O životě s Italem, Zajímavosti

Jak jsme chystali naši italskou svatbu

V roce 2020 jsme se s Andreou v Itálii zasnoubili. Vzal mě do malé zlatnické dílny, kde jsem si za asistence místního umělce vyrobila vlastní prstýnek. Od té doby jsme začali přemýšlet o svatbě, i když covid situaci celkem zkomplikoval hlavně kvůli různým omezením a pravidlům. Proto jsme si říkali, že v roce 2021 svatbu dělat nechceme — 2022 už přece určitě bude normální, no ne? 

zásnubní prstýnek
…a takhle to dopadlo. 🙂

Do roku 2022 jsme vstoupili: normálu se zatím moc nepodobá, svatby se ale pořádají. Spousta párů si obřady a hostiny v Itálii přesunula kvůli situaci právě z roku 2020 na 2021 nebo dokonce i na 2022.

My jsme začali plánování svatby jednoduchou úvahou: protože přesun české rodiny do Itálie a naopak je nejen logisticky náročný, ale cesta je opravdu dlouhá (cca 1500 km autem nebo letadlem + si musíte pronajmout auto), uděláme svatby dvě. Vlastně 3: vezmeme se v Česku na radnici jen se svědky a s rodiči a poté uděláme dvě oslavy, jednu v Itálii a druhou v Česku. Pro Itálii jsme zvolili jako termín konec května, pro českou oslavu polovinu září, abychom měli dost času vše naplánovat. 

Poté jsme se pustili do hledání ideálního místa. Ve střední Itálii je zvykem svatební oslavu pořádat v pronajatém objektu, kterým může být třeba vila u moře či v horách, hrad nebo jiné kouzelné místo. Obvykle levnější a jednodušší variantou je restaurace, ačkoliv když si vyberete některou michelinskou, ušetřit vlastně vůbec nemusíte :-). Před cestou do tohoto objektu se páry berou v kostele, na radnici nebo třeba v opatství (italsky abbazia). Tuto fázi ale vynecháme, protože už budeme svoji z Česka. Celá italská svatba se bude odehrávat jen ve vile spolu s obřadem v její zahradě.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Jak jsme si užili naši italskou svatbuO svatbě našich kamarádů v Itálii.

My jsme se rozhodli dát přednost vile, a tak jsme podobných objektů prošli asi 6. Když zvolíte místo u moře, skládá se menu obvykle z rybích chodů, ve vnitrozemí se dá očekávat spíše maso. Možné je i namíchat rybí a masové chody. Nakonec jsme zvolili vilku se zahradou asi půl hodiny od pláže. K ruce máme také koordinátora, který se postará o všechny praktické detaily. Vila zajistí zároveň i výzdobu, hudbu, dekorace, svatební dort a cokoliv si jen budeme přát.

Středobodem italské svatby je velkolepá hostina, jak už jsem psala v tomto článku Svatba v Itálii. Ta začíná bufetem s různými typy předkrmů, po kterém následuje společné menu. Menu může obsahovat až 2 první a 2 druhé chody, dezerty se servírují nebo podávají formou bufetu. Na závěr následuje sladké a tvrdý alkohol. Co se týče pití, na italské svatbě kraluje (jak jinak než) italské víno.

Pro děti je připraveno speciální menu i animátoři, kteří se o ně postarají, aby se rodiče mohli bavit. Musím říct, že mě překvapilo, jak to mají Italové vychytané. V ceně na hosta máte opravdu vše, vy se staráte vlastně jen o oblečení a zajišťujete si fotografa, pozvánky, confetti a podobné drobnosti.

Svatební confetti (nejsou to konfety, ale speciální bonbony, například s mandlí uprostřed) a drobné dárečky se rozdávají obvykle na konci svatby, když hosté odchází. My jsme si prozatím vybrali přívěsky ve tvaru srdíček a krabičky na confetti, jejichž koupí přispějeme na dvě různé italské charity. Setkáte se ale třeba i s drobnými dekoracemi, soškami, stojánky na svíčku a podobnými dárečky.

Co se týče české svatby, zvolili jsme jednoduchou variantu v kulturním sále na vesnici. Na obě svatby jsme dovezli nějaké dobroty z druhé země, aby hosté ochutnali něco nového, ať už to bylo k jídlu nebo k pití.

A co vy? Co vás zajímá k naší italsko-české svatbě nebo k italským svatbám obecně? Ptejte se v komentáři.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej s přáteli!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář