O životě s Italem

5 věcí, které nefungují v Itálii — část první

Po dvou článcích na téma Co se Italovi nelíbí na Česku (tady si můžete přečíst část prvnídruhou) budu dnes psát úplně o něčem jiném. Povím vám totiž, co se Italovi nelíbí… na Itálii! Věřím, že vás článek zaujme a budete rádi, že Ital není žádný superhrdina ze superdokonalé země. 🙂

Itálie opravdu není dokonalá země plná superhrdinů!

1. Respekt ke starším lidem

My Češi máme narozdíl od Italů daleko víc respektu k seniorům ve městech. V MHD je naprosto běžné vidět mladší cestující, kteří se zvednou a přenechají své místo automaticky staršímu nebo nemocnému člověku. V Itálii většinou mladé něco takového ani nenapadne. Dnešní mladá italská generace má jen velmi málo respektu ke svému okolí a myslí si, že celý svět se točí jen kolem ní… 

2. Chaos a odpad

Větší italská města jsou plná provozu a chaosu. V městech jižní Itálie ještě k tomu často pokulhává úklid odpadků. Já jezdím s přítelem čas od času do Říma. Tam jsem pokaždé viděla (i mimo období svátků) velké hromady odpadků, válející se poblíž přetékajících kontejnerů. Vítr je rozfoukává po ulicích, kde je musí opět někdo uklízet; je to začarovaný kruh.

Špinavá města najdete třeba taky na Kalábrii či v Kampánii (Neapol a okolí). Italská televize se často věnuje tomuto tématu v reportážích na hlavních kanálech, kde starostka Říma opakovaně obyvatele ujišťuje, že bude líp. Hlavy měst se snaží hledat řešení včetně nových míst pro skládky odpadu. Plošné řešení situace je ale v tuto chvíli v nedohlednu.

Na tomhle písečku si hraje i mafie — v odpadcích se točí velké peníze. Letos na jaře se stalo, že několik skládek se „záhadně“ rozhořelo, aby se na ně nemohl vozit další odpad a ten tak putoval na jiné skládky. A hádejte, komu tyhle skládky patřily… 😉 Tak takhle vypadá italský business s odpadky.

3. Znečišťování přírody

K odpadkům mám ještě jednu navazující poznámku. V Itálii často najdete ignoranty, kterým naprosto nezáleží na tom, kam své odpadky odhazují. Klidně jimi budou znečišťovat město i přírodu. Lépe jsou na tom většinou lidé z malých měst a ti, kteří v blízkosti přírody bydlí. Ne všechny obce mají také dobře vyřešený systém třídění odpadu.

4. Respekt k autoritám

Češi mají o dost víc respektu k institucím, autoritám a státu. V Itálii z nich mají spíš srandu a není neobvyklé si dělat srandu z policistů, což si v Česku většinou lidé nedovolí.

Je ale taky pravda, že „měštští“ policisté se například v Římě chovají daleko uvolněněji než u nás. Jednou jsme s přítelem byli navštívit Forum Romanum vedle Colossea. U vchodu stál policista, který měl za úkol občas někoho zkontrolovat. Zeptal se přítele: „A co máš v tom batohu? Určitě bombu, že? Ukaž…“ A pak sledoval, jak si přítel začal batoh rozepínat. Načež se začal smát a řekl: „Nech to být, vím, že tam nic nemáš… tak běžte a užijte si návštěvu, ciao!“ 🙂

5. Pracovní příležitosti a podmínky

Velké téma v současné Itálii je nedostatek pracovních příležitostí. Mnoho lidí pracuje načerno a mnoho zaměstnavatelů zneužívá špatné situace na trhu práce. Po svých zaměstnancích vyžadují daleko víc hodin týdně, než uvádí smlouva a tito lidé jsou tak nuceni pracovat třeba i 15 hodin denně, aby si práci udrželi.

O pracovní situaci v iItálii si přečtěte v našem článku Práce v Itálii a také v jeho pokračování s autentickými příběhy krajanek, které v Itálii sháněly nebo stále shání práci.

S nedostatkem práce souvisí i vysoká nezaměstnanost. V únoru 2019 dosahovala 10,7 %. Po škole mají mladí velký problém najít práci a to i při studiu kvalitních oborů – nezaměstnanost mezi absolventy nyní dosahuje 15,2 %. Proto spousta (nejen mladých) Italů prchá do zahraničí, i když svou zemi milují. Těm se říká cervelli in fuga (čtěte červéli in fúga), česky mozky na útěku.

Nejhůře jsou na tom s nezaměstnaností regionu jihu a ty, ve kterých chybí velká města. Například v Kalábrii je celková nezaměstnanost (rok 2019) 21,6 % a nezaměstnanost absolventů dosahuje závratných 69,7 %. Je vysoká pravděpodobnost, že řada z nich pracuje načerno, aby měli aspoň něco…

Závěrem doplním, že se samozřejmě každá země jeví úplně jinak z pohledu turisty a místního obyvatele, který v ní prožívá právě ty běžné, všední dny. A o tom by mohla vyprávět také spousta Češek a Slovenek, které právě v Itálii žijí nebo dočasně žily — přečtěte si naše rozhovory například s Míšou Šticovou, Zuzanou De Rosa, Denisou Ivančinovou nebo Bárou Nehybovou.

A co si přečíst dál? Můžete se pustit do druhého dílu tohoto miniseriálu, kde najdete i jedno vtipné video navíc. Jo, a nezapomeňte si přečíst taky o rozdílech mezi italským a českým partnerem mýma očima! 🙂

Co si myslíte o životě v Itálii? Je to vaše vysněná země nebo jste rádi, že žijete v Česku?Podělte se o vaše názory v komentářích.

Pokud se vám dnešní článek líbil, sdílejte jej prosím tlačítky níže. Sledujte mě i na Instagramu a Facebooku, tam se dozvíte i něco navíc.

Zdroj údajů v článku: deník sole24ore

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář