Zajímavosti

3 italské vánoční zvyky a tradice, které vás překvapí

Zajímá vás, jak vypadají italské Vánoce? A věděli jste, že se místní vánoční tradice liší region od regionu? Na blogu už jsme psali o italských vánočních dobrotách (v článku Vánoce v Itálii? Panettone, Pandoro a Torrone). Chcete tentokrát poznat 3 zajímavé italské vánoční zvyky? Tak čtěte dál!

Vánoční tradice ve střední Itálii

Po celý rok se v Itálii koná spousta tradičních průvodů a dalších akcí, spjatých s různými oslavami. Často mají náboženské základy a mnoho z nich se proto odehrává v období Vánoc nebo Velikonoc. Jiné oslavují třeba patrony konkrétních měst či pěstované plodiny jednotlivých krajů.

Vánoce Italové slaví tak trošku každý po svém, protože tradice i sváteční menu se liší podle regionů. V tomto článku vám ukážeme 3 vánoční zvyky ze střední Itálie.

1. Průvod s pochodněmi (Ndocciata)

Podmanivá, staletá tradice, plná ohně — taková je Ndocciata („ndočáta“). Odehrává se každý rok ve městě Agnone v regionu Molise. Ndocciata je největší obřad svého druhu na světě a po léta se konala 8.12. Nyní se kvůli turistům pořádá dvakrát ročně, kromě. 8. ještě i 24. prosince.

Nikdo už přesně neví, jak celá tradice vznikla. Možná oheň odháněl zlé čarodějnice, možná ale rituál souvisí spíš se zimním slunovratem: hořící ohně zpodobňují paprsky slunce.

Na Ndocciatu se sjíždí tisíce diváků zblízka i zdálky. Společně se podíváme, jak to celé probíhá (u videa si zapněte anglické titulky):

Na videu vidíte, jak se připravují pochodně (Ndocce) a jak celý rituál vypadá. Zapojují se stovky ndocciatori (ndočatóri) — mužů, nesoucích pochodně s 1-24 rameny. Ta největší pochodeň v závěru průvodu váží 140 kg. Představte si, že ji jeden člověk nese celým městem!

Na konci průvodu se všechny Ndocce spojí do jednoho velkého ohně. V závěru videa (okolo 6. minuty) vidíte ještě typické produkty Agnone a regionu Molise (například typický sýr caciocavallo).

Ve městě se v tomto období konají také vánoční trhy, kde ochutnáte místní dobroty nebo nakoupíte ručně vyrobené suvenýry.

2. Živý betlém v Rivisondoli, Abruzzo

Nejslavnější živý betlém z celé Itálie najdete v Abruzzu — v městečku Rivisondoli. Má formu divadla a odehrává se každoročně 5. ledna. Jde vlastně o představení pod širým nebem. Ježíška obvykle představuje to nejmenší miminko z Rivisondoli.

Na akci se každoročně sjíždí tisíce lidí nejen z Abruzza. Na oficiálním webu akce najdete spoustu fotografií z již pořádaných ročníků (v roce 2020 se konal už 69. ročník).

Na videu se můžete podívat, jak vypadaly přípravy na živý betlém v roce 2016.

3. Tombola a vánoční karetní hry s mincemi

Ptala jsem se Andrei, jestli doma mají nějaké zvyky, jako je třeba naše lití olova, hledání zlatého prasátka nebo výroba lodiček z oříšků. Odpověď byla: „My hrajeme s rodinou tombolu nebo karty o drobné mince.“

Na severu nebo na jihu Itálie tomu může být i jinak, než v Abruzzu a Molise, ale podobné zvyky, jako ty naše, v Itálii spíš nehledejte. Na druhou stranu — můžeme se inspirovat a taky si letos u štědrovečerního stolu zahrát třeba karty. 🙂

Kulatá čísla, vyrobená ze dřeva, používaná pro tombolu a jiné hry.

A co vy? Znáte další zahraniční vánoční zvyky? Podělte se o ně v komentáři!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

A kudy dál? Přečtěte si i článek Vánoce v Itálii? Panettone, Pandoro a Torrone. Sháníte dárky nejen na Vánoce? Máme pro vás článek Dárek z Itálie. Chcete si raději (virtuálně) zacestovat? Potom vás zaujme 8+1 nejlepších důvodů, proč se vydat do Itálie.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář