Pro studenty italštiny

Jak se naučit italsky

10 praktických tipů, s nimiž se začnete učit italsky ještě dnes

Italština je jedním z nejoblíbenějších jazyků, který studují lidé po celém světě. Chtěli byste se také naučit tento krásný románský jazyk a nevíte, kde začít? Poradíme vám, jak na to, a dáme vám 10 praktických tipů, jak se naučit italsky. Zda to bude snadno a rychle už záleží na vaší motivaci, píli, volbě správných materiálů a způsobů učení, které vám nejlépe sednou.

1. Ujasněte si svou motivaci

Aby prvotní nadšení do učení italštiny rychle nevyprchalo, začněte od vašeho proč, tedy od motivace. Jaký je váš cíl? Proč chcete mluvit italsky, co vás k tomu vede a jaké jsou vaše představy? Dostatečně silnou motivací může být třeba to, že:

 • Chcete se domluvit na dovolené ve vaší oblíbené destinaci a získat lepší vhled do opravdového života Italů,
 • Rádi byste jednou žili a pracovali v Itálii,
 • Váš partner je Ital a s češtinou (či angličtinou) moc nekamarádí,
 • Máte rádi Itálii, italskou kulturu, hudbu, historii, jídlo a podobně,
 • Potřebujete si zlepšit pozici na pracovním trhu nebo ve stávající práci komunikovat italsky,
 • Milujete románské jazyky (od italštiny snadno přejdete ke španělštině i francouzštině a naopak),
 • Chcete mluvit s přáteli z ciziny v jejich rodném jazyce.

Ujasnili jste si svou motivaci? Bravi! Můžete postoupit na další krok. Spoustu další motivace pro studium italštiny načerpáte také z našeho článku 10 důvodů, proč se naučit italsky.

Tip Itálie v Brně: S motivací při studiu cizích jazyků vám pomůže tento skvěle zpracovaný online kurz Jazyky od píky. Poradí vám, jak se naučit italsky i jiné jazyky.


prinstcreen z kurzu Jazyky od píky, který vám poradí, jak se naučit italsky i jiné jazyky
Jedna z kapitol povedeného kurzu Jazyky od píky, který vás naučí se učit cizí jazyky.

Jak zatočit s výmluvami při učení jazyků zase zjistíte v tomto článku, plném praktických tipů přímo od lektorů.

2. Zvolte a pořiďte si ty pravé materiály a učebnice italštiny

Pro hladké studium potřebujete ty správné materiály a podklady. Mrkněte na náš článek učebnice italštiny s tipy na ty nejlepší. Hledejte nejen školní cvičebnice a učebnice, ale i literaturu v italštině a autentické materiály, jako jsou italské webové stránky s texty i videi, online magazíny i tištěné noviny a časopisy, které seženete i v Česku (například italské noviny v některých stáncích v Brně a Praze).

Ohledně tématu, jak se naučit italsky, si přečtěte tento nás článek, plný tipů na zajímavé zdroje pro studium italštiny, v němž najdete spoustu inspirace, jak se kreativně učit italsky.

Jak se naučit italsky když ne přes poslech? Na obrázku bílá sluchátka do uší na bílém podkladu
Učíte se rádi přes poslechy? Přizpůsobte tomu výběr studijních materiálů a zdrojů.

3. Vyberte si ideální cesty, jak se naučit italsky

Promyslete, zda se lépe učíte kreslením obrázků, vytvářením asociací mezi slovy či tématy (například myšlenkové mapy), poslechem či mluvením. Tomu přizpůsobte své studium. Hlavně v začátcích je nejlepší se obrátit na lektora, jazykovou školu či zahájit online kurz italštiny. V pozdějších fázích už není takový problém se učit i jako samouk, občasné ujištění se o správném směřování je ale vždy potřeba. Rozvíjejte se současně ve všech aspektech jazyka, ať už jde o četbu, mluvení, poslech i psaní.

Tip Itálie v Brně: Máte to do jazykovky daleko nebo jednoduše dáváte přednost učení v klidu domova? Vyzkoušejte osvědčený online kurz italštiny, který vám skvěle poslouží hned od základů. Do kurzu můžete přistupovat kdykoliv a odkudkoliv. Můžete se také vracet k již probranému a opakovat si podle potřeby. Naši kompletní recenzi tohoto kurzu najdete zde.


náhled kurzu Online Jazyky, který vám ukáže, jak se naučit italsky
S tímto kurzem italštiny od Online Jazyky se do studia vrhnete po hlavě. Značka: hned teď!

4. Podpořte studium zdravou stravou a vhodnými doplňky

Po těžkém a tučném obědě vás chuť na odpolední studium asi rychle přejde a váš mozek vám řekne, že si máte jít radši lehnout. Lehké stravování, plné zdravých tuků, ovoce i zeleniny, pozitivně ovlivní fungování vašeho mozku a schopnost si pamatovat nově osvojené znalosti. Činnost mozku podpoří například:

 • bobulovité ovoce, jako jsou borůvky, jahody, maliny, a džusy z nich,
 • citrusy a džusy z nich,
 • kvalitní tmavá čokoláda a kakao,
 • ořechy,
 • avokádo,
 • vejce,
 • ryby (například losos),
 • špenát, růžičková kapusta, brokolice a další tmavá zelenina.

Při studiu nezapomínejte ani na pitný režim. S kávou zacházejte opatrně: může výrazně podpořit vaši schopnost soustředění, ale přílišná konzumace vás spíš uvrhne do nervózního stavu. Nejste-li fanoušky kávy, můžete při učení popíjet i kvalitní zelený čaj, například matchu.

kvalitní zelený čaj podpoří studium
Kvalitní zelený čaj vám pomůže aktivovat mozek. 🙂

Čeho se naopak vyvarovat? Energy drinky vás sice krátkodobě nabudí, ale nakonec vás zanechají ještě vyčerpanější, než na začátku. Stejně tak se vyhněte přílišnému pití kávy a pojídání sladkostí všeho druhu. Přírodní cukry jsou vždy lepší volbou, než sladké tyčinky.

Učení italštiny skvěle podpoříte i vhodnými doplňky stravy, které vám pomohou s lepší pamětí, kvalitnějším spánkem a soustředěním. Patří mezi ně ginkgo biloba, hořčík, vitamíny skupiny B, guarana, kofein či ženšen.

5. Sestavte si realistický plán, jak se naučit italsky, a odměňujte se

Načrtněte si na papír všechny své týdenní aktivity a najděte časová okna, kdy byste se mohli věnovat italštině. Nemusíte být nutně doma: může to být třeba i při cestě do práce a z ní. Stanovte si takovéto bloky ideálně ve 4-5 dnech týdně. Už 15-20 minut takto častého studia italštiny za pár měsíců přinese první ovoce.

Plán postupu naplňte dosažitelnými, jasně definovanými cíli a konkrétními termíny jejich splnění. Cíle se mohou týkat například počtu nově naučených slovíček za určitou dobu. Plánujte například po týdnech či měsících. Vždy na konci daného období zhodnoťte svůj posun a vytvořte plán na další časový úsek. 

Zda jste cíle dosáhli zjistíte například pomocí testů na internetu či opakovacích cvičení ve vaší učebnici. Další milníky studia mohou představovat jazykové zkoušky (podle jazykových úrovní A1-C2). Odměnou za každé splnění plánu může být například zasloužený odpočinek, delší procházka nebo nákup nové knížky či učebnice v italštině.

procházka v podzimním lese
„Za dnešní patnáctiminutovku italštiny si dám krásnou dlouhou procházku!“

6. Jděte na to přes cestování

Způsobů, jak se naučit italsky, je celá řada. Jak jinak se ale vrhnout do italštiny víc po hlavě, než cestou do Itálie? Ať už se vydáte na sever, do střední Itálie či na jih, inspirujte se v našem článku o dovolené v Itálii. O cestování do Itálie píšeme často: přečtěte si naše originální průvodce po Neapoli, Florencii, Benátkách, AbruzzuŘímě. 

Tip Itálie v Brně: Chcete si dovolenou v Itálii užít bez starostí a bez plánování? Mrkněte na tyto skvělé zájezdy, kde vás zkušení průvodci vezmou na populární i méně známá místa po celém Bel paese.

7. Myslete na pravidelnost, ale dopřejte si i odpočinek

Jazyku byste se měli věnovat v menších časových blocích (například 15-20 minut), ale zato pravidelně. Stejně jako hodina posilování týdně z vás neudělá svalovce, ani hodina studia italštiny takto často vás příliš neposune. Kromě studia ale nezapomínejte ani na dostatečný spánek a odpočinek, který je stejně tak důležitý. 

odpočinek v houpací síti, společnost dělá pes
Dostatek odpočinku patří k procesu učení.

8. Udělejte ze studia zábavu a obklopte se italštinou

Abyste u italštiny opravdu vydrželi, musí vás učení bavit. Inspirujte se našimi tipy z článku 15+1 tipů na zajímavé zdroje pro studium italštiny. Pouštějte si videa v italštině a italské podcasty, sledujte italské hvězdy na sociálních sítích, poslouchejte italské písničky a sledujte italské filmy či ty zahraniční s italskými titulky. Čtěte si texty vašich oblíbených italských písní a snažte se jim porozumět, zpívejte si s nimi. Při aktivitách si vypisujte nová italská slovíčka i užitečné fráze. Mrkněte i na jednoduchou literaturu: několik tipů najdete v tomto článku o učebnicích italštiny.

Příjemným způsobem studia může být také desková hra, třeba ryze česká deskovka Mluvte italsky hravě, kterou si zahrajete klidně i ve dvou. Naši recenzi této hry najdete v samostatném článku Recenze: Mluvte italsky hravě.

Máte jakýkoliv koníček, ať už je to zahradničení, rybaření nebo péče o domácí mazlíčky? Hledejte tipy a návody pro váš koníček ve formě videí i textů, samozřejmě v italštině. Takto nenucené učení vás udrží v kontaktu s jazykem i bez neustálého šrocení. Máte-li například rádi italskou kuchyni, pusťte se do vaření po italsku a hledejte si recepty v italštině.

Jak se naučit italsky? S vyuižtím koníčků, například pečení pizzy
Milujete vaření? Hledejte si recepty v italštině.

9. Integrujte se mezi Italy

Jak jsme psali i v tomto článku s tipy, je důležité se integrovat mezi cizince co nejdříve. Hned od začátku si tak můžete zkoušet první fráze, věty i jednoduchou konverzaci. Najděte si přes internet italského kamaráda, který se možná na oplátku chce naučit jazyku, který zase umíte vy. Dopisujte či volejte si v italštině.

Ničeho se nebojte: chybami se člověk učí a jakmile překonáte prvotní bariéru a rozmluvíte se, zjistíte, že není důležité dbát na každé korektně vyslovené slovíčko a všechny gramatické poučky, ale hlavně se zbavit zbytečných zábran a prostě začít komunikovat.

Líbí se vám, co čtete? Přečtěte si také:
Italština oline: naše recenze super kurzu italštiny

10. Jak se naučit italsky? Neztrácejte čas nesmysly

Máte pocit, že se učebnici musíte naučit od A do Z? Vůbec to tak nemusí být: slovíčka, fráze i gramatika se můžou odvíjet od vaší motivace a studijních potřeb. Z učebnice si vybírejte hlavně takové kapitoly, které jsou pro vás opravdu relevantní. Základy jazyka jsou stejné pro všechny, poté se ale můžete rozhodnout, kudy se chcete vydat dál.

Možná se potřebujete zaměřit na obchodní italštinu, možná chcete prostě porozumět řezníkovi v obchůdku, italským přátelům či partnerovi. Kapitoly v knihách se nebojte přeskakovat. Tato poučka se týká hlavně slovní zásoby, základní gramatiku byste měli zvládnout v každém případě.

malý bílý budík v ruce
Neztrácejte svůj drahocenný čas a věnujte se při studiu tomu, co opravdu potřebujete.

Závěr: Teď už je to jen na vás

Věříme, že jste z našich 10 tipů načerpali potřebnou inspiraci, jak se naučit italsky. Promyslete svou motivaci, mrkněte na učebnice, které jsme pro vás sesbírali do přehledného článku, vytvořte si realistický plán studia, nastudujte si základy jazyka v tomto online kurzupodpořte funkci mozku těmito doplňky stravy, které vaše učení urychlí a zefektivní. Teď už je to jen a jen na vás.

Nejčastější otázky ohledně italštiny

Jak je těžká italština?

Dobrá zpráva pro studenty italštiny: tento jazyk rozhodně nepatří mezi nejtěžší na světě. Základy italštiny jsou poměrně snadné, jazyk je melodický a slovíčka se pěkně učí. Italština má poměrně snadná pravidla výslovnosti a gramatiku, která patří mezi ty lehčí, ačkoliv má také své špeky. Jako každý cizí jazyk i studium italštiny samozřejmě vyžaduje motivaci, dlouhodobou práci a vhodné učebnice italštiny. Pokud už ovládáte jiný románský jazyk neboškolní základy latiny, půjde vám italština o to snáz.

Kolik lidí na světě mluví italsky?

Pro obyvatele Itálie, San Marina, Vatikánu, části Švýcarska, Istrie a několika dalších oblastí světa je italština jejich rodným jazykem. Dohromady je těchto rodilých mluvčích asi 63,5 milionů. Z pohledu rozšířenosti jazyka a počtu rodilých mluvčích italština patří na 21. příčku na světě. Tento jazyk mají v oblibě ale také studenti: je 4. nejsvíce studovaným cizím jazykem na světě hned po mandarínské čínštině, angličtině a španělštině. Popularita italštiny mezi studenty stále roste a je docela možné, že se dříve či později dostane na bronzovou pozici i výše. K rostoucí oblibě tohoto jazyka přispívá také neustálé rozšiřování online kurzů italštiny.

Jak se italsky řekne dobrý den a nashledanou?

Dobrý den se italsky řekne “buon giorno” [bon džórno]. K pozdravu můžete použít také neutrální výraz “salve” [sálve] nebo kamarádské “ciao” [čáo]. Pokud se loučíte s přítelem, řekněte mu jednoduše “arrivederci” [arrivedérči]. Vykáte-li druhé osobě, použijete formálnější “arrivederLa” [arrivedérla].

A co vy? Znáte další tipy, jak se naučit italsky nebo jiný cizí jazyk? Sdílejte je s námi v komentáři pod článkem.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej s přáteli!

Amici, sledujte nás i na Instagramu a Facebooku, kde najdete další zajímavosti z našeho světa.

Předchozí článek Následující článek

Líbil se vám článek? Přečtěte si také

Žádné komentáře

Zanechte svůj komentář