Pro studenty italštiny, Tipy Itálie v Brně

9+1 věčných výmluv studentů jazyků a praktické tipy, jak s nimi bojovat

Studium jazyků je nikdy nekončící cesta. Mnoho studentů hlavně v začátcích upadá do „depresí“ a se studiem se rozloučí dřív, než se do něj pořádně pustí. Je opravdu lehké se sami před sebou vymlouvat. Spousta výmluv je ale naprosto nepodložených, jak vám v tomto článku ukážeme nejen my, ale i zkušené jazykové lektorky.

Hodně dospělých si s sebou nese různé bloky, které brání efektivnímu učení jazyků. V některých bodech se proto nejspíš sami poznáte. My vám poradíme, jak s těmito výmluvami (nebo bloky, chcete-li) efektivně bojovat.

Na toto téma jsme se bavili také s lektorkami jazyků, které přispěly svými postřehy z praxe.

TIP Itálie v Brně: Tápete v cizích jazycích a učení se vám stále nedaří? S výmluvami, motivací, studijním plánem a dalšími nástrahami při učení jazyků vám pomůže vydařený kurz Jazyky od píky. Vrhněte se do jazyků po hlavě! Mrkněte na tento speciální odkaz.

Výmluva první: „Už jsem na to moc stará/starý.“

Stejně jako se jazyk dokáže naučit 5leté dítě, zvládne to i dospělý. Děti jen používají jiné způsoby a tahle výmluva je často jen ve vaší hlavě. Možná děti absorbují znalosti jako houba, ale i my dospělí se učíme, třeba každý den v pracovním prostředí. Tak proč by se naše schopnosti učení jazyků najednou měly rovnat nule?

Dvě malé mochomůrky uprostřed lesa, rostoucí v jehličí.
Děti nasávají nové informace jako houby… Nebo jsou to ty houby, které známe ze školních lavic? 🙂

Tuto výmluvu slýchá i lektorka Hana Kočková. Studentům radí: „Nedělejte, jako by vám bylo sto. A pusťte se do toho!“

Výmluva druhá: „Nemám na jazyky hlavu, jsem prostě dřevo.“

Jazyky jsou spíš otázkou píle a vytrvalosti než talentu. Jistě, pokud máte jazykové nadání, možná vám učení půjde snáz než technicky zaměřenému studentovi. Ale pozor: jestliže se druhý student věnuje jazyku 10 minut denně a ten „nadanější“ 10 minut týdně, kdo se dřív dostane do vytyčeného cíle?

Řez dřevem s letokruhy.

Jazyky jsou hlavně o úsilí, vytvoření návyku a třeba i navázání na komunitu, se kterou se vzájemně podporujete. Možná máte kamarády, kteří se taky učí jazyk (ať už stejný jako vy, nebo jiný) nebo si najdete podobně zaměřenou skupinku v jazykovce nebo na Facebooku.

Dalším klíčem je objevit ten nejlepší způsob studia, který vyhovuje právě vám. Bavit by vás mohly například zábavné interaktivní kurzy od Onlinejazyky.cz (zkuste rovnou první lekci zdarma a uvidíte, je-li tato metoda to pravé pro vás). K tomuto modernímu způsobu výuky jsme sepsali také ultimátní recenzi.

Výmluva třetí: „Nemám čas.“

Dnes je v módě být stále zaneprázdněný. Ale nenechte se zmást: spousta aktivit se dá odložit, zrušit, upravíte si priority… a najednou těch 10-15 minut za den na jazyk najdete, ať už ráno, během dne (třeba chvilka v práci) nebo podvečer.

Zkuste jeden den sledovat, kolik času trávíte u televize nebo činnostmi, které nejsou až tak potřeba. Na jazyk si určitě nemusíte vyhrazovat hodinu denně: stačí klidně pár minut. Když se učíte interaktivně (například se zmíněnými Online jazyky), čas vám hezky utíká a vy si ani nevšimnete, že denní porci jazyka už máte za sebou.

Budík v bílé barvě vedle bílého šálku.
„Nemám na to čas!“

Dalším klíčem je pravidelnost, ale hodinka s lektorem jednou za týden vás opravdu nespasí. A taky vaše motivace: učíte se pro zábavu, kvůli práci nebo se chcete domluvit na cestách? Srovnejte si motivaci v hlavě a myslete na ni, až si zase příště řeknete: „Dnes na to nemám čas.“

S nedostatkem času u studentů se často setkávají i jazykové lektorky. Hana Kočková říká, že to je jednoznačně ta nejčastější překážka. Studentům radí: „Nevymlouvejte se. Učíte se pro sebe, ne pro svého lektora. A navíc — času máme všichni stejně. A to je snad to jediný spravedlivý!“

Výmluva čtvrtá: „Co když udělám chybu a budou se mi smát?“

Tenhle blok možná pramení z vašich zážitků ze školních let, kde jste nesměli dělat chyby a děti se smály omylům ostatních (někdy i za účasti učitelky). Vy teď máte v sobě tenhle strach a bojíte se, že to nezvládnete a že se v cizině ztrapníte. Zkuste si ale cizince naproti vám představit ve vaší situaci: přijede do Česka a chce říct první českou větu.

Jak by se asi cítil? Dost možná přesně jako vy. A jak byste ho vnímali? Asi byste ocenili, že se snaží mluvit vaším jazykem. A takhle určitě přemýšlí i cizinec, který vás poslouchá. Je rád, že se snažíte, a za chyby vám hlavu neusekne. Není přece žádná přísná úča!

Cesta po pláži krajinou při západu slunce.

Když jsem začínala mluvit italsky, často jsem si v hlavě připravila větu a potom se někde zasekla, zakoktala a víc a víc se v tom utápěla. Zlom přišel až ve chvíli, kdy jsem se sestěhovala s Italem a konečně se pořádně romluvila. I tak se občas přeřeknu, ale pak si vzpomenu na to, jak jde Andreovi čeština a společně se tomu zasmějeme.

Kvalitní lektor zastane podobnou roli parťáka v konverzaci a mentora, který vás posouvá, trénujete si před ním mluvení a přestáváte se pomalu stydět. A potom už se nebudete bát vycestovat — například s touhle skvělou cestovkou, která vás v doprovodu zkušených průvodců zavede do známých i méně známých koutů Itálie i celého světa! A co si takhle naplánovat příští cestu… třeba do Říma?

Výmluva pátá: „Nevím, kdy a jak začít.“

Odsouvání začátku je běžná praxe. Nejjednodušší je si neustále říkat, že začnete od zítřka, od příštího měsíce, od příštího roku… a tak pořád dokola. Ti, kteří už mají s učením (nejen) jazyků předchozí zkušenosti ví, že nejlepší je začít HNED: klidně po malých krůčcích.

Udělejte si radost pěknou učebnicí, najděte si barevné materiály na internetu (jako například naše nástěnka ke studiu italštiny na Pinterestu), vyberte si jednoduchý článek v cizím jazyce, který byste si rádi přečetli nebo si určete jazykového lektora nebo kurz, který se vám líbí, a přihlaste se. A tím si dáte závazek, že budete muset doopravdy začít.

Stopy v písku na pláži, přímo u břehu.
I malé krůčky jsou začátkem velké cesty!

Jazyková mentorka Helena Flámová z projektu Jak na jazyk vypráví: „Jedna moje klientka ráda plánuje. Je opravdu důležité umět si studijní proces dobře naplánovat, jenže jí to nefungovalo. Proto přišla za mnou na jazykovou konzultaci a hledaly jsme, kde je chyba. Měla to tak fantasticky naplánované, že by se podle toho dala řídit jazyková škola! Nicméně na tom pohořelo celé její studium.“

„Paní prostě ráda plánovala a v momentě, kdy už měla všechno naplánované, tak plánovala, co bude plánovat příště, a ještě, a navíc, a potom… a pořád se ne a ne dostat k praktické stránce věci — k té realizaci plánů. Jak se říká, pod svícnem je největší tma. Člověk je někdy natolik pohlcen vlastním problémem, že nevidí o kousek dál.“

Helena dodává: „Navenek to může vypadat jako výmluvy, ale mnohdy stačí si domluvit jazykovou konzultaci, která člověku nezabere více než hodinu a půl, a najednou nevíte, kam se všechny ty výmluvy poděly… a začnou se dít věci!“

Čtěte dál — čeká vás ještě spousta výmluv i vtipných příběhů z praxe lektorek!

Stránky: 1 2

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář