Florencie při západu slunce
Tipy Itálie v Brně

Dovolená Itálie 2024

9+1 NEJLEPŠÍCH DŮVODŮ, PROČ JET NA DOVOLENOU DO ITÁLIE V ROCE 2024

Jo, Itálie je blízko. Jo, je tam hezky. Nuda? Máme pro vás lepší motivaci, proč se do Itálie vydat i letos, a hromadu fotek k tomu. Důvodů pro návštěvu této krásné země bychom vám mohli dát klidně milion; pojďme se ale zaměřit na ty nejzajímavější a podívat se spolu (alespoň virtuálně) na ta nejkrásnější místa, největší italské dobroty a další lákadla.

1. Najdete tam všecko. Fakt!

Itálie je opravdu pestrá země. Každý region je úplně jiný a sever a jih Itálie jsou jako dvě různé země. V Itálii najdete nádhernou přírodu všude kolem, širé moře s nekonečnými nejkrásnějšími plážemi, úžasná jezera a jezírka, vysoké i nízké hory, bouřlivé sopky a naprosto různorodé ostrovy.

A víte, že v Itálii najdete sjezdovky, ze kterých si při lyžování vychutnáte výhled na moře?  Takové lyžování si jinde v Evropě neužijete. Více o tom najdete v článku 8 důvodů, proč navštívit Abruzzi.

Abruzzo, místní příroda - hory, zelená louka a městečko, ideální místo na dovolená Itálie 2024

2. Milujete města? Šup do Itálie!

Itálie je plná nádherných měst, nabitých památkami a uměním. Za návštěvu stojí nejen Řím, Neapol nebo Benátky, ale i taky Florencie, Torino, Palermo, Perugia, Bologna, Genova, Catania, Lecce, L’Aquila… A mohli bychom pokračovat dál a dál!

A pokud máte raději komornější atmosféru menších městeček, navštivte například tato: Matera, Ortona, Gubbio, Urbino, Vasto, Siena, Cremona, Bergamo, Brescia, Cinque Terre, Como, Cuneo, Todi, Assisi, Norcia, Viterbo, Sulmona, Rieti…

Náš tip: Itálii můžete poznat například i během plavby na lodi.

Pohled na Florencii, jeden z kostelů, černobílá fotka

3. Italská specialitka: Borgo

Borgo v italštině označuje charakteristické malé městečko středověkého nebo renezančního rázu. Většinou má i svůj hrad nebo palác, kolem nějž bylo borgo postaveno. Spoustu z nich v minulosti chránily (a často stále chrání) hradby. V borgu najdete malebné uličky i zákoutí, řemeslné dílny, tradiční výrobce a umělce a nakoupíte originální, ručně dělané suvenýry.

V celé Itálii je takových městeček asi 260. Ty nejkrásnější si prohlédnete na webu Borghi più belli d’Italia. Některé středoitalské borghi jsme pro vás nafotili.

4. Jídlo!

Itálie = skvělé jídlo. V téhle úžasné zemi najdete ty nejluxusnější Michelinské restaurace i nejzapadlejší agriturisma, kde se výborně najíte za pár eur. Dáte si pravé italské těstoviny, skvělé ryby i lokální maso, tradiční italskou kávu i tu nejlepší světovou čokoládu a zmrzlinu.

Nechybí skvělé italské víno a spousta lokálních specialit, které se liší region od regionu. Itálie je taky zemí lanýžů, olivového oleje, šafránu, vzácných druhů hub, ale taky těch nejlepších sladkostí světa — vyhlášené jsou například ty sicilské nebo neapolské.

5. Un caffè, per favore aneb káva na tisíc způsobů

Italové si svou kávovou tradici náležitě hýčkají a jsou na ni opravdu hrdí. Vždyť jim velká část světa dnes vděčí za všudypřítomnou kávovou kulturu. Spousta Italů by bez svého oblíbeného espressa, lunga, kávy z moka konvičky nebo cappuccina jen těžko začala svůj den. Proto i vy v Itálii ochutnejte místní italskou kávu.

TIP Itálie v Brně: Chcete si i doma dát caffè jako v Itálii? Přečtěte si, jak připravit kávu v moka konvičce.

Nechte si poradit od „domorodců“, kam na ni zajít, nebo projděte turistické rádce na internetu. Espresso si můžete dát na baru na stojáka, cappuccino se zase skvěle hodí například ke sladkému cornettu na snídani. Tak se inspirujte a v Itálii nezapomeňte na větu: „Un caffè, per favore!“

Latte art na cappuccinu, konvička s mlékem a šálek

6. Nádherný jazyk aneb trénink italštiny v praxi

Učíte se italsky (nebo byste rádi)? V Itálii vám kolikrát nezbyde než se snažit dorozumět italsky (nebo rukama nohama). Konečně si jazyk potrénujete v praxi. Využijte toho — nestyďte se a běžte do toho s odvahou. Italové si s vámi rádi popovídají, když uvidí vaši snahu. A nezapomeňte si na cesty přibalit alespoň slovník či rovnou některou učebnici italštiny.

Chcete před výletem do Itálie chtěli ještě nabýt trochu té sebedůvěry? Přečtěte si naši ultimátní recenzi osvědčené metody online studia italštiny, tipy na zajímavé zdroje pro studium italštiny a omrkněte náš výběr italských učebnic. Hned se budete cítit jistější v kramflecích. 🙂

7. Hurá za nákupy!

Rozsvítí se vám oči při pohledu do výloh (nejen) módních obchodů? Tak to vám v Itálii budou jen zářit! Najdete tu spoustu módních značek od těch originálních přes ty celosvětově proslulé až po menší, umělecky zaměřené značky. Pokud chcete vyrazit za nákupy, vsaďte na Milano jako hlavní město módy, Neapol, Florencii, Vicenzu nebo Řím. Přečtěte si také náš článek s tipy na nákupy v Římě.

Nákupní galerie v Milanu, vnitřní část.
Hurá za nákupy! Takhle to vypadá třeba v Milanu.

8. Festivaly a tradice, historie i legendy. A sagra

Itálie vám nabízí nepřeberné množství festivalů, ať už jde o ty hudební nebo o různé tradiční přehlídky. Z hudebních je celosvětově nejznámější ten, který se každoročně koná v Sanremu.

Tradiční Benátský karneval určitě nemusíme představovat. V Benátkách vás čeká také Biennale, které se zabývá výtvarným uměním, a filmový festival. V Milaně se zase koná festival módy, ve Veroně se můžete pobavit u dobrého vína a na koňských závodech. V Umbrii vás čeká tradiční jazzový festival, v Římě mezinárodní festival fotografie.

Z historie se můžete v Itálii těšit na spoustu míst a legend, které vás pohltí. Kousek historie najdete prakticky na každém kroku. Itálie se může pochlubit i takovými světově významnými unikáty, jako jsou například Pompeje.

Méně známá je u nás sagra — každoroční akce lokálního charakteru, zasvěcená patronovi daného města nebo vesnice. Sagry mají dlouhou tradici a často mají co do činění s jídlem — například sagra delle ciliegie (třešně) nebo sagra del tartufo (lanýž).

Jde typicky o lokální produkce či tradiční výrobky. Tyto oslavy se konají celoročně; každé město či vesnice má svůj významný den. Další informace o těchto oslavách, rozdělené podle regionů, najdete na webu Itinerari nel gusto.

9. Ta pravá romantika

Itálie a romantika jdou ruku v ruce. Bude vám skvělým místem pro zásnuby, svatbu i pro líbánky a najdete v ní nepřeberné množství úžasně fotogenických míst, třeba právě pro vaše svatební fotky. 🙂 A můžete se rovnou inspirovat: nakoukněte do článků o typické italské svatbě a také o tom, jak jsme chystali naši italskou svatbu a také jak jsme si užili naši italskou svatbu.

pohled na italské jezero Bracciano při západu slunce.
Západ slunce u jezera Bracciano.

+1: Italský temperament aneb na téhle dovolené se neukoušete nudou

Naším bonusovým důvodem jsou místní. V Itálii vás okouzlí všudypřítomný jižanský temperament a jiný styl života (španělsky se tomu říká maňana; však víte, co myslíme… 😉 ). Budete se cítit prostě v pohodě! Italové se umí bavit dlouho do noci a život si opravdu užívají. Rádi se s vámi dají do řeči, pokud se zvládnete trošku domluvit.

Není taky náhodou, že Itálie patří mezi země s nejvyšší délkou života na světě. V žebříčku stabilně obsazuje vysoká místa, pro rok 2020 byla pátá za Hong Kongem, Japonskem, Švýcarskem a Singapurem. Průměrné dožití je v bel paese 85,4 let u žen a 81,1 let u mužů. Určitě za to může nejen skvělá středomořská kuchyně, sluníčko, přátelské a rodinné vztahy, ale i všudypřítomná dobrá nálada. Tak vyražte za dobrodružstvím!

Tohle všechno (a ještě víc) je Itálie!

A co vy? Jaké jsou vaše důvody, proč rádi jezdíte do Itálie? Okomentujte článek a podělte se o ně s námi.

A co si přečíst dál? Pokud jsme vás naladili na cestovatelskou vlnu, čtěte průvodce Benátkami a také průvodce Neapolí. Určitě vás potěší i italské zajímavosti, které se vám budou hodit nejen při cestování.

Líbil se vám článek? Pokud ano, sdílejte jej s kamarády, aby se mohli pobavit i oni.

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, abyste se dozvídali i další zajímavosti z našeho světa.

Použité zdroje: Tripsavvy, Infoplease

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

1 Komentář

  • Odpovědět Co je meditace a jak ji můžeme praktikovat i doma? | 4health.cz 5. 4. 2021 at 9:06

    […] můžete skvěle praktikovat i během vašich volných dní. Například na dovolené v Itálii na pláži i kdekoliv jinde po světě. Chutě, vůně, vjemy, které jsou pro vás nové: to […]

  • Zanechte svůj komentář