané jsou právem hrdí na jejich Bistecca alla Fiorentina (známá také jako T-Bone Steak). Flákota hovězího se skládá z nízkého roštěnce a filetu svíčkové a tradičně se jí pěkně na krvavo (al sangue). Počítejte s tím, že ta nejmenší porce začíná na 700 g. Upravuje se na grilu, jen se solí, pepřem a olivovým olejem.

Všechny ty dobroty je třeba také něčím spláchnout, vero? Toskánsko je proslulé svými olivovníky a vinicemi. A právě z oblasti Greve Chianti pochází jedno z nejznámějších světových vín: Chianti. Hodí se právě k lokálním uzeninám i k florentskému steaku. Buon appetito!

6. Navštivte parfumerii a lékárnu Santa Maria Novella

Toto místo je považováno za historické muzeum. Santa Maria Novella totiž patří mezi nejstarší lékárny na světě (byla založena okolo roku 1200). Jedná se o starodávnou lékárnu, bylinkářství a parfumerii, která se stala florentským kulturním dědictvím.

Dodnes vyrábí a prodává spoustu parfémů, likérů, mýdel, krémů a dalších produktů, inspirovaných dávnými recepty. Více informací najdete na stránce Museums in Florence nebo přímo na webu SMNovella.

7. Nechte se okouzlit synagogou a projděte se židovskou Florencií

Florencie má spoustu kostelů, ale proč se nevydat třeba do synagogy? Je opravdu nádherná a vedou k ní uličky, které nejsou tak turistické, jako jiné části města. Už z dálky uvidíte kopuli zelenomodré barvy. Uvnitř na vás čeká nádherný interiér, zdobený dekoracemi v orientálním stylu. Za lístek zaplatíte 6,5 Eur, za zlevněnou variantu 5 Eur.

Souvisejícím tipem je možnost se projít po židovské Florencii a poslechnout si historky, které se vážou k různým místům. Procházkou vás provede historička a objednáte ji na této stránce (v angličtině).

8. Jděte na to jako Ital

Přišel čas na praktické tipy od Andrei.

Lístky do muzeí a památek si kupte ideálně předem. Většinou tak ušetříte a hlavně si zajistíte místa. K tomu můžete využít tipů z tohoto našeho článku, které mají podobu červených tlačítek.

Za krásným výhledem na celou Florencii se vydejte na Piazzale Michelangelo. Na nákupy zase vyražte do centra, poblíž mostu Ponte Vecchio. Projděte i obchůdky (botteghe) přímo na mostě. Vyhlášené jsou například ty se zlatými šperky.

Kromě tipů od Míši radí Andrea ochutnat i lampredotto — typický pokrm z hovězího, které si můžete dát třeba i na zmíněném hlavním trhu (tip č. 4). Vyzkoušejte také ribollitu (místní polévka). 

Zúčastnit se můžete i prohlídek s průvodci zdarma (Free Walking Tours), které najdete také v jiných světových městech. Jazykem je italština nebo angličtina a prohlídky bývají většinou za dobrovolný příspěvek. Vychází se z Piazza degli Strozzi.

9. Poznejte ta nejrušnější místa Florencie

Chcete výlet doplnit i klasickými turistickými místy? Tak se inspirujte tímto bodem.

Mrkněte do florentského dómu (Duomo di Santa Maria del Fiore), který patří mezi nejikoničtější místa Florencie. Najdete jej na náměstí Piazza del Duomo. Katedrála je zdobená barevným mramorem. Do kostela můžete nakouknout zdarma; do Giottovy zvonice (Campanile di Giotto), do Baptisteria a na kupoli vás pustí jen s lístkem.

Zastavte se také na Náměstí signorie (Piazza della Signoria) se Starým palácem (Palazzo Vecchio), v němž najdete muzeum s uměleckými díly. Prohlédněte si Starý most (Ponte Vecchio) s obchůdky.

Z muzeí navštivte UffiziGalleria dell’Accademia. Chcete-li vidět i trochu zeleně, vydejte se do zahrad Boboli (Giardini di Boboli). A zahradami můžete ukončit turistické kolečko. 🙂

10. Pokochejte se nejkrásnějšími (i nejdivnějšími) fontánami města

Florencie (podobně jako Řím) patří k městům, plným fontán. Některé z nich jsou opravdu majestátními díly, zatímco jiné mají podobu méně nápadných fontánek. Všechny ale skvěle doplňují městský kolorit a přináší osvěžení nejen v letních vedrech.

Za zmínku stojí Tabernacolo delle Fonticine z počátku 16. století se 7 mramorovými hlavami cherubínů. Jedná se o svatostánek, zkombinovaný s fontánou. V horní části uvidíte svaté výjevy a dole se nachází zmíněné hlavy, chrlicí vodu. Fotky fontány najdete například na Wikipedii, další tipy na zvláštní fontány pak na webu TeladoioFirenze.

Florencie má také hodně zelených ploch, které spolu s fontánami uvidíte v tomto videu:

Letem světem: Co ještě můžete zažít ve Florencii?

A už jen rychlý výčet dalších míst, abychom to měli kompletní: Piazza Santa Croce s bazilikou s hrobkou Galilea Galileiho, Casa di Dante, Piazza della Repubblica, Palazzo Pitti, Galleria Palatina a Capella Brancacci v kostele Santa Maria del Carmine.

Nasajte florentskou atmosféru ve videu

Už se těšíte, až Florencii uvidíte na vlastní oči? Než se tam vydáte osobně, mrkněte alespoň na video, které vás naladí na tu pravou florentskou vlnu.

A co vy? Už jste Florencii viděli na vlastní oči? Co se vám líbilo nejvíc? Řekněte nám to v komentáři.

A co si přečíst dál? Nakoukněte s námi také do Benátek, Neapoledo Abruzza. A přečtěte si, proč jet na dovolenou do Itálie (nejen v letošním roce).

Líbí se vám tento florentský průvodce? Sdílejte jej s kamarády, aby i oni poznali autentickou Florencii.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Použité zdroje: eDreams, Scambieuropei,VisitFlorence.com

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

2 Komentáře

  • Odpovědět Lenka 2. 11. 2020 at 19:44

    Ve Florencii jsme prošli jen největší turistické cíle, ale uchvátila mě „klec na cvrčky“, jak se říká vyhlídkové plošině na Dómu a taky cesta nahoru po schodišti uvnitř dvouplášťové kopule byla nezapomenutelná!

    • Odpovědět Michaela 3. 11. 2020 at 9:57

      Tak tu klec na cvrčky neslyšel ani Andrea! Zajímavé jméno. A co ostatní města, už jste se byla podívat i jinde po Itálii? 🙂

    Zanechte svůj komentář