Co vás jako první napadne, když se řekne Neapol? Pizza, Vesuv nebo Pompeje? Mafie, chaos a nebezpečí? V Neapoli můžete zažít téměř cokoliv. Přeneste se s námi do tohoto úžasného města ve stínu sopky. Poradíme vám, co (ne)typického v Neapoli vidět, zažít i ochutnat a řekneme vám, na co si dát pozor.
Neapol: Nejen pizza a památky!
Neapol (italsky Napoli) je živé město, kde se míchají chutě a vůně se spoustou zvuků. Těmi vjemy si můžete připadat až přesycení. Město je opravdu plné kontrastů. Na jednu stranu vám ukáže nádherná místa, úžasné památky a skryté poklady a na druhou stranu má i čtvrti, kterým se raději vyhýbají i sami Italové.

Neapol je obrovské třímilionové město. Pokud se tam vydáte naslepo, dost možná minete spoustu zajímavostí, protože prostě potřebujete konkrétní plán. 🙂 Skrývá spoustu architektonických pokladů a kulturního bohatství. Historické centrum Neapoli patří do dědictví UNESCO.
Neapol leží u moře a je známá jako město, které si stále drží své tradice a kořeny. Zajímavý je také místní dialekt, který je těžko srozumitelný i pro Italy a tvoří tak prakticky samostatný jazyk. V létě teploty šplhají i ke 40 °C. Pokud chcete poznávat město, volte raději jaro nebo podzim.
Určitě už jste slyšeli o existenci neapolské mafie jménem Camorra. V posledních letech se v některých čtvrtích pohybují tzv. baby gangy — ozbrojené děti, které chtějí provokovat a vyvolávat násilí. Členové gangů často udělají cokoliv pro to, aby v hierarchii svého klanu postoupily co nejvýš. A k tomu patří především násilí.
Nechceme vás ale jen děsit — jako turisté se nemusíte bát. S nástupem nového starosty se Neapol stala klidnější než dřív. Pro turisty není nijak zvlášť nebezpečná, pokud se nepouštíte za hranice čtvrtí, kterým je lepší se vyhnout. Tak se společně pojďme podívat na ta nejneobvyklejší a nejzajímavější místa, která se těší na vaši návštěvu!
TIP Itálie v Brně: Poznávání krás Neapole vám ulehčí Napoli pass: slevová karta, s níž navštívíte spoustu turistických atrakcí a získáte zajímavé slevy do restaurací a na další místa.
1. Objevte Spaccanapoli — tepající srdce města
Spaccanapoli je dlouhá ulice, dělící město na dvě části. Podél ní uvidíte památky, obchůdky s lokálními produkty i dopravní chaos, tak typický pro Neapol. Jestli jsem vám vyprávěla o tom, jaké je řídit v Římě a že bych si na to netroufla (v článku Proč nejet na eurovíkend do Říma), Neapol je v tomto ohledu ještě o něco divočejší.
Podél třídy Spaccanapoli narazíte například na klášter sv. Kláry (Monasterio di Santa Chiara), který spolu se sousedním kostelem tvoří největší gotický komplex města. Navštivte i klášterní dvůr (Chiostro delle Clarisse), který je díky svým freskám a dekoracím nejkrásnější částí celého komplexu. V tomto dvoře uvidíte dekorace v zelené, modré a žluté, které korespondují s barevnými odstíny okolních rostlin.
2. Zastavte se… na zastávkách metra!
Pro pohyb po městě nejspíš využijete metro. Některé ze zastávek rozhodně stojí za prohlídku, tak se zastavte a rozhlédněte kolem sebe. Krásná je například zastávka Toledo, další nádherné umělecky vyvedené zastávky najdete podél trasy číslo 1. Jmenují se Vanvitelli, Materdei, Quattro Giornate, Salvator Rosa, Cavour, Dante, Municipio a Università.
3. Chcete si jen užívat? Nechte si vše naplánovat 🙂
Nechce se vám celý výlet plánovat? Nemusíte. 🙂 Vydejte se do Neapole se zkušenými průvodci, kteří vás vezmou na ta nejkrásnější místa. Neapol můžete vidět v kombinaci s Římem nebo dalšími místy nebo se vydat například za tím nejlepším z Neapole, Ischie a Capri.
4. Nechte ošetřit své hračky v nemocnici
Starý obchůdek, který se nedávno stal i muzeem: to je nemocnice pro panenky (Ospedale delle bambole). Funguje už od roku 1895, nachází se v historickém srdci města a zabývá se restaurováním starých hraček. Uvidíte tu místo plné hraček a jejich částí a ukážou vám, jak vrací do života staré panenky a plyšáky. Podívejte se na video z této prapodivné nemocnice.
Paní majitelka ve videu říká, že mnoho lidí najde starou panenku třeba na půdě a přinese ji do nemocnie. Takové panenky tu dávají dohromady. Děti, které k nim přijdou, si můžou obléct lékařský plášť, půjčit stetoskop a zahrát si na doktory. Když přijmou do péče novou panenku, udělají nejdříve „preventivní prohlídku“ a potom se klient rozhodne, zda ji nechá opravit.
Do nemocnice můžete donést i svou panenku a „doktoři“ ji prohlédnou. Nemocnice je rozdělena dokonce i na oddělení: oční, rehabilitační, interní medicína i oddělení dárcovství orgánů pro ty, kdo chtějí donést nalezené části panenek.
Návštěvu je potřeba rezervovat dopředu, protože o nemocnici je obrovský zájem. Další informace najdete na Facebookové stránce a na webu nemocnice.

5. Odhalte legendy dávné kostnice
Dříve kostnice, dnes společný hrob se stovkami lebek — to je Cimitero delle Fontanelle. Na více než 3000 m2 tu uvidíte ostatky velkého počtu lidí. Jedná se o ty, které zabila morová epidemie roku 1656 a později také cholera a hladomor. Některým lebkám místní přisuzují magické schopnosti. Lebky mají i dokonce vlastní jména, jako Pascale, Concetta nebo Capitano. Jedna z nich prý umí předpovídat čísla do loterie, zatímco jiná pomáhá svobodným dívkám najít manžela. 🙂
Dávná tradice umožňovala Neapolcům si některou lebku adoptovat. Starali se o ni výměnou za její ochranu. Toto zvláštní místo můžete navštívit v doprovodu průvodce (v italštině, angličtině a dalších jazycích), který se s vámi podělí o spoustu legend a mýtů.

6. Vydejte se za hranice Neapole
Nedaleko od Neapole najdete spoustu úžasných míst, která si zaslouží vaši pozornost. Patří mezi ně například Pompeje a jejich méně známá sestrička Herkuláneum. Krom toho máte na dosah i Vesuv nebo zámek Reggia di Caserta s majestnátními zahradami. Caserta představovala jednu z rezidencí Bourbonů a patří mezi největší evropské zámky.

7. Poznejte klasická (a krásná) turistická místa
Při návštěvě Neapole si prohlédněte například královský palác (Palazzo Reale di Napoli). Palác byl královskou rezidencí Bourbonů, kteří tu vládli během 18. a 19. století. Stojí na náměstí Piazza del Plebiscito. Na tomto náměstí se Neapolci scházeli na různé akce a oslavy, pořádané vrchností, aby lid nemyslel na revoltu.
Další zajímavostí Neapole je kaple San Severo s jedinečnou sochou Krista, zahalenou rouchem. Kristovo roucho je tak dokonale provedené, že podle legendy jej vytvořil alchymista z látky, která později zkameněla. Kaple ale ukrývá i další cenná díla.
A pokud máte rádi tajemné hrady, navštivte středověký Vaječný hrad (Castel dell’Ovo). Jméno hradu je spojené s místní legendou, ve které figuruje římský básník Vergilius. Ten prý ve zdech hradu ukryl celé vajíčko. Když se rozbije, přijde na Neapol pohroma.

8. Přečtěte si praktické tipy přímo od Itala
Andrea má Neapol rád. Poprvé tam byl asi před 20 lety a tehdy měl pocit, že je to opravdu nebezpečné místo. Od té doby se tam vrátil mnohokrát a říká, že za poslední roky se Neapol hodně zlepšila. Má rád její kuchyni, tradice i úžasné památky. Neapol uchvátí i vás — proto pro vás má Andrea pár užitečných rad.
V Neapoli si dávejte zvlášť pozor na své osobní věci. Nevystavujte na odiv své šperky, foťáky ani mobily a svou tašku nebo batoh mějte pořád pod dozorem. Cestujte raději metrem než taxíky. Nevstupujte do částí poblíž centra jménem Quartieri Spagnoli. Jsou to ty nebezpečnější oblasti.
A co ochutnat? Dejte si pravou neapolskou pizzu, ochutnejte místní ryby i těstoviny a taky fritto misto alla napoletana (smažený mix). Ze sladkého si dejte sfogliatellu (křupavá dobrota se skvělou náplní), babà a pastiera napoletana. A ochutnejte další drobné sladkosti — neapolské cukrárny jsou plné dobrot. Vyhněte se restauracím, které jsou např. čínské, indické… A proč? Neapol má jednu z nejlepších kuchyní na světě. Ochutnávejte to neapolské!

A víte, proč Neapolci říkají známé „vedi Napoli e poi muori“ (spatři Neapol a pak zemři)? Protože kdo ji jednou uvidí, už viděl ty největší krásy světa a může v klidu zemřít… 🙂 S tímto rčením přišel pravděpodobně Goethe, když po návratu z Neapole vzpomínal na její krásy a chtěl lidem ukázat, že by měl Neapol navštívit každý (aspoň jednou za život).
9. Odkryjte tajemné neapolské podzemí
Jedna ze zajímavých částí neapolského podzemí se jmenuje Galleria Borbonica. Jde o tunel, který v půlce 19. stol. dal postavit Ferdinand II., aby mohl v případě nebezpečí snadno uniknout z královského paláce až k moři. Tunelem by mu mohla přijít na pomoc také vojska. Celý tunel postupuje i okolo cisteren na vodu, které využívali už staří Římané. Během II. světové války se tu při náletech ukrývalo až 10 000 Neapolců. Tunel se stal symbolem války a symbolem vůle města, které chtělo válce odolat. Po válce až do 70. let byl využíván také jako sklad zabavených aut, motorek, skútrů a dalších vozidel, která tu dodnes zůstala. Uvidíte tu staré vespy, auta z 50. nebo 60. let a další předměty. Toto „podzemní muzeum“ je opravdový zážitek.
Další informace o jiných částech neapolského podzemí, které můžete navštívit, se dozvíte na stránkách Napoli sotteranea (podzemní Neapol).
10. Zažijte Vánoce po celý rok… v ulici, plné betlémů!
Ulice, v které se budete celý rok cítit vánočně, se jmenuje Via San Gregorio Armeno. Říká se jí také Via dei Presepi (ulice betlémů). Najdete ji v srdci historického centra a po její délce uvidíte obchůdky umělců, kteří vyrábí postavičky pro typické neapolské betlémy. Prohlédnete si jak klasické postavičky, určené pro historické betlémy, tak i současnější tvorbu. Ulice žije betlémy celoročně; jen před Vánocemi se zaplní turisty i místními, kteří si sem chodí kupovat nové postavičky do svých domácích betlémů.

Neapolské betlémy jsou proslulé v celé Itálii. Typický neapolský betlém má přísná pravidla, která musí umělci dodržovat. Týkají se rozvržení scény, typů postav, které do betlému patří a třeba i toho, že neapolský betlém nikdy není ukončený — vždy poskytuje místo pro přidání nových postaviček. Nedokončenost symbolizuje, že lidská existence také není ukončená, ani statická. Jeskyně zase značí peklo a Ježíšek bývá umístěn do ruin starého pohanského chrámu.
A za neapolskými betlémy se můžete vydat i vy! Vyražte se na skvělý zájezd v předvánočním čase. Žažijete magickou atmosféru předvánoční Neapole a ochutnáte všechny místní dobroty. 🙂

Letem světem: co ještě můžete zažít v Neapoli?
A co si ještě zaslouží vaši pozornost, i když jsme o tom podrobněji nepsali? Ve zkratce: podívejte se i na Palazzo Mannajuolo s úžasným schodištěm, muzeum výtvarného umění — Museo di Capodimonte, archeologické muzeum — Museo Archeologico a také kostel San Gregorio Armeno. Pokud máte rádi vzácné kameny, navštivte mineralogické muzeum (Museo Mineralogico), sídlící v prostorách univerzitní knihovny. Za návštěvu stojí také věhlasné neapolské divadlo — Teatro di San Carlo.
Nasajte atmosféru ve videu
Vybrali jsme pro vás jedno Neapolské video s krásnou hudbou a úžasnou atmosférou. Bude vám inspirací při vaší návštěvě. 🙂

A co vy? Už jste v Neapoli byli nebo vás toto nádherné město láká? Kam byste se podívali nejraději z našeho výběru? Řekněte nám to v komentáři.
A co si přečíst dál? Mrkněte na naše průvodce Benátkami a také průvodce Římem. Pro milovníky přírody zase máme 8 důvodů, proč navštívit nádherné Abruzzo.
Líbil se vám článek? Sdílejte jej s kamarády, aby i oni poznali tu pravou Neapol. 🙂
Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde se dozvíte další zajímavosti z našeho světa.
Použité zdroje: 10Cose, Italoblog, Cosafare, Visit-Napoli
2 Komentáře
Ahoj, procitam vse mozne o Neapoli. Koupila jsem letenku a az pak si uvedomila, ze tp mozna nebyl nejlepsi napad. Mam to jako prekvapko pro chlapa co neni moc cestovatel a dcerku 2.5roku. Neapol asi neni moc na kocarek, co?
Kde jste byli presne ubytovani? Kolik tak stoji snidane? Premyslim zda koupit ubytko s nebo bez snidane, protoze chlap neji sladke snidane.
Diky za jakekoli info 😉
Zdravím, Kamilo, už jsme vám odpovídali na Messengeru, ale napíšu odpověď i zde pro ostatní. Kočárek do Neapole není úplně ideální volba, protože po centru jsou cesty s „kočičími hlavami“. Možná raději nosítko nebo takové jiné řešení. 🙂 Co se týče programu, pokud už to zvládne, zvolila bych pro něj Ospedale delle Bambole, nemocnici panenek, popsanou v článku. Zajímavá by mohla být i zmíněná Via San Gregorio Armeno, plná betlémů. Co se týče snídaně, stojí pár Eur, slanou si můžete dát například pizza al portafoglio, kterou koupíte všude. Zdraví Michaela z Itálie v Brně