Zajímavosti

Itálie — zajímavosti

Věděli jste, že v Itálii se život točí hlavně kolem jídla, hotely nemají 17. patro nebo že italské kočky můžou i dědit? Přečtěte si top 7 italských zajímavostí, co vás buďto rozesmějí, nebo vám z nich bude rozum stát. A když ne, aspoň se něco dozvíte!

TIP: Chystáte se do Itálie nebo vás jednoduše zajímá italština? Máme pro vás tip na interaktivní kurzy z dílny Onlinejazyky.cz. Vyzkoušejte první lekci zdarma a přesvědčte se, že studium jazyka může být opravdová zábava. Online jazyky jsme otestovali za vás v naší ultimátní recenzi.

Zajímavost číslo 1: Ital s Italem si ne vždycky rozumí

Italové si mezi sebou nemusí vůbec rozumět. Místní nářečí jsou hodně odlišná jedno od druhého (o tom jsme psali i v článku Jak probíhá návštěva v italské rodině). V italské televizi jsem viděla i film, který byl v neapolském dialektu s italskými titulky. A to nebyla žádná výjimka — stejně tak to má třeba i proslulá série Kmotr (o té se dočtete i v našich tipech na filmy po italsku).

O italských dialektech zábavně vypráví komik a herec Enrico Brignano. Pusťte si video od 1:30, kde Enrico začíná s dialekty, a zaposlouchejte se do „zvuků“ italských regionů. Enrico vlastně neříká nic, co by dávalo smysl. Jen skvěle napodobuje jednotlivé dialekty.

Zajímavost číslo 2: Itálie = 3 státy v 1

Většina z vás určitě ví, že na území Itálie leží ještě dva samostatné státy — Vatikán a San Marino. A víte taky, že oba stojí za návštěvu? San Marino je úžasné městečko a republika v jednom se třemi pevnostmi. Stojí na kopečku a procházka jeho křivolakými uličkami vás vrátí do dávných časů. Můžete si tu prohlédnout i několik muzeí nebo se svézt lanovkou.

Pohled na San Marino, focené z letadla.

Vatikán zase zaujme (nejen) všechny věřící a milovníky umění. Uchvátí vás hlavně rozlehlé Svatopetrské náměstí a také Bazilika sv. Petra. Bazilika je opravdu ohromnou stavbou a celou ji můžete procházet klidně i dvě hodiny. Mrkněte na krátké video o vatikánských krásách, pozorovatelných z dronu.

Proč musíte aspoň jednou za život vidět Řím (i Vatikán) jsme nastínili už v článku Proč jet na eurovíkend do Říma. A pokud jsme vás nalákali, můžete se tam vydat rovnou, třeba na 4denní výlet se zkušeným průvodcem. Vybrat si můžete z odletů z Prahy, z Ostravyz Bratislavy a uvidíte tak nejen Řím, ale rovnou i Vatikán. 🙂

TIP Itálie v Brně: Tápete v cizích jazycích a učení se vám stále nedaří? Chcete poznat ty nejefektivnější metody pro vás a vytvořit si propracovaný studijní plán? S tím i s dalšími nástrahami při učení jazyků vám pomůže vydařený kurz Jazyky od píky. Vrhněte se do jazyků po hlavě! Mrkněte na tento speciální odkaz.

Zajímavost číslo 3: „balík zespodu“

Že se v Itálii HODNĚ jí, to už asi víte. Ale povím vám k tomu ještě jednu zajímavost. V mnoha italských filmech najdete klasickou scénku o italských dětech, které za prací odešly na „pochmurný sever“, například do Milana.

Milano je mozaikou kultur, protože tu žijí Italové ze všech regionů a „čistokrevný milanese“ je docela rarita. A jižní maminky posílají svým ubohým dětem balíky zásob („pacco da giù“, balík zespodu), aby jim ty děti na nehostinném severu náhodou neumřely hlady… Mrkněte na vtipné video o tom, jak takový balík maminky připravují a co všechno v něm nesmí chybět. 🙂

Takhle nějak vypadají i naše kufry při každém návratu z Itálie. Italští rodiče nakoupí zásoby a do dvou malých a jednoho většího kufru se prostě musí vejít VŠECHNO, i kdybyste měli letět zpátky třeba bez oblečení. Ve videu zmiňují i tzv. „sottovuoti“ — dobroty (hlavně sýry a uzeniny), rozkrájené na menší kousky a zatavené bez přístupu vzduchu, aby vydržely co nejdéle. Těch máme v lednici plný obrovský šuplík a po příjezdu z Itálie sottovuoti zabírají klidně i půl lednice.

Na konci videa najdete tento vzkaz: „Jižan na severu pláče dvakrát: když dojdou zásoby ze staré krabice, a když přijde ta nová.“ 📦

Zajímavost číslo 4: hotely bez 17. patra

Hotely v Itálii většinou nemají 17. patro a výtah tak z šestnáctky jede rovnou do osmnáctky. Zdá se vám to divné? Je to jednoduché: Italové jsou hodně pověrčiví a sedmnáctka je pro ně přesně to, co naše nešťastná třináctka. Když totiž zapíšete číslo 17 římskými číslicemi, dostanete XVII a po záměně pořadí znaků vznikne VIXI, což znamená „žil jsem“. Proto si Italové sedmnáctku spojují se smrtí.

Zajímavost číslo 5: Kočky mají práva a můžou i dědit

Ačkoliv Andreovi přátelé nejsou zrovna kočkomilové a málokdo je chová doma, v Itálii mají kočky svá práva. Jen v Římě žije asi 300 000 koček, které potkáte všude mezi ruinami, v centru i jeho okolí. Poznat a podpořit římské kočičky můžete například přes web Gatti di Roma.

Malá kuriozita: jedna italská kočka v roce 2011 „omylem“ zdědila přes 10 milionů Eur poté, co její majitelka zemřela. Tím se tato kočka stala třetím nejbohatším zvířátkem na světě. Italská zvířata sice nemůžou dědit napřímo, ale paní nechala veškerý majetek ve správě zdravotní sestry. Co si asi kočka koupila?

Mourovaté koťátko, spící na hnědém schodu.

Zajímavost číslo 6: Ne všichni Italové nechtějí pracovat

U nás se často říká, že jižané mají siestu za siestou a do práce se vlastně moc nehrnou. Realita je ale daleko komplikovanější (a v mnoha oblastech Itálie i smutnější). V řadě italských regionů ani po náročném studiu nenajdete prakticky žádnou práci. Proto se řada Italů stěhuje do velkých měst, aby měli alespoň nějakou šanci najít uplatnění.

A několik čísel pro lepší představu: v prosinci 2019 dosahovala celková míra nezaměstnanosti v Itálii 9,8 % (zdroj). Nejhůře jsou na tom mladí lidé, ženy a jižnější oblasti země. Mladí (15-24 let) měli ve 3. čtvrtletí roku nezaměstnanost 25,7 % (zdroj). Pravda je tedy taková, že Italové práci hledají jen velice těžko.

S koronakrizí navíc přichází pro italský pracovní trh další velká rána: zaniká mnoho míst v oblasti turismu. Můžeme jen hádat, za jak dlouho se z toho Itálie oklepe…

Pohled shora na pracovní stůl, černobilý snímek.

Zajímavost číslo 7: V Itálii neplatí, že čím víc na jih, tím větší teplo…

Itálie má opravdu rozmanitý terén. Mnozí cestovatelé se bojí, že čím jižněji se vydají, tím větší teplo budou muset snášet. Není to ale pravda: skvělým příkladem pravého opaku je i můj druhý (a Andreův první) domov — region Abruzzo (o tom si přečtěte v článku 8 důvodů, proč navštívit Abruzzi). V Abruzzeských horách jste relativně jižně, a přitom zde v parném létě najdete místa, kde budete potřebovat i mikinu. Některé hory v oblasti jsou zasněžené prakticky celoročně.

Záleží taky, jestli se nacházíte ve středozemí nebo u moře, v nízkých nadmořských výškách nebo právě v horách.

Výhled na hory a lesy Abruzza.

A co vy? Která zajímavost se vám líbí nejvíc? Okomentujte článek a podělte se o vaše názory!

A co si přečíst dál? Pobavte se u Italových citací v článku Jak to můžeš jíst? A pokud by vás zajímalo, jak obdarovat vaše přátele či příbuzné po italsku na narozeniny i na Vánoce, přečtěte si článek Dárek z Itálie. Můžete si přečíst taky o tom, co se v Itálii jí v období Vánoc v článku Vánoce v Itálii.

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády, aby se mohli pobavit i oni.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

2 Komentáře

 • Odpovědět ITÁLIE 3. 8. 2020 at 12:39

  Itálii jsme si s manželkou zamilovali…
  První trasa na 16 dnů byla Pisa – Rimini – San Benedetto – Řím (vždy 4 dny v daném regionu a okolí), nabušených jako blázen…
  Druhá trasa byla už cíleně Toskánsko – Volterra a Sirmione – Lago…

  Letos měla být další – tentokráte hory, ale nevyšlo to… A tak sníme o tom, že bychom tam vyrazili na Vánoce 🙂 Když už píšu – kde je to před Vánoci v prosinci krásné? Ideálně od Rimini výše – klidně u moře, klidně ve středu… Kam stojí za to vyrazit – a současně, není to „turistická past“ 🙂

  Že bych třeba manželku překvapil výletem… Když to situace dovolí….

  • Odpovědět Michaela 4. 8. 2020 at 8:40

   Zdravíme a děkujeme za komentář. Tak to byly pěkně dlouhé výlety! Tak letos (pokud to půjde) se zastavte před Vánoci například v: Merano, Bolzano, Bressanone a okolí, třeba na vánoční trhy. Držíme palce, aby to situace dovolila. A když ne, tak za rok! 🙂 Zdraví Vás Itálie v Brně

  Zanechte svůj komentář