Obsah článku
JAKÁ JE ITALSKÁ KÁVA, JAK JI PŘIPRAVIT A CO K TOMU BUDETE POTŘEBOVAT
Italská káva je opravdový fenomén. První zmínky o kávě v Itálii pochází z roku 1570. Podle legendy tehdejší proslulý botanik a lékař, Prospero Alpini, jako první dovezl kávu z orientu do Benátek. Káva byla tehdy považována za lék a prodávala se v lékárnách, až mnohem později začaly vznikat první kávové obchůdky.
V 17. a 18. století se Benátská republika stala prvním místem v Evropě, kde jste mohli ochutnat kávu. Roku 1720 otevírá proslulá benátská kavárna Caffè Florian. V krátké době se úspěch zázračného nápoje rozšířil na území celé dnešní Itálie. Caffè se stalo symbolem přátelského setkání, pravidelného rituálu a momentů, strávených v klidu u horkého šálku.
Nejlepší italská káva: Tipy Itálie v Brně
Italskou kávu si můžete dát i doma, ať už k její přípravě použijete kávovar nebo moka konvičku. S Andreou jsme pro vás vybrali kávy, vhodné především na espresso. Jedná se o tmavěji pražené kávy, mezi nimiž můžete vybírat podle chutí. Doporučujeme zkusit několik různých druhů kávy, než najdete tu, která vám opravdu sedne.
Chcete extra silnou směs s vysokým obsahem kofeinu a zároveň dáváte přednost kávám s mlékem? Ochutnejte kávu Lavazza Qualita Oro. Hledáte vyváženou směs pro typické italské espresso? Zkuste například tuto kávu značky Vergnano. Podobných italských káv a směsí na espresso najdete na našem trhu spoustu, stačí jen ochutnat a vybrat si tu, která vám chuťově sedne nejvíc.
Co je italská káva a jak se pije v Itálii
Pod italskou kávou si její milovníci představí nahořklý šálek espressa, vypitý v italském baru na dva hlty. Do italské kávové kultury přitom patří i všechny ostatní kávové nápoje na bázi espressa a doma také káva z moka konvičky.
Charakteristický italský styl pražení preferuje spíše delší čas pražení, při kterém káva ztrácí své ovocné tóny a aciditu a stává se spíše hořkou, zemitější.
Italové jsou národem milovníků kávy. Nejoblíbenější kávou v zemi je espresso, které si dává více než 90 % Italů. 97 % z nich pije několik káv během dne: průměrně jde o 4 šálky denně. Dalšími oblíbenými kávami jsou ristretto, lungo, macchiato, moka nebo snídaňové cappuccino a caffelatte. Poslední dvě jmenované kávy s mlékem (a další jim podobné) se většinou pijí do 10. hodiny ranní.
Každý rok Italové utratí v průměru 260 Eur za kávu. Cena espressa se v zemi pohybuje mezi 0,7 a 1,1 Eury. Italové kávu nejčastěji pijí ke snídani, na stojáka v baru nebo po jídle. Pro některé je to čistý rituál, jiní mají s kávou spojený začátek dne, její typicky hořkou chuť nebo jednoduše chvíli pauzy.
Italská káva a její domácí příprava
Jak si doma připravit kávu jako z italského baru? Pořiďte si některý z osvědčených pákových nebo si pečlivě pročtěte recenze automatických kávovarů. Pákový systém je vhodnější pro ty, kteří si chtějí s přípravou opravdu vyhrát. Automat odvede práci za vás, stačí jen zmáčknout tlačítko. Espresso kávovary často mívají integrovaný mlýnek, který vám pokaždé namele čerstvou porci.
Hledáte levnou variantu pro začátek? Pořiďte si moka konvičku, povinnou výbavu každého milovníka italské kávy. Orientujte se podle počtu šálků u vybrané moka konvičky. Pro naše české popíjení kávy platí, že 2 šálky = 1 osoba. 🙂
Sáhnout můžete například po ikonické Bialettce. Chcete-li moka konvičku, která vám kávu připraví rovnou do šálků, zkuste Bialetti Mini Express.
Doporučujeme přikoupit také mlýnek (elektrický či ruční), protože čerstvě mletá káva má daleko výraznější a intenzivnější chuť, než ta předemletá. Správně by se káva měla připravit do 15 minut od namletí.
Správné skladování kávy
Kávu skladujte při pokojové teplotě, ve tmě a bez přístupu vzduchu. Nepatří do ledničky ani na poličku v kuchyni, kde je příliš teplo. Dalším trikem pro skladování kávy je si koupit vždy takové množství, které zvládnete spotřebovat ideálně za 15 až 30 dní.
Po pražení se káva nejčastěji balí do obalů s jednosměrným ventilem, který propouští oxid uhličitý z upražené kávy směrem ven, ale dovnitř nepouští vzduch. Toto balení většinou není vhodné pro dlouhodobější skladování.
Jakmile kávu dovezete domů, přesuňte ji do k tomu určené dózy, která jde pevně uzavřít. Použít můžete i některou z dóz s klipem. Správné skladování vám pomůže kávu udržet déle voňavou.
Italské bary jako symbol kultury: Bude to spritz nebo italská káva?
V Itálii dnes najdete přibližně 150 000 barů, které dennodenně servírují obrovské množství kávy svým hostům. I z toho si můžete udělat skvělou představu o tom, jak je v Itálii kávová kultura hluboce zakořeněna. Bary jsou jasným symbolem italské kultury.
Pro Italy představují místa pro snídani, aperitivo i večerní drink, povídání s přáteli, četbu novin, společné sledování fotbalového zápasu nebo partičku karet. Italové chodí do barů prakticky denně, třeba právě na jedno espresso.
Pěstuje se italská káva v Itálii?
Drtivá většina tzv. italské kávy se dováží ze zámoří. Jen výjimečně se pěstuje na území Itálie, protože tato země nemá vhodné klima pro růst kávy. Problémem je hlavně velká zima, kterou by kávovník nepřežil.
Projekt, který se snaží rozjet pěstování kávy v Itálii a tím vyrobit kávu 100% made in Italy, najdete například na Sicílii, v Palermu (Orto di Nonno Nino). Tento odvážný nápad se ale potýká se spoustou překážek, které souvisí především právě s ne úplně ideálním italským podnebím.
Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Tipy na nejlepší italské kuchařky nebo inspiraci s Nejkrásnějšími dárky z Itálie.
Zrnková nebo mletá italská káva: Jakou koupit?
Mletá káva je sice pohodlnější variantou, ale jednoznačně doporučujeme kupovat vždy zrnkovou kávu a namlet ji až těsně před přípravou a konzumací. Tuhle práci odvede i ruční mlýnek za pár korun. Mletím káva rychle ztrácí své chuťové vlastnosti a dochází k její degradaci i v případě, že je obal dobře uzavřený.
Arabika versus robusta
V kávovém světě se dnes setkáte převážně se dvěma odrůdami kávy: arabicou a robustou. Ty se od sebe výrazně liší chuťovým profilem i vzhledem zrnek. Kvalita výsledné suroviny závisí například na podmínkách pěstování, metodě zpracování kávy i způsobu pražení. Nakonec i metoda přípravy kávy má vliv na výslednou chuť šálku.
Většina kávy odrůdy arabica je považována za kvalitnější. Z arabiky se často vyděluje také tzv. výběrová káva, o které vám povíme v jiném článku. Arabica je charakteristická jemnější, sladší chutí s odstíny ovoce i květin. Často mívá výraznější aciditu. Robusta obsahuje více kofeinu a oproti arabice mívá silnější, spíše hořkou chuť se zemitými podtóny. Její acidita není tak výrazná. Na balení kávy byste měli vždy najít informaci o tom, zda se jedná o čistou arabicu, robustu nebo jejich směs.
Věděli jste, že káva je vlastně ovoce? Zralé plody mají tmavě červenou barvu a vzhledově nejsou příliš vzdálené třeba třešním.
Italská káva: Typy kávových nápojů
Pro italskou kávu jsou typické nápoje na bázi espressa. Základem je tedy espresso, které musí splňovat přesné parametry. Připravuje se z 8 gramů kávy s vodou o teplotě okolo 90 °C. Pro espresso se používá šálek o objemu 60-90 ml, objem nápoje je přibližně 30 ml a nahoře najdete světle hnědou pěnu, (crema). Tlak, používaný pro přípravu espressa, musí být stabilní, doba extrakce se pohybuje okolo půl minuty.
Chcete něco silnějšího? Dejte si doppio (anglicky double shot) — dvě espressa. Menší variantou je ristretto, kratší a silnější espresso o objemu cca 20 ml. Další variací na espresso je lungo, které se prodlužuje vodou přibližně na dvojnásobnou velikost espressa.
Z káv s mlékem začneme u espressa macchiato. To je espresso s kapkou mléčné pěny. Klasické cappuccino je pro Italy snídaňový nápoj. Skládá se ze 60 ml espressa a stejného objemu horkého mléka a mléčné pěny. K těmto nápojům už budete potřebovat kávovar, který umí mléko hezky napěnit.
Posledními dvěma nejběžnějšími kávami na bázi espressa jsou caffè latte a latte macchiato. Caffè latte je espresso se spoustou mléka, často servírované v širokém, porcelánovém šálku. Latte macchiato dostanete ve sklenici, narozdíl od caffè latte obsahuje také našlehané mléko.
A co piccolo? Neexistuje. 🙂
Nejčastější otázky ohledně italské kávy
Pojem italská káva neoznačuje kávu, jejíž zrnka jsou původem z Itálie. Jedná se o kávu, praženou italský stylem (tmavěji) a připravovanou typicky po italsku. Italská káva zahrnuje kávové nápoje na bázi espressa s mlékem i bez a také tradiční kávu z moka konvičky. Italská káva je tedy specifická způsobem přípravy, stylem pražení a také pověstným pitím espressa „na stojáka na baru“.
S takovouto objednávkou vám číšník nejspíš přinese italské espresso. Chcete-li si v Itálii objednat jiné kávové nápoje, musíte přesně specifikovat jejich typ. Může se jednat o ristretto (kratší variantu espressa), lungo (delší variantu espressa), doppio (dvojité espresso) nebo nápoje s mlékem, jako je například espresso macchiato (espresso s kapkou mléčné pěny), cappuccino, caffè latte či latte macchiato.
Máte dvě možnosti: budete k tomu potřebovat buď kávovar (automatický nebo pákový) nebo tuto moka konvičku. Další potřebnou ingrediencí je pravá italská káva. Pravou italskou kávu seženete v tomto obchodě. Ochutnat můžete například tuto silnou italskou kávu nebo tuto krémovější variantu. Italskou kávu najdete také v této bezkofeinové verzi.
Zaujal vás článek o italské kávě? Sdílejte jej s přáteli!
Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.
Žádné komentáře