Líbí se vám italština a přemýšlíte, že byste se ji třeba rádi naučili? Možná vás právě tento článek motivuje a ještě dnes si vyberete svou jazykovku nebo lektora. 🙂 Tak s chutí do toho!
1. Melodičnost
Italština je krásný melodický jazyk. Je radost poslouchat (a často i sledovat), jak se dva Italové baví mezi sebou. Pokud se k tomu naučíte gestikulovat jako Ital, pozvedne to vaše znalosti na další úroveň. Gesty se často dají vyjádřit třeba i celé věty, aniž byste řekli jediné slovo. Stačí jen použít ruce a hned je jasno. Italové vám rozumí.
2. Celkem jednoduchá gramatika a výslovnost
Italská gramatika a výslovnost je poměrně jednoduchá, slova se hezky pamatují. Nemá tisíce výjimek jako třeba němčina a obsahuje mnoho krásných a někdy i vtipných slovních spojení. Pár příkladů za všechny:
- „in bocca al lupo“ — v tlamě vlka, takto někomu přejeme hodně štěstí třeba u zkoušky,
- „acqua in bocca“ — voda v puse, znamená to, že partnerovi v hovoru říkáme, aby nevyzradil svěřené tajemství,
- „non tutte le ciambelle escono col buco“ — ne všechny koblihy jsou s dírou. To znamená, že ne vždy se vše podaří tak, jak bychom si představovali.
Další tzv. „modi di dire“ odhalíte v článku 5+1 nejzajímavějších italských frází.
3. Otevřené dveře k dalším jazykům
Pokud se naučíte italsky, máte blízko ke španělštině, francouzštině i k portugalštině. Aniž byste se učili tyto jazyky, do jisté míry jim porozumíte. Jejich studium pak zvládnete hravě.
Chcete konečně začít s italštinou, ale stále se vám to nedaří? Mrkněte na zábavné interaktivní kurzy od Onlinejazyky.cz, vyzkoušejte první lekci zdarma a přesvědčte se, že studium jazyka může být i zábava. Chcete vidět, jak kurz vypadá? Sepsali jsme pro vás jeho ultimátní recenzi.
4. Jazyk umění a hudby
Italština je jazykem umění a hudby. Pomyslete na všechny ty světově známé hudební skladatele, zpěváky, malíře, umělce…
5. Konkurenční výhoda v práci
Italštinou můžete zvýšit svou hodnotu na trhu práce. Každý jazyk se počítá a ti, kteří umí dva a více jazyků, jsou pro firmy zajímavější. I v Česku poměrně často vídám nabídky práce s italštinou. Pokud je v požadavcích i čeština, pak máte skoro vyhráno — konkurence je pak celkem nízká.
6. Komunity
Všude po světě najdete italské komunity. Jen v Brně žije asi okolo 3000 „registrovaných“ a odhadem stejný počet „neregistrovaných“ Italů. Máte tak rozhodně s kým procvičovat. Na sociálních sítích se můžete zapojit do skupin Italů v Brně, Praze i jinde a účastnit se společných akcí. Určitě vás velmi rádi přijmou mezi sebe.
7. Spousta nové hudby!
Jakmile trošku porozumíte jazyku, můžete začít poslouchat i italskou hudbu (a nemyslím tím jen Erose Ramazzottiho). Sama ji mám moc ráda. Zkuste třeba zpěváka jménem Cesare Cremonini nebo skupinu Negramaro…
8. Super filmy
Italské filmy jsou zábava. Jakmile jim jednou porozumíte, zjistíte, že italský humor je specifický. Italové si rádi dělají srandu sami ze sebe a ze stereotypů. Doporučuji začít účetním Fantozzim v originále. A potom můžete zkusit filmy komika a herce s uměleckým jménem Checco Zalone, který si je i sám režíruje, hraje v nich a skládá pro ně i trefné písničky. Potom najdete mnoho filmů, které jsou v tak silném dialektu, že pro cizince jsou prakticky nesrozumitelné. Ale nezoufejte. Některé filmy jsou dokonce titulkované italsky pro Italy 🙂 Ale i tak budete mít na co se dívat.
9. Krásné výlety a UNESCO
Italština vám bude výhodou pro vaše další dovolené v Itálii. Místní vás berou jinak, jsou k vám přátelštější, otevřenější a snáze vás přijmou mezi sebe. Pokud máte rádi Itálii jako turisté, začnete ji vnímat úplně jinak a nic vám nebrání začít se seznamovat s místními… Itálie má navíc velké množství památek, které jsou součástí celosvětového dědictví UNESCO. Můžete je objevovat klidně celý život. Za všechny uvedu například:
- Costiera amalfitana, nádherné pobřeží,
- Pompei a Ercolano, města zničená výbuchem Vesuvu a dokonale zakonzervovaná pod nánosy sopečného prachu,
- Historické centrum Florencie,
- Benátky a jejich laguna,
- Reggia di Caserta, jeden z největších zámků Evropy s krásnými zahradami,
- Trulli – Alberobello, město s velmi specifickou architekturou,
- a taky Villa d’Este, nádherná vila s překrásnými zahradami, plnými fontánek a vodotrysků.
10. Dovezte si domů….
A bonusová 10. na závěr: se znalostmi jazyka se můžete na dovolené snadno seznámit a přivézt si domů svého Itala nebo Italku! Třeba z toho bude váš nový životní příběh a narazíte na Itala tak šikovného v kuchyni, jako je ten můj. Pak už nikdy nebudete muset vařit, stačí jen krájet! 🙂
A kudy dál? Co si přečíst něco o tom, jak se žije s Italem? Mrkněte i na náš cestovatelský článek o Abruzzu a Molise.
A co vy? Učíte se italsky nebo jste se o to někdy alespoň pokusili? Líbí se vám italština a taky italská hudba, kultura, umění, historie…? Dejte nám vědět v komentářích.
Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej tlačítky níže.
14 Komentáře
Super článek, o nějakém z jazyků právě přemýšlím 🙂 Anglicky se jakž takž domluvím, němčinu jsem po roce vzdal (samá výjimka a vlastně si řízek objednám i bez toho). 🙂 Italština je krásná, i když třeba v Alpách se mluví z 80 % německy 😀 Třeba se podívám někdy na jih a domluvím se 🙂 Díky za inspiraci!
Ahoj Petře, moc ti děkuji za pochvalu. Angličtina je super základ! Myslím, že v českém prostředí se hodí i ta němčina, protože na trhu práce je to velká výhoda. Sama jsem se ji učila na gymplu, chci se k ní jednou vrátit, ale nemůžu se dokopat. Není to pro mě pěkný jazyk a moc mě nebaví. Jak správně podotýkáš, tak i můj přítel říká, že sever Itálie jsou Němci, kteří semtam omylem promluví italsky. 🙂 A i jejich dialekty jsou hodně ovlivněné právě němčinou. Pokud by tě zajímalo cokoliv dalšího, stačí se ozvat, ráda poradím, pomůžu… 🙂 Zdraví tě Míša.
Mě jazyky vůbec nejdou, domluvím se sice anglicky, ale ráda bych uměla víc jazyků, jeden semestr jsem zkoušela italštinu, ale i když jsem se fakt učila, šlo to dost těžce. Teď mi zbývá poslední rok na vysoké, tak bych ho chtěla využít ke studiu jazyků zadarmo a právě přemýšlím jaký, jestli znova jít na španělštinu, ještě jsem zvažovala němčinu, ale tímhle článkem si mě nahlodala i s italštinou. Tak uvidíme, co bude nejlíp sedět do rozvrhu.
Jen opravuji předchozí komentář. Učila jsem se jeden semestr španělštinu, ne italštinu 🙂
Ahoj Ivano, děkuji za tvůj příspěvek. Co se týče využití jazyka v práci, volila bych spíš španělštinu. Na druhou stranu mi přijde, že třeba u nás v Brně je už hodně španělsky mluvících. Italština má navíc podle mě maličko jednodušší gramatiku (pokud bys chtěla vědět, co přesně myslím, stačí říct). Pravda je ale ta, že pokud už umíš jeden z těchhle dvou jazyků, druhý je hračka! A že ti to šlo těžce? Asi jsi nekápla na ty správné metody, co by ti nejvíc sedly. Pokud to byla taková ta klasická školní výuka ve stylu učebnice-gramatika-šrocení slovíček-cvíčení, tak to je jasné. 🙂 Já mám mnohem raději videa, různé weby se zajímavými články nebo Youtube kanály. Jo, a z Itálie si ráda vozím třeba různé časopisy, to mě taky motivuje a baví. A některé knížky se dají sehnat i u nás, stačí zabrouzdat na internetu. Tak hodně štěstí! Míša
Nakonec začnu s tou Italštinou, protože mi víc časově vyhovuje a Španělštinu si opráším pomocí zápisků v sešitu. Každopádně se učím spíš kvůli sobě než kvůli práci, protože v architektuře jsou daleko důležitější položky v životopise než zrovna jazyky, na ty se většinou nekouká vůbec, pokud člověk nejde přímo do té země do menšího ateliéru ( většinou stačí ajina nebo němčina).
Itálii jsem navštívila jen jednou na dovolenou u moře a výlet do Benátek. Ale koukám, že mám co dohánět 🙂 Učení italštiny jde momentálně stranou před dalšími jazyky, ale doufám, že se jednou prokoušu až k ní. Ta gestikulace mě hodně zaujala, začala jsem se učit znakový jazyk, takže významy pro gesta a všechno podobné teď hodně vyhledávám 🙂
Ahoj Lucko. To je škoda, zkus to příště kousek níž! Určitě budeš příjemně překvapena. A jaké jiné jazyky se momentálně učíš? Mimochodem, sama jsem se dva semestry učila Český znakový jazyk a moc mě to bavilo, člověk tak skvěle nahlédne do kultury neslyšících a nedoslýchavých. Byla bych pro zavedení (třeba i nepovinně) ČZJ ve školách, aby se tak děti vyhly předsudkům do budoucnosti… Co si o tom myslíš? 🙂
Moc mě zaujal Váš blog. Italština je moje srdeční záležitost, stejně jako Itálie. Byť se slušně domluvím i AJ a trochu NJ, snažila jsem se i o španělštinu a ruštinu, tak italština vede :-). Moje nej město je Řím, klasika, ale ráda se podívám i jinam, mrknu na Vaše doporučení 🙂 a nechám se, až někam pojedu, inspirovat. Chtěla jsem někoho na „pokec“ v Italštině, ale pravdou je, že jsou na mě moc“divocí“, já jsem spíš ta v koutě, takže jsem to nakonec vzdala a It se stejně již nemám čas učit, jsem na RD,takže třeba někdy se k tomu zase vrátím, chtěla bych k jazykům vést i syna, teda až bude mluvit aspoň česky :-D.Díky za Váš blog až budu mít zase chvilku, tak se mrknu, co je tu nového. Mějte pěkný život s Italem 🙂
Zdravím Vás Lucko, moc děkuji za pochvalu. 🙂 Koukám, že máte pěknou jazykovou výbavu! Jinak Řím mám moc ráda, ale chystám i články o okolí a o dalších destinacích v IT. Pokud jste ještě nečetla můj článek o Abruzzu, určitě se taky mrkněte. 🙂 Ne všichni Italové jsou takoví divočáci, jak říkáte, ale ti, co znám, jsou hlasitější a emotivnější než my. Mně to třeba docela vyhovuje, protože jsem sama horká hlava, i když jinak jsem docela tichá. 😀 A víte, že mám na blogu i newsletter? Jednou měsíčně posílám info o nových článcích a semtam i nějaké další tipy. Tak to by Vás mohlo zajímat 🙂 Přihlásit se dá tady: https://italievbrne.cz/kontakty/. Zdraví Vás Míša.
Veľmi skvělý článek. Jelikož neumím moc dobře anglicky, jen základy. Na základce jsem se učila španělštinu ale jelikož ji nevyužívam tak ji zapomínám. Po pár dovolených v Itálii mě to hodně nabudilo a už teď vím, že určitě bych tam chtěla jedou po střední škole odjet. Proto jsem si řekla, že musím začít teď hned se učit italštinu. Je to krásný jazyk, a jelikož já na jazyky nejsem tak doufám že mi půjde stejně dobře jako právě španělština, kterou jsme měla 3 roky a naučila jsem se více než angličtinu za 10 let… Děkuji moc za vaše články a příspěvky, které mě motivuji a vím že moje snaha učit se právě tento jazyk má smysl…. Přeji pěkný den Eli.
Ahoj Eli, děkujeme za pochvalu. 🙂 Jak se jazyk nepoužívá, hrozně rychle se zapomíná. Když už to nejde aktivně, je super si občas pustit film, seriál nebo něco přečíst v tom jazyce, aspoň to nezapomeneš úplně. Španělština je italštině opravdu blízká a pokud už ses ji učila, určitě ti italština půjde (skoro) sama. Tak budeme držet palečky!
Italština má smysl, je to opravdu krásný jazyk a je to vlastně nejen brána k dalším jazykům, ale i k nádherné zemi… Tak nás čti dál a dej vědět, jak se ti s italštinou daří. Kdybys měla konkrétní otázky, napiš nám na Facebooku, rádi poradíme. 🙂 https://www.facebook.com/italievbrne.cz
A že nejsi na jazyky? Přečti si náš článek na téma „výmluv a bloků“ a sama uvidíš, že to možná úplně nemusí být tak zlý! 🙂 https://italievbrne.cz/91-vecnych-vymluv-studentu-jazyku-a-prakticke-tipy-jak-s-nimi-bojovat/
Zdraví Tě Míša a Andrea za Itálii v Brně.
Buon Natale e Felice Anno Nuovo, Michaela! Io amo un proverbio (ceco-)italiano: Che cerca, trova. Ho studiato italiano a Brno per 3 anni. Filippo (Filip z Bořetic, rodák z Prahy)
Grazie Filippo! 🙂 Taky přejeme krásné svátky a celý příští rok. Ještě se učíte italsky nebo je to minulost? Zdraví Míša z Itálie v Brně