Rozhovory

Blogerky prozrazují, jaký je život s cizincem: Joanne Vinšová — „Plním si svůj tajný sen“

Je život s cizincem procházka růžovou zahradou nebo ne? Zajímá vás, jak to vnímají (nejen) české a slovenské ženy, co je trápí a co jejich partnery odlišuje od českých mužů? Zeptali jsme se jich na osobní zkušenost. Všechny ženy dostaly podobné otázky. Odpovědi byly ale různé, někdy i docela překvapivé.

Dnes vám přináším další ze série článků, který bude o Joanne Vinšové. Joanne (vlastním jménem Johana) se věnuje své firmě a snaží se inspirovat ostatní lidi, aby si také žili své sny. Momentálně žije napůl v Česku a napůl ve Stockholmu se svým konžským partnerem.

1. Představ se nám a popiš, co ve svém životě děláš?

Jsem holka z masa a kostí, která si ale uvědomila hodnotu času a života. Místo vysoké školy jsem vzala každých svých 24 hodin do vlastních rukou. Teď mám vlastní firmu a mým smyslem je pomáhat lidem zlepšovat kvalitu života a zdraví a učit mladé lidi dovednostem, které ve škole absolutně chybí, ale za mě jsou to ty nejpotřebnější.

Jsem člověk s velkým srdcem a vizemi, miluji cestování a užívám si vystupování z komfortní zóny. Ostatní mě nazývají „velkou disciplínou v jednom těle“. Uznávám, že na tom asi bude něco pravdy. Část mého projektu je blog, na kterém zaznamenávám různé životní příběhy. Vždycky mě fascinovalo, jak se může život obrátit naruby díky jednomu setkání nebo události.

2. Z které země pochází tvůj partner?

Můj partner pochází z Konga, ale už 15 let žije ve Švédsku. Potkali jsme se při mé návštěvě Stockholmu. Pak jsme zůstali 2 roky v kontaktu a při dalším setkání jsme si uvědomili, že jsme tak nějak začali směřovat stejným směrem. Ani nevím, jak se to vlastně stalo.

3. Jak dlouho jste spolu?

V této chvíli jsou to 4 měsíce. Zatím lítám do Stockholmu každých 14 dní a v budoucnu se tam plánujeme sestěhovat do společného bytu.

4. Co jsi ve svém životě musela kvůli partnerovi změnit? V čem ses mu musela přizpůsobit? Lituješ toho někdy?

Věc, která je pro mě občas náročná se jmenuje rodinná sešlost. Vyrůstala jsem v rodině, kde taková setkání byla vzácná, kdežto africká komunita hodně drží pospolu. Na jednu stranu je to úžasné – rodina partnera mě skvěle přijala mezi sebe, ale někdy je to prostě vyčerpávající.

Partnerovi jsem se přizpůsobila v tom, že se občas snažím být hodná holka a dělat mu dobré jméno. To taky znamená přijmout to, že na konci rodinné sešlosti ženy patří do kuchyně. 🙂 Tam je ale veselá atmosféra a práce jde rychle od ruky.

Nakonec je důležité, aby oba zůstali takoví, jací jsou, a snažili se o soužití a hlavně o porozumění. Ve vztahu s cizincem najednou začnete vnímat spousty zakořeněných věcí ve vaši kultuře, o kterých váš partner nemá ani páru. Je potřeba hodně vysvětlování a tolerance, aby to mohlo dohromady fungovat. Vše je ale podle mě pouze otázkou komunikace.

5. Jaké jsou pro tebe největší výhody soužití s cizincem?

Jako výhody vidím to, že mám skvělou motivaci pro učení jazyků, mám partnera s mentalitou, která mi sedne a hlavně si plním svůj tajný sen. 🙂 Přijetí a zázemí partnerovy rodiny se prostě nedá popsat. Je prostě úžasné, jak celá rodina drží pohromadě.

Super je, že taky nemusím zůstat v Česku, takže se mi prostě plní sny jeden po druhém. Fakt si někdy říkám, že mi byl Eric seslaný z nebe.

6. A jaké jsou největší nevýhody?

Náboženství. Eric je krešťan, kdežto já nevěřím v existenci boha. Náboženství z afrického pohledu se ale nedá srovnat s tím v Evropě. Není to tak komerční a lidé jsou k sobě opravdu milí. O tom to je, takže mi nedělá problém to přijmout i přesto, že k české církvi chovám averzi.

Další nevýhodou je pro mě jiné životní tempo. To víte, afričan v sobě má úplně odlišné vnímání času. Nejde s ním spěchat a můj na minuty přesný rozvrh prostě nikdy nepochopí. 😀 Díky tomu mi říká „klíč na problémy“. Nezvládá totiž občas mou „časovou logistiku“.

Jsem ale taková, že se snažím hledat spíš výhody a z nevýhod nacházet cestu ven, aby byl život pohodlný pro oba.

7. Cítíš po tak krátké době, že tento tvůj partner je ten pravý?

Nad tím moc nepřemýšlím. Stejně to patří mezi věci, které prostě nějak dopadnou. Důležité je, že míříme stejným směrem a pokud už to tak nebude, tak si prostě asi souzeni nejsme. Jsem člověk, který se nebojí změn. Asi to bude znít krutě, ale pokud si budeme v byznyse navzájem překážet, oba víme, že tudy cesta nevede a můžeme zůstat klidně jen přátelé. Oba to máme v hlavě srovnané a víme, že emoce nám nemohou ovlivňovat byznys.

Na druhou stranu je to opravdu chlap mých snů, splňuje všechny mé náročné požadavky a ještě ke všemu jsem snad nepotkala hodnějšího člověka, než je on. Líbí se mi, jak je Eric Švéd a Konžan v jednom srdci. Má rád luxus a elegantní styl, ale přitom si stále drží kulturu, do které se narodil. A také kuchyni plnou zeleniny a pro mě záhadných receptů. 

Jedno z tradičních jídel, která doma připravují Joanne s Ericem. Obsahuje nakrájenou zeleninu – lilek, mrkev, batáty, cibule, chilli papričku a taky lososa. Celé jídlo se na konci dochutí třeba mlékem a bazalkou. Podává se s rýží nebo speciální kaší, zvanou foufou.

8. Dokážeš si představit život v Africe?

Natrvalo si život představuji pouze ve Skandinávii. Jsem vyloženě severský typ, ale v dnešní době není problém bydlet na dvou místech současně, takže vlastně proč ne. Takovému kompromisu bych se rozhodně nebránila.

9. Měla jsi někdy ještě jiného partnera z ciziny? Jak bys porovnala jeho kulturu s tou africkou?

Ano, měla jsem také přítele z Kanady. A rozdíly bych spíše viděla jako běžné rozdíly různých pohledů na různé věci tak, jak to má člověk s kamarády. Měli jsme také hodně podobné nastavení mysli a nepotýkali jsme se s kulturními rozdíly až na to, že se smál naší „zimě“.

A co vy? Byli jste někdy na dovolené v Africe? Pokud ano, jak na vás zapůsobilo prostředí a místní lidé? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej tlačítky níže. Jo, a sledujte mě taky na Instagramu a Facebooku, ať vám neuniknou další díly tohoto seriálu! Grazie e alla prossima!

Všechny ostatní díly tohoto seriálu najdete v sekci Rozhovory.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář