Rozhovory

Blogerky prozrazují, jaký je život s cizincem: Michaela Šticová — „Žiji v Toskánsku, ale do kolen mě dostala Sardinie“

Je život s cizincem procházka růžovou zahradou nebo ne? Zajímá vás, jak to vnímají (nejen) české a slovenské ženy, co je trápí a co jejich partnery odlišuje od českých mužů? Zeptali jsme se jich na osobní zkušenost. Všechny ženy dostaly podobné otázky. Odpovědi byly ale různé, někdy i docela překvapivé.

Dnešní článek je o životě a partnerském vztahu Michaely Šticové. Míša je původem z Jižní Moravy a se svým italským partnerem Marcem, kterémá říká „Mr. M“, žijí už několik let v Toskánsku. Kromě Itálie a práce v gastru Míša miluje útěky do přírody a taky k dobré knížce. Baví ji cizí jazyky a nerada sedí sama v koutě. Její blog se jmenuje Italský sen a k blogu spravuje i InstagramFacebook.

1. Představ se nám a popiš, co ve svém životě děláš?

Ciao a tutti! Jmenuji se Míša a pocházím z Jižní Moravy, ale už nějaký čas žiju v Itálii, přesněji v Toskánsku. Žiju si tu svůj italský sen po boku italského přítele a našeho čtyřnohého chlupatého mimina, které jsme si pár let zpátky adoptovali z místního útulku. 

Zbožňuju společnost i samotu, která mě taky dobíjí energií. Jsem živel, který má ale často potřebu si zalézt a na nic nemyslet. S nadšením vyhledávám společnost zvířat a v budoucnu sním o malé farmě nebo aspoň o smečce psů… 🙂 Mou vášní jsou cizí jazyky a věřím, že člověku dávají klíč ke spoustě dveří. Díky nim se před vámi otevírají neomezené možnosti. Ta svoboda a nové poznatky, co vám znalost jazyka v dané zemi dá, jsou nepopsatelné a máte je navždycky. V životě bychom měli podle mě více litovat toho, co jsme neudělali… Moje motto zní: „Žij svůj sen“. 

Celý svůj život pracuji v gastronomii jako servírka a provozní a práce je pro mě zároveň i mou vášní. Miluji jídlo, obzvlášť italskou kuchyni. Kontakt se zákazníkem a celkově ten ruch restaurace mě vnitřně velmi naplňuje a baví. Odvrácená strana téhle práce mě ale donutila se zamyslet a vrátit ke svému snu: chtěla bych blogovat a šířit světu svou osvětu. 

Můj projekt nese název Italský sen. Je určen všem milovníkům Itálie, cestování, italské kuchyněitalského jazyka. Ukazuji lidem Itálii z její reálné stránky a mým cílem je, aby se Češi při pobytu v téhle krásné zemi mohli cítit o kousek méně cizinci. 🙂 

V budoucnu bychom s mým přítelem rádi organizovali různé typy retreat pobytů pro českou a slovenskou klientelu a už se na to oba dva moc těšíme. A vy byste určitě měli taky! 🙂

2. Odkud pochází tvůj partner?

Můj přítel je Ital, čistokrevný Fiorentino. 😀 Přesněji řečeno Figlinese — pochází z menšího města u Florencie, Figline Valdarno. Takže ano, bella Toscana!

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Sicílie nebo Sardínie (průvodce ostrovy)Průvodce Florencií

3. Jak dlouho jste spolu?

Letos v červnu to bylo už šest let.

4. Co jsi ve svém životě musela kvůli partnerovi změnit? V čem ses mu musela přizpůsobit? Lituješ toho někdy?

V první řadě vůbec to, že jsem začala žít Itálii naplno a se vším všudy. Země to je nádherná, ale pro českou holku s menším germánským vlivem v zádech to někdy nemusí být úplná hračka. 

Italové, obzvláště Toskánci, jsou často dost laxní a neorganizovaní. Věřte mi, že chodit tady po úřadech a doktorech vám přidá pár vrásek a šedivých vlasů… 😀 To stejné platí i v pracovním prostředí.

Žít ve Figline mi na začátku moc neladilo. Do Itálie jsem přišla za mořem a neomezenými možnostmi. Figline je ale menší město ve vnitrozemí a nějakou dobu mi trvalo, než jsem si našla ty své lidi, přátele a vůbec své místo. Teď už se cítím téměř jako pravá Figlinese a oceňuji víc a víc klid menšího města. Město je to zelené a živé, do Florencie co by kamenem dohodil, vinice se slavným italským vínem Chianti máme nad kopcem a k moři jsou to dvě hodinky autem.

Myšlenku na život u mořského pobřeží si stále střežím jako ten nejcennější poklad, protože nic není nemožné. Věřím, že jednoho dne se té naší vytoužené vilky u moře určitě dočkáme!

5. Jaké jsou pro tebe největší výhody soužití s cizincem?

Italové jsou gentlemani a jsou věčně milí, galantní a vstřícní. Pro věci se umí nadchnout. V globále se umí určitě také oblékat lépe než my! 😀 A užívají si vyrážení do společnosti. 

Cizí jazyk je něco, co mě na vztahu s cizincem taky moc baví. Angličtina a italština je u nás doma na denním pořádku a tak není třeba placených lekcí. 🙂 A v neposlední řadě, můj Mr. M je taky skvělý kuchař!

6. A jaké jsou největší nevýhody?

Je to ironie, ale někdy může být nevýhodou právě jazyková bariéra. Některé věci se mi stále lépe vyjadřují v mateřském jazyce.

Mr. M je skvělý, ale je stále Ital a já zase Češka. V závěru jsem to spíše já, kdo se věčně rozčiluje nad italským systémem a nad tím, že věci prostě nemůžou fungovat normálně. Všechno v klidu, žádný stres – často slyším non ti preoccupare (neřeš to). No říkejte to hlavní „řešitelce“ a stresařce! Na druhou stranu je to skvělá škola a snažím se trošku tomu klidu od Italů přiučit.

A jelikož moje rodina neumí cizí jazyky s výjimkou mé sestry, naše návštěvy doma na Moravě jsou takové krkolomnější. Mr. M česky neumí téměř nic (čti VŮBEC NIC), takže pokud nezaujmu okamžitě roli Google překladače, rozhovory se nekonají. 

Jo, a Italovi je u nás taky skoro pořád zima a nechápe některá naše jídla… 😀

7. Které části Itálie jsi procestovala a kde by se ti líbilo nejvíc?

Viděla jsem více sever Itálie, Toskánsko a část Sardinie. A ta mě dostala do kolen. Nádherná příroda, tyrkysové moře a kouzlo ostrova mi vykouzlily vzpomínky, které mě pořád hřejí na srdci. Takže na Sardínii mám určitě v plánu se vrátit a prozkoumat další části ostrova. 

Ještě mi chybí procestovat jih Itálie, kam se už dlouho s Mr. M chystáme. Ale jak to tak někdy v životě chodí, zatím nám to nevyšlo. Aspoň se máme na co těšit. Už dlouho totiž máme v plánu dát si pravou neapolskou pizzu a projít si Pompeje, navšítivit horkou Sicílii či Sardínii a užít si nádherné Puglie. Na jihu je toho spoustu k navštívení a samozřejmě i k ochutnání. Kdybych si měla vybrat, kam se ještě chci podívat na severu, určitě bych zvolila Cinque Terre a jezera v Dolomitech. Nedotčená příroda a hory mě moc lákají.

Potřebuju se v životě podívat prostě všude a projet celou Itálii je na mém dlouhém seznamu. Ale největší slabost mám pro Toskánsko. Měnila bych maximálně za Lago di Garda. To je nádherné a klidné místo, kde bych si i dokázala představit žít. ♥

8. Jaké italské jídlo je tvoje nejoblíbenější? A co doma vaříte nejčastěji?

Tohle je celkem prekérní otázka pro milovnici jídla, obzvláště toho italského. Mám pro jídlo opravdu vášeň a miluju zkoušení nových podniků. Taky neustále hledám všemožné recepty a inspiraci na internetu. A hlavně pak přímo v Itálii, v kolébce jedné z nejlepších kuchyní světa. 

O sobě můžu říct: Io amo la pasta. Miluju těstoviny a rizota, tudíž všechny možné první chody (primi). Rizota ráda zkouším dle sezonních potravin. Například risotto alla zucca (s dýní), risotto allo zafferano (šafránové), risotto agli asparagi (chřestové) a další… Ragú bolognesecarbonara mě taky nenachávají chladnou a u moře si těstoviny přímo užívám. Mořské plody, čerstvé ryby a ta atmosféra… To si to jídlo hned jinak vychutnáte. 

S Mr. M máme moc rádi i různé předkrmy (antipasti) a často si doma připravujeme různé sýrové talíře nebo crostini. Mr.M je celkově v kuchyni šikovný a jeho carbonara nemá chybu. Já často peču a připravuju všemožné polévky, pomazánky a různé typy zeleninových pokrmů. Ale v poslední době jsem vařila třeba taky chilli con carne, takže doma jíme takový mix všeho.

Risotto asparagi e zafferano — rizoto s chřestem a šafránem

9. Pokud by se čtenáři chtěli vydat do Toskánska, co bys doporučila ochutnat a dovézt si domů?

Toskánská kuchyně má své klenoty a každý si tu přijde na své. Z předkrmů doporučím určitě ovčí sýr pecorino, který se liší dle doby zrání. Je výborný v jakémkoliv stupni zralosti, to vám zaručuju! 😀 A potom taky crostini toscani s játrovou směsí nebo sušená šunka by neměly chybět na vašem seznamu.

Pokud budete přímo v okolí Florencie a máte rádi maso, neměli byste si nechat ujít známou Bistecca Fiorentina (T-bone steak). Jde o hovězí steak na grilu a měl by být servírovaný krvavý, jen s kapkou olivového oleje, trochou soli a pepře. V jednoduchosti je krása. 

Co se týče sladkostí a dezertů přímo z Toskánska, určitě nezapomeňte na sušenky cantucci. Podávají se s dezertním vínem, do kterého se namáčí. Výborná je taky torta della nonna. Pochází z Florencie a je to koláč z křehkého těsta s vanilkovým krémem a piniovými oříšky.

10. Kam by se v Toskánsku měl každý podívat? Poděl se s námi o pár zajímavých tipů.

Určitě byste si neměli nechat ujít nejen Florencii ale i její okolí, kde najdete spoustu půvabných historických městeček. Svoje kouzlo mají i vinice Chianti, odkud pochází nejznámější toskánské víno. Projížďka na koních mezi toskánskými kopci a vinicemi je opravdu kouzelný zážitek. 

Na pobřeží doporučuju oblast Castiglione, kde najdete krásné pláže a zátoky. Večer město ožívá a během léta se tu koná spousta slavností a festivalů. Nechybí restaurace a bary přímo na pláži, ale i centrum města je moc pěkné a ideální na letní večerní procházku. Bílé pláže v Rosignanu a hrad Populonia v oblasti Baratti taky patří mezi má oblíbená místa.

Pláže, klid piniového lesa a archeologické ostatky z doby Etrusků mají rozhodně své kouzlo a je tu toho spousta k vidění. Můžete si půjčit člun, vyrazit na moře a dojet třeba až na Elbu, která je třetím největším italským ostrovem. Elba je krásná. Příroda a ostrov samotný mají svůj jedinečný půvab a na dovolenou či jenom na výlet je Elba ideální.

A co vy? Už jste někdy byli v Toskánsku? Ochutnali jste něco z místních specialit? Podělte se o své zážitky v komentářích pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej tlačítky níže. Jo, a sledujte nás na Instagramu Facebooku, ať vám neuniknou další díly tohoto seriálu a taky další články!

Všechny ostatní díly tohoto seriálu najdete v sekci Rozhovory.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

6 Komentáře

 • Odpovědět Emotys.cz 8. 10. 2019 at 11:10

  Toskánsko je nádherné.

  • Odpovědět Michaela 8. 10. 2019 at 14:35

   To ano, Míša Šticová by mohla vyprávět (a taky vypráví)… 🙂 Myslím, že každá část Itálie má své kouzlo. Míša

  • Odpovědět Misa z Italského snu 9. 2. 2020 at 23:50

   La bella Toscana! Už jste navštívila?

 • Odpovědět Ivana 8. 10. 2019 at 16:07

  Tak po přečtení bych tam nejraději jela! Snad de mi to poštěstí příští rok 🙂

  • Odpovědět Misa 9. 2. 2020 at 23:49

   Snad se vyplní toskánský sen 🇮🇹. Neváhejte se na mě obrátit s případnými dotazy! Budu se těšit buonaserata 🙂.

 • Odpovědět Jaké jsou hlavní rozdíly mezi italskými Vánoci a těmi na Moravě? 5. 1. 2020 at 15:27

  […] P. S. Já bych málem zapomněla! Jako bonus do nového roku bych s vámi ráda sdílela zážitky mé italsko – – české jmenovkyně a kolegyně. Na blogu Itálie v Brně najdete její příběhy ze života po boku italského partnera. Blog je plný článků o vaření, cestování a zajímavých rozhovorů. V jednom z nich figuruji i já ♥. […]

 • Zanechte svůj komentář